Skip to content

<

Hrcavske muzeum

A cache by variomodel Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/10/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


POZOR Odlov/vstup na pozemek jenom od 7.00 do 19.00 POZOR

Mimo určeného času VSTUP ZAKÁZAN !!!

!MOMENTÁLNE PREBIEHA REKONŠTRUKCIA INTERIERU MUZEA!  

Nečekejte OTEVŘENÉ, ale když se povede... budete příjemně uvítaný...  LOVU ZDAR

------------------------------------------------------------------------------------

Historie budov Staré školy,

kde sa dnes nachádza Hrčavské muzeum

Bývalá drevená Masarykova škola  z roku 1924 (  od roku 1978), ktorá je jako mateřská škola. Do roku 2004 poskytovala jako mateřská škola v přírodě. V rokoch 1991-92 sa budova zrekonštruovala, prepracovala na materské školy v prírode, kde sa od roku 1992 v čtrnáctidenných intervaloch rozstrekovali dvaja mladí rodičia. 

Bokem pred budovou školy je památník prezidenta. Je to pohnutá história nejvýchodnejších trojmezních obcí Hrčavy. Je to Monolit s  plaketou s Reliéfy prezidentovho TG Masaryka Dr Edvarda Beneša  s nápisom 1918 - CSR - 1938 . Ten má pohnutou historii. Posuďte sami.
 

 

V Maji 1938 na valnom zhromaždení z Radový dobrovoľných hasičov o seba na stretnutí O Postavenie jubilejných pomníkovej bývalých prezidentovho -  TG Masaryka Dr. Edvarda Beneša,  ktory mal byť postavení pred ostatnými členov ČSR 28. októbra 1938 Nákladom verejnej Spravy - zboru dobrovoľných hasičov Si odboru Matice slezské osvetlené lidové. Ten měl být postaven na počest 20. výročí vzniku ČSR. Najčastejšie sa vyskytujúce s ČSR. Ciele léta v roce 1938 sa pomníkajú postavil.

Obelisk je z opracovaných kusov kamene, vysoký 185 cm, široký 75 cm, jeho hĺbka je 50 cm. Najvýhodnejšie 45 cm od najčastejšie hľadaných strán na školu umiestnenú hornú hranu bronzové plakety šíře asi 49 cm nad výškou asi 41 cm, kde okrem reliéfov obaja prezidentovi bol dolná časť obrazovky zadanie 1918 - ČSR - 1938. kto pamětní desku zhotovil. Pamätníci si pripomínajú, že školské planéty na hrčavu môžu byť z Jablunkovej alebo až z Návrhy v "džichetce" (plátěné nůši). To byla první instalace.

Pred pamätníkem bylo možné prostranství ohraničeného drevného plůtkem bránícímu sousedního pohledu. Kedy slaví svoje odhalenie, nie je možné žiadne historické záznamy, je pravdepodobné, že je možné využiť školský rok, čakať na deň úmrtia prezidenta TG Masaryka 14. septembra, v žiadnom prípade, nechať odpočinúť v deň výročí vzniku republiky, prípadne v tom prípade Hrčavu okupovalo Polsko. V školských kronikách je uvedené, že po oznámení o polských okupacích hlídka finanční stráže, v tom čase sedí na hrčavě, v poslednom čase odpočinku z pamätnej misie, aby bola zachránená pred zničením Poláky.

A to obelisk bez dosiek polsky i německy okupaci, alebo uschovaná plaketa. Hneď ako sa vrátime späť na hrčavu a bola nájdená po očakcom stretnutí. Ani komunistický takzvaný "Vítězný únor" nepřiměly místní soudruhy, aby nechali pamätné desku vylúčiť. Hrčava byla nablízku z ruky a je možné, aby pomníknutý na základe frekventovaného miesta, aby dráždil roduvěrné soudruhy.

Až počúvam rok 1980, povoľený inštruktor z OV KSČ pre miestny ZO KSČ vidl, že na Hrčavě je "protistátní" objekt. Straníci očakávania, že se plaketa musí prebiehať. "Údržbář" školy tak plaketualejil. Víza na OV KSČ z VO KSČ z 12.5.1980 se píše: "Výbor pre Vesnickú organizáciu vznášajúcich sa na planéte z pomníčku z areálu ZDŠ, ktorý pre aktuálnu dobu je už čaká". Na "nevhodné" miesto, kde sa nachádza súdny úradník, sedí za nami a nachádza sa na  plagát, ktorý má Jana Amose Komenského , ale umiestnená na zadnú časť pamätníka je prístupný iba z areálu školy! Ako vyzerá problém, zadný pohľad vyzerá dobre, čierne upozornenie na biele!

Autor webových stránek o obci (www.volny.cz/obec.hrcava) Karel Karpecki z Jablunkova stále hledal způsob, ako stratit, aby na památníku znovu objavil pamětní desku. Len, aby nelákala ani sběrače barevných kovů. Z tlače sa dozviete, že na národnom cintoríne v Terezíne sú náhodné náhrobné bronzové a meďné menovky. Rozhodl se jednat.

Cez MěÚ Terezín a správa domácich hřbitov se dostávate k výrobcům, kteří sa e-mailom objavujú v histórii pamätných udalostí a nastínil historii obce. Pozadie bol telefonicky ubezpečený, že kópie pametných dosiek je možné zobrať aj podľa ďalších dodaných fotografií. A tak Karpecki prešiel k nejožehavější otázce: a kolik to bude stát? A tu Karpecki zažil šok. Pan  Oldřich Hejtmánek, sochár a reštaurátor z Prahy  a terezínskych destiček mu sdělil, že nemá na starat, že má všetko, co má, plakety na cestu na Hrčavě a pere na svá bedra. Žiadam pánu Oldřicha Hejtmánek je vaša kultúrna komisia pri mestských častiach Praha 1, informujte svoju kultúrnu komisiu aj starostu Ing. Petra Hejmu o Malej Prahe, ako píše o hrčavě v širokom okolí (historické a nejmenší zastoupení občanů na území Těšínska).

Výsledok? Deň 19. júna 2009 dovezl pán Hejtmánek na Hrčavu ako dar Mestské časti Praha 1 plaketu prezidentov vrátane dopisu starostovi Hrčavy rozpoznateľne uznal svoju historickú artefakty v obci a druhý dar - znak Prahy 1!

Zdroj: www.hrcavskemuzeum.cz

MOMENTÁLNE PREBIEHA REKONŠTRUKCIA INTERIERU MUZEA!

KES : pozor soukromý pozemok, MAJITEL SHVÁLIL, o Keške vie a stará sa o ňu ... Mimo dosahu majiteľa, slušne odlov a opusť priestor, kamery tě hlídají ... CWG len na výmenu! 

Vhodná pre TRAVEL predmety ... :-)

Obsah: Logbook, pero, CWG - muzeum, kinder vecičky ... + FTF baliček - "zlatá" pamätná mince muzea a CWG.

31. 07. 2020 FTF ma majitelku a Vam ostal MINCOMAT :-)  - "zlatá" pamätná mince muzea

02.08. 2020 2x Travel predmet

05.08. 2020 1x Travel predmet opustil schranku

Additional Hints (Decrypt)

FX: Fnqav fv an ynivpxh cbq bxab xh qirenz n mnivnm fv fahexl
RA: Fvg ba gur orapu haqre gur jvaqbj gb gur qbbe naq gvr gur fgevatf
CY: Hfvnqm an ynjpr cbq bxarz qb qemjv v mnjvnm ohgl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.