Skip to Content

<

DCP #88 - Tuchlovice

A cache by yaroushek Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/12/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítejte u dalšího dílu série DCP. Tentokráte se podíváme do obce Tuchlovice a jejího okolí.

První historická zmínka o Tuchlovicích pochází z druhé poloviny 13. století. Dokument z roku 1283 dokládá, že byly majetkem pánů z Michalovic. Samotné založení se přikládá jejich předkovi Beneši Okrouhlému z Markvartic, jehož tvrz se nacházela na záhadném hradišti Dobrá u Lán. Když zpustla, nazvali ji Pustou Dobrou – stávala pravděpodobně v prostoru nad Větrnou strání nedaleko dnešní hájovny Pustinka. Skuteční první držitelé Tuchlovic a sousedních Srb však přesně známí být nemohou, neboť záznamy o obci navždy zmizely při požáru Desek zemských v Praze roku 1541...

Nechme ale historii historií a podívejme se na pár zajímavých míst. Celou trasu je ideální absolvovat na kole (k samotné finálce ale budete asi muset po svých)...

Stage 1

Křížek pod Dřevěnkovem.

Jednoduchý litinový kříž s hrotovým ukončením ramen a deskou s letopočtem, vsazený do pískovcového soklu. Kříž je datovaný LP 1892.

Přímo před křížkem stojí svodidla, na kterých je množství šroubů s půlkulatou hlavou. Na této hlavě je mezi jinými dvojice číslic oddělená tečkou. První číslice je indicie A. Při pohledu od křížku můžeme v oblouku svodidel z vnitřní strany spatřit červené číslo, je to indicie B.

 

Stage 2

Kaplička sv. Floriána.

Na nejvyšším místě obce Tuchlovice (437 m. n. m.) se nachází malá kaple zasvěcená sv. Floriánu. Nechal ji postavit hospodář Jiří Náprstek (rod Fingerhutů – Náprstků, který v Tuchlovicích působil od roku 1709, nejznámějším příslušníkem tohoto rodu byl Vojtěch Náprstek, jehož jméno připomíná Náprstkovo muzeum v Praze) roku 1715. V této době zachvátil obec dobytčí mor, který postihl všechen dobytek v Tuchlovicích. Tehdejší hospodář Jiří Náprstek veřejně v kostele přislíbil, že když Bůh ochrání od pohromy moru jeho hospodářství, vystaví na vyvýšeném místě kapli zasvěcenou sv. Floriánovi, ochránci od ohně a morové pohromy, jako díkuvzdání za vyslyšené prosby. Svatý Florián je mimo jiné také patronem hasičů, zedníků a kominíků. Kaple i s obrazem sv. Floriána byla roku 2002 zrekonstruována.

Povšimněme si zámku mříže, vlevo do vložky FAB najdeme obdobné kolečko se dvěma nýty, pod nimiž je číslo, jeho poslední dvojčíslí je indicie C.

 

Stage 3

Křížek Na Příčkách.

Jednoduchý litinový křížek s jetelovým zakončením ramen (tvar trojlístků), které jsou doplněny zlatými listy. Je vsazen do pískovcového soklu.

U křížku si můžeme odpočinout na lavičce a při tom třeba nenápadně spočítat vruty, kterými jsou zespodu uchycena prkna - celkový počet je indicie D.

 

Stage 4

Křížek v Kačické ulici.

Zdobný křížek, na němž můžeme nalézt nápis INRI, sošku Krista, desku s letopočtem LP 1850 a sošku madony. Na pískovcovém soklu je zepředu vytesaný kalich.

Počet všech šestihranných matic ze zadní části křížku je indicie E.

 

Stage 5

Socha sv. Jana Nepomuckého.

Jde o pozdně barokní pískovcovou sochu světce v tradičním oděvu, stojící v kontrapostu a dosedající na mohutný volutový podstavec. Obec postavila statui sv. Jana Nepomuckého mezi Chaloupkami a silnicí. Po obou stranách světce klečeli andělíčci. Socha byla v nedávné minulosti přemístěna do blízkosti vchodu do kostela. Bohužel, dnes je už ochuzena o sošky andělíčků, které někdo odcizil

Sv. Jan Nepomucký se dívá přímo k přechodu pro chodce, na lampě osvětlující přechod si povšimněte čísla zhruba ve výši očí, je to indicie F. Na vlastní soše pak hledejte indicii G, což je součet všech číslic úplného data postavení sochy. Můžete se zde trochu pocvičit v disciplíně, které se říká chronogram...

 

Stage 6

Křížek u kostela.

V květnu 1924 byl odhalen v parku pomník padlých v první světové válce, dílo akademického sochaře Emanuela Kodeta z Prahy. Tento křížek stál původně v místě tohoto pomníku a byl poté přemístěn ke kostelu.

Před křížkem jsou na zemi uloženy betonové dlaždice, jejich počet je indicie H.

 

Stage 7

Křížek u hřbitova.

Křížek je pojat velmi zdobně, na konci ramen má pozlacené listy s vinnými hrozny, zlacený nápis INRI a také zlacenou sochu Krista. Stojí na pískovcovém soklu s plastikami ze tří stran.

Indicie I je počet všech šestihranných matiček na křížku. Indicie J je počet všech vrutů držících prkna lavičky, která stojí vedle křížku.

 

Krabičku pak najdete na souřadnicích:

N 50° (A*B*C+(H-J)*D*E*F*I+G*H*J+B+D)/1000
E 014° (F*A+(B-C)*B+C+D+E+F+(B-C)*G+F*H+F*I+J)/1000

 

Informace o sérii Drobné církevní památky (DCP):
Série je otevřená. Drobné sakrální architektury je v našem regionu dost a časem by mohla být pěkně podchycena a zdokumentovaná část krajiny. Pokud by vás někoho tento záměr zaujal a chtěl vytvořit keš do série prosím jej jen o zachování tvaru názvu keše a volby DCP v kladenském okrese.

Do série Drobné církevní památky patří tyto keše:

 

 

 

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.