Skip to content

<

1 Historie tetování

A cache by TynTynka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/13/2020
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Malá série, která je zaměřená na tetování. Veškeré odpovědi se dozvíte z listingu, není třeba hledat jinde. 

Historie

Tetování je jedním z nejstarších způsobů zdobení těla a zároveň je i nejrozšířenější. Je staré približně 5 000 let. Původ slova tetování se nejčastěji odvozuje od tahitského slova "tatu", znamenající "něco označit" nebo polynéského "tatau", které znamená klepat. V každém kmeni má tetování různý význam např. ochrana, rituál, předcházení nemocem, doplněk oděvu, zdůraznění vyjímečných vlastností. V dnešní době má pro některé lidi tetování určitý význam a některým se prostě jen líbí motiv. V průběhu dějin se technika tetování stále vyvíjela.

Jedna z nejstarších zmínek o tetování pochází z Egypta. Dokazuje to mumie Amunet, thébská kněžka z XI. dynastie. Tetování bylo sestaveno z malých teček a křížků, které sloužilo k léčení. Nejčasteji se používal ostrý bod zasazený do dřevěné rukojeti nebo soubor několika svázaných jehel. Barvící látka se skládala z černého popela ze dřeva nebo ropy smíchané s mateřským mlékem. 

Staří Řekové převzali techniku od Peršanů. Tetování používali jako komunikaci mezi špiony, kteří se tam mohli navzájem identifikovat. 
Také jím označovali vězně a otroky. Na čelech římských otroků byl běžně viděn nápis: Zastavte mě, utekl jsem. Muži z kmene Ainu si nechali tetovat draka, který je chránil při lovu před mořskými příšerami. Ženy z téhož kmene se nechávali tetovat podle prastarých tradic, aby mohli po smrti žít v říši svých předků. Ženy kmene Long Glat na Borneu začaly své dcery tetovat při jejich první menstruaci.

Muži z kmene Maorů na Novém Zélandu si nechali vyrývat na tvář spirály na lících zvané Moko. Složitost tetování značila místo ve společenské hierarchii. Používali se kostěné a kovové dlátka, do nichž se klepalo paličkou. Zářezy byly hluboké až 3 mm. Rýha se obarvila šťávou z rostlin smíchanou s popelem. Bolestivý a časově náročný proces byl spojen s řadou rituálů. Tetování se nechávalo zahojit přirozeně, proto byla častá infekce a nezřídka i smrt.

Oblíbené i v dnešní době je keltské tetování. Typické jsou do sebe zapletené složité ornamenty a spirály. Tyto symboly vyžadují znalost gemoterie. Keltské motivy byly používány irskými mnichy v raném středověku pro kresby v knihách. Mnoho motivů pochází z proslulé knihy z Kellsu, bohatě iluminovaného rukopisu keltských mnichů přibližně z roku 800 n. l. Mnoho motivů k tetování pochází ze zmíněné knihy. 

V Japonsku bylo zprvu tetování přisuzované trestancům. V 18. století směla pouze šlechta nosit šaty zdobené ornamenty. Střední třída protestovala komplikovaným a propracovaným tetováním po celém těle, kterému se říká Horimono. Později bylo tetovaní spojené s Yakuzou (japonskou zločineckou organizací). Vzory vycházely z dění Japonska, mýtů a legend. Jednotlivé vzory mají svá tradiční místa. Dodnes se zde používá ruční technika a tatér je vážený umělec. 

V Německu tetování sloužilo od roku 1943 k označování vězňů v zajateckých a koncentračních táborech. Tetování bylo umístěné na levém předloktí a prováděno s velkou krutostí. Tetování měli i příslušníci SS, kteří na levé paži měli vytetovanou svou krevní skupinu a runový znak. Osvětimský doktor Mengele toto tetování odmítl. 

Tetovací směs byla vytvořena smícháním několika složek, z nichž ty hlavní byly saze a výtažky z rostlin. Na Borneu se používal nachový pigment s výtažky ze pstruha, ještěrky a bylin. Kmen Nuba používal směs prachu či popele se slinami nebo močí. V každém kmeni jiná směs. Později se používal inkoust. V dnešní době anorganické materiály, kovové deriváty a podobně. Tetovací barvy se stále vyvíjí a lze použít i "vegan" barvy, které nejsou testovany na zvířatech.

