Skip to content

<

20 let hry geocaching

A cache by bandita007 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/14/2020
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:HISTORIE HRY GEOCACHING

 

Píše se rok 2020. Rok, kdy je ve světě více než 3 milióny keší. Za 20 let bylo zalogováno přes 642 miliónů nálezů. A je to právě 20 let, kdy Dave Ulmer založil první keš na světě!

Rozšíření GPS pro civil

2. května 2000, přibližně o půlnoci, „byl stisknut velký modrý spínač“ 😊 odstraňující umělou odchylku přidávanou do signálu GPS, nově tedy přijímače mohly přijímat přesný družicový signál. Dvacet čtyři satelitů po celém světě začalo vysílat své signály klasickým přijímačům a okamžitá přesnost technologie GPS se desetkrát zlepšila. Desítky tisíc přijímačů GPS po celém světě měly okamžitý upgrade.

Oznámení den předtím přišlo jako vítané překvapení pro každého, kdo pracoval s technologií GPS. Americká vláda plánovala odstranit selektivní dostupnost, dle požadavků vlády měli čas do roku 2006. Bílý dům však řekl jedno slůvko – „Now“!  A najednou kdokoli mohl přesně určit svou polohu.

Londýn, Paříž, New York, Beavercreek?

U nadšenců GPS to byl rozhodně důvod k oslavě. V internetových diskusních skupinách se najednou rodily nápady, jak lze tuto technologii použít.

3. května chtěl jeden takový nadšenec, počítačový poradce Dave Ulmer, vyzkoušet přesnost skrýváním „navigačního cíle“ v lese. Tuto myšlenku nazval „Velký americký GPS Stash Hunt“ a zveřejnil ji ve skupině internetových uživatelů GPS. Myšlenka byla jednoