Skip to content

<

2 Techniky tetování

A cache by TynTynka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/13/2020
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Malá série, která je zaměřená na tetování. Veškeré odpovědi se dozvíte z listingu, není třeba hledat jinde. 

"Klasické" tetování
Klasické tetování nejspíše není třeba v dnešní době moc představovat, vezmu to tedy zkráceně. 
Na prvním místě je samozřejmě hygiena. Proto je důležité vybrat si vhodného tatéra a tetovací studio. K tetování se používá nejčastěji tetovací strojek a to buď klasický cívkový nebo modernější rotační. Podle potřeby se v něm mění jehly. Jde o soustavu několika jehel a každá je určená pro něco jiného (linky, stínování, malé a velké plochy atd.) Někteří tatéři používají starou metodu a to ruční, tzn. používají "paličku s jehlou". 
Samozřejmě nesmí chybět tetovací barva. Nejčastěji se používá černá a odstíny šedé. Na výběr je široká paleta barev, ale u toho může být problém, že některé barvy můžou rychle vyblednout a ztratit šmrnc.

UV tetování
Jeho tajemství spočívá v použití speciálního inkoustu, která je velmi podobný fosforu. Látky, z nichž se UV inkoust vyrábí, se mimo jiné používají k výrobě kontaktních čoček.  Používá se už od roku 1995. Zpočátku nebylo moc v oblibě kvůli složitější aplikaci a ze zdravotních důvodů. Vše se vyvíjí a to i UV barvy, které jsou testovány a schváleny ministerstvem zdravotnictví. Kouzlo tohoto tetování spočívá v tom, že za normálního světla nejde vidět. Objeví se pouze pod ultrafialovým zářením. Tohle tetování se používá pouze na jednoduché vzory a obrysy. Barevná škála je omezená. 

Hena
Jsou červenohnědé ornamenty na kůži, které jsou však jen dočasné. Indky a Berberky (obyvatelé Afriky) se při slavnostech již celá staletí malují henou, je to tradice. Mezi Berberkami se umění tetování předává z matek na dcery. Mají dvě varianty: trvalé (černé body a čáry především na obličeji jako obrana proti zlému pohledu) a pomíjivé (černé až červené ornamenty, důležité při slavnostech). Každá oblast má své vlastní receptury na barvy heny. Funguje to následovně. Na kůži se nanese pasta z heny, která se nechá zaschnout 3 až 8 hodin. Čím déle, tím sytější. Jakmile se začne drolit, nastává čas na seškrábnutí nožem nebo dřevěnou špachtlí. Poté namazat rostlinným olejem. Postupně barva ztmavne. Hena vydrží na kůží přibližne 5 až 14 dní.

Skarifikace
Pochází z anglického slova "scar" - jizva a zjizvení obecně. Je to úmyslné poškození kůže. Ten, kdo dělá skarifikaci, by měl mít praktickou znalost anatomie lidské kůže, aby předešel hlubokým řezům. Musí umět pracovat s kovy (nabrousit nůž, rozpálit železo). Vhodnější jsou jednodušší motivy. Člověk musí překonat velkou bolest a i sám sebe. Skarifikace není moc běžná a je spíše vnímáná jako něco méně normálního. Důvodů zjizvení je několik. Mezi domorodci to je rituál nebo může také představovat emocionální stav nositele. Vypalováním se označovali otroci. V některých kulturách tak ženy ukazovaly svou zralost. Jizvy z šermu byly považovány za znak chrabrosti. Jizvy jsou vlastním produktem těla. Existují dva druhy skarifikace: vyřezávání a vypalování

Vyřezávání
Cutting - z anglického slova cut - řezat. Při řezání linek se kůže rozřízne do hloubky 0,5 mm až 2 mm a při hojení je udržována od sebe, aby nesrostla (potřebujeme vytvořit výraznější jizvu). Pokud se jizví plochy, obříznou se obrysy a pak se kůže v tenké vrstvě podřízne a odebere. Tělo vytvoří novou jizvovou tkáň. S hojením nebývá problém. Kůže vytvoří strup. Avšak v době hojení se musí neustále strupy odstraňovat, aby vytvořená jizva byla co nejdéle čerstvá. Je to velmi bolestivý a dlouhý proces. 

Vypalování
Branding - z anglického slova "brand" - značkovat, cejchovat. Při klasickém vypalování vznikne jizva po krátkém přiložení žhavého kovu při teplotě 800 stupňů celsia. Ideální je slabý ocelový plech. Opět jsou vhodnější jednoduché motivy. Jizvy jsou silnější než při vyřezávání, protože žhavý kov a jeho žár poškodí i okolí. Jizvy jsou tlusté 0,5 mm až 1 cm. Jizvy lze také vypálit pomocí kauteru, což je tepelný skalpel, který za sebou ránu zatavuje. 

Kvíz

1. Jaká barva se nejvíce používá na tetování?
a) černá A = 4
b) barevná A = 3
c) bílá A = 7

2. Na co se ještě používají látky, z kterých si vyrábí UV inkoust?
a) fotografické čočky B = 0
b) kontaktní čočky B = 5 
c) sněhové vločky B = 1

3. Přibližne jak dlouho by se měla nechat zaschnout pasta z heny?
a) 1-3 hodiny C = 9
b) 3-8 hodin C = 0
c) 8-12 hodin C = 4

4. Co znamená skarifikace?
a) dočasné tetování D = 6
b) neúmyslné poškození kůže D = 2
c) úmyslné poškození kůže D = 8

5. Co se musí při metodě jizvení neustále odstraňovat?
a) strupy E = 5
b) barva E = 9
c) chloupky E = 4

6. Jak se nazývá tepelný skalpel?
a) kentaur F= 7
b) kreatur F = 1
c) kauter F = 0

Vyluštěné číslice dosaď do vzorečku:

N 48° 54.EDA'

E 17° 46.CFB'

NEZAPOMEŇ SI Z KEŠKY ZAPSAT BONUSOVÉ ČÍSLO PRO VÝPOČET FINÁLNÍCH SOUŘADNIC!

 

Info k odlovu:

Nacházíte se v lese v horách, kde signál není úplně přesný. Počítejte tedy s maximální odchylkou 10 m. Signál trochu skáče a může ukazovat každou chvíli trošku jiné souřadnice. Případně doporučuji u místa zadat souřadnice ještě jednou a mít i trpělivost, než se signál ustálí. 

Additional Hints (Decrypt)

Xberal irqyr iryxrub cnermh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.