Nejstarší potetovaný muž je Otzi, který žil v Alpách před 3 500 lety. Jeho tělo zamrzlé v ledu objevili turisté v září 1991 na rakousko-italských hranicích. Zachoval se jeho oděv, výzbroj a tetování. Tetování má ve tvaru čar a křížků, které bylo pravděpodobně vytvořeno za účelem léčby. Rentgenové snímky ukazují, že tetování je umístěno v oblastech kloubů a akupunktruních bodů. 

Tetování v současné době je velmi rozšířené. Důvodů je několik a liší se od těch původních. Nejčastěji je tetování spojené s něčím důležitým pro daného člověka, někdy se líbí daný motiv, někdy je tělo pouze plátno pro umělce. Důvodů je jistě mnohem víc. Avšak stále má své odpůrce. Starší lidé si mohou tetování spojovat s kriminálníkama, někomu připadá výstřední a nedůstojné. Některým se tetování líbí, ale samy na sobě by ho nechtěli. Tetování se dá v 90% zakrýt oblečením a dnes existují i make-upy, které tetování zakryjí. Není to z důvodu, že by se za to člověk styděl, ale spíše co se týče pracovní stránky. 
Je důležité si tetování nejdříve pořádně rozmyslet a posbírat potřebné informace. Platí taktéž věkové omezení tzn. od 18 let. Do 18 let pouze se souhlasem rodičů. Moderní doba je trochu jiná a ne u každého tatéra tohle pravidlo platí. Někdo dělá práci zodpovědně a jiný vidí jen peníze. V době internetu se dá tetovací strojek objednat či "na pankáče" udělat malé tetování pomocí špendlíku a inkoustu. 

Kvíz 

1. Původ slova tetování se nejčastěji odvozuje od jakého tahitského slova?
a) tatau A = 5
b) teta A = 7
c) tatu A = 1

2. Z čeho byla vytvořena barvící směs v Egyptě?
a) popel s mateřským mlékem B = 2
b) popel s vodou B = 0 
c) popel s bylinkami B = 4

3. Co bylo napsané na čele římských otroků?
a) Zastavte otroka C = 8
b) Zastavte mě, jsem otrok C = 6
c) Zastavte mě, utekl jsem C = 3

4. Jak se nazývá tetování na lících, které si nechávali dělat Maorové?
a) Moka D = 9
b) Moko D = 4
c) Mako D = 2

5. Z jaké knihy pochází keltské motivy?
a) kniha z Keltu E = 3
b) kniha z Kellsu E = 4
c) kniha z Keltsu E = 0

6. S jakou organizací bylo v Japonsku spojované tetování?
a) Yakuza F = 5
b) Horinomo F = 6
c) Yamaha F = 7

7. Na jakém místě měli tetování příslušníci SS?
a) levé předloktí G = 4
b) levá paže G = 5 
c) pravá paže G = 1

8. Jaké byly dříve hlavní složky tetovací směsy?
a) saze a hmyz H = 2
b) hmyz a výtažky z rostlin H = 8
c) saze a výtažky z rostlin H = 6

9. V jakých oblastech bylo umístěné tetování na Otzim?
a) páteř a akupunkturní body I = 3
b) klouby a akupunkturní body I = 7
c) pánev a akupunkturní body I = 9

10. Od kolika let se může člověk bez souhlasu rodičů nechat potetovat ve studiu?
a) 15 J = 0
b) 16 J = 3
c) 18 J = 7

Vyluštěné číslice dosaď do vzorečku:

N 48° FE.JIA'

E 17° DG.CBH'

NEZAPOMEŇ SI Z KEŠKY ZAPSAT BONUSOVÉ ČÍSLO PRO VÝPOČET FINÁLNÍCH SOUŘADNIC!

Info k odlovu:

Nacházíte se v lese v horách, kde signál není úplně přesný. Počítejte tedy s maximální odchylkou 10 m. Signál trochu skáče a může ukazovat každou chvíli trošku jiné souřadnice. Případně doporučuji u místa zadat souřadnice ještě jednou a mít i trpělivost, než se signál ustálí. 

Additional Hints (Decrypt)

Xnzral

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.