Skip to content

🔥 GeoOhýnek IX Community Celebration Event

This cache has been archived.

KRON family: Patrne je na case archivovat.

More
Hidden : Saturday, 11 June 2022
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

11 June 2022, 14:00 - 17:00

Zveme vás na devátý ročník eventu
🔥GeoOhýnek
který se uskuteční
v sobotu 11.června 2022 od 14:00
v zadní části ulice Jezdecká v Jablonci nad Nisou

Můžete se těšit nejen na:
- ohniště z CWG a starých logbooků
- zajímavé hosty (autora Geokalendáře, tvůrce A:Drake)
- zábavnou herní trasu
- poučnou geovýstavku
- eventový stránek

Kompletní program eventu, stejně jako i dalších jabloneckých eventů chystaných na tento víkend, naleznete na webu vypatlator.cz/ohik.
Těšíme se na vás!

Tento event je součástí limitovaného vydání Community Celebration Eventů k oslavám 20 let geocachingu. Vybraní hráči mohou uspořádat tento typ eventu mezi 2.květnem 2020 a 31.prosincem 2022.

Nejprve tedy pár slov o této speciální ikonce. Poprvé vznikla v roce 2010 pod názvem 10 Years! Event Cache a zdálo se, že kdo v tu dobu nehrál, další šanci k odlovu této ikony nedostane. V prosinci 2019 byl však tento typ keše přejmenován, ikonka překreslena a 20200 hráčů z celého světa dostalo možnost tento typ eventu uspořádat. Původně se měly eventy konat pouze do konce roku 2020, kvůli pandemické situaci však byl termín rozšířen až do konce roku 2022. A právě díky tomuto rozšíření zde můžeme oslavit 20 let geocachingu v Libereckém kraji s touto ikonkou. Kdo to nestihne, bude mít další možnost odlovit si tuto ikonku pravděpodobně až v roce 2030.

A co že se to vlastně slaví?
1.5.2000
Tehdejší americký prezident Bill Clinton oznámil odstranění umělé odchylky přidávané do signálu GPS.
2.5.2000
Skutečné vypnutí umělé odchylky zlepšilo přesnost tohoto vojenského navigačního systému pro běžné civilní uživatele z desítek až stovek na několik metrů.
3.5.2000
Dave Ulmer umístil první keš. Do konference sci.geo.satellite-nav následně napsal následující:
GPS Stash Hunt... Stash #1 is there!
No, a je to tady, vytvořil jsem první skrýš, můžete ji najít na následujících souřadnicích:
N 45 17.460
W 122 24.800
Uvnitř jsem nechal několik dárků pro příchozí. Hledejte černý plastový barel zakopaný do země. Něco si z něj vemte a něco dejte dovnitř. Zaznamenejte vaši návštěvu do logbooku. A užijte si to!
Vyjma logbooku obsahovala první keš následující věci na výměnu:
- kniha od Rosse Perota
- kazeťák
- 2x CD ROM Delorme
- videokazeta George of the Jungle
- čtyři dolary
- Delorme Topo USA Software
- prak
- konzerva fazolí (z té se později stal Travel Bug TBGJAA)
4.5.2000
Dave oznamuje, že první skrýš již byla někým nalezena.
Jo, někdo už navštívil Stash #1! Maskovacím listím bylo pohnuto. Neměl jsem čas se podívat dovnitř, ale udělám to později. Co vzali? Co zanechali? Co napsali do logbooku? Jaké tajemství!
Na českých serverech se můžeme dočíst, že prvním nálezcem se stal Bob Perschau. Ten však pouze v odpovědi navrhoval používat souřadnicový systém UTM a za nedorozumění nejspíš může špatný překlad fráze "just my $.02", která v překladu neznamená "jen moje maličkost", ale "jen můj skromný názor".
6.5.2000
Hans-George Michna se dotazuje na formulář pro ohlášení nové skrýše s plánem založit skrýš na jihu Německa. Jeho dotaz však zůstal bez odezvy, a proto si Evropa musela na první keš ještě chvíli počkat.
7.5.2000
Mike Teague oznamuje založení dvou nových skrýší. Zároveň informuje o tom, že včera (tedy 6.5.2000) nalezl skrýš #1. Tím mu je přisuzován první nález (nebo alespoň první zapsaný nález). O chvíli později také oznamuje založení webu se souřadnicemi keší, tedy takového předchůdce Geocaching.com.


První založená keš je známá jako zakopaný kyblík - ta druhá se od těch dnešních příliš nelišila.

První geocachingový web triax.com/yngwie/gps.html se od toho dnešního naopak lišil velmi.

10.5.2000
Na první odlovy skrýší #2 a #3 vyrazil Dave Ulmer. Jejich umístění se mu však příliš nezamlouvalo a do konference následně napsal:
Skrýše #2 a #3 jsou prostě příliš nebezpečné! Když se ta polštářová láva pokryje sněhem a ledem, může se tam někdo zabít! Ty trhliny v lávě jsou zabijáci! Nemusíme si při hledání prohlížet zbytky předchozích lovců skrýší. Je mi líto, ale musím ti doporučit, abys je přesunul.
K žádnému přesunu ale nakonec nedošlo.
12.5.2000
Peter McKellar založil první skrýš mimo USA,na Novém Zélandu.
15.5.2000
Třetí zemí se založenou skrýší se stalo Chile. Autorem skrýše byl Carlos Orrego. Týž den zakládá James Coburn mailing list s názvem gpsstash a umožňuje tak členům diskutovat o jejich nové zálibě.
26.5.2000
Dave Ulmer vyjadřuje obavy, že slovo stash může mít negativní konotace a navrhuje, aby se hra jmenovala nějak jinak. Mezi následnými návrhy je například Geosatplaneteering. O čtyři dny později přichází Matt Stum s nápadem nazývat skrýše "geocache" a následující den (1.června) Dave Ulmer tento nápad schvaluje.
3.6.2000
Chris O'Byrne založil první keš v Evropě, konkrétně v Irsku.
7.6.2000
Dave Ulmer vytváří první virtuální keš. Na místě je nutné zjistit kód, který se má následně odeslat na jeho e-mail.


U první virtuálky byla i možnost výměny - a to na soukromém serveru, odkud bylo možné nějaký soubor smazat a nějaký jiný tam nahrát.

2.9.2000
Jeremy Irish oznamuje registraci domény Geocaching.com. O pár dní později Mike Teague oznamuje, že jeho web bude ukončen.


Web Geocaching.com 9.11.2000

25.9.2000
První krátká zpráva o Geocachingu se objevila na serveru Slashdot. O měsíc a den později vychází článek o Geocachingu také v New York Times a startuje tím vlnu článků v různých médiích.
1.6.2001
Založení první keše v Česku. Poblíž Štramberku ji založili tři američané na své dovolené, tehdy jako obyčejnou igelitovou tašku. O kešku se již roky stará sama komunita, neboť zakladatelé od té doby do Česka už nepřijeli.
29.12.2002
Založení první keše v Libereckém kraji, celkově jako osmadvacáté v Česku. Po třech nálezech následovala tři DNF, která do měsíce vyústila v archivaci keše s následujícím komentářem: "Zářný příklad, proč nejsou povolené dovolenkové keše. Owner nemá jak zkontrolovat, jestli je keš stále na místě." Jak to ve skutečnosti je s ownerem, není jisté. Ryze český nick "bublina" a poměrně dobrá čeština nenasvědčují tomu, že by owner skutečně byl z Cambridge, jak uvádí ve svém profilu. Po archivaci této keše však odlovil již pouze dvě keše na Hawai a dvě právě v oblasti Massachusetts, další již ne.


První keš v Libereckém kraji.

A little more austere for English speakers: Community Celebration Events - 2020

This Event is part of a limited release of Community Celebration Events to celebrate 20 years of geocaching. Geocachers hosted events between May 2, 2020 and December 31, 2022. Learn more about Community Celebration Events on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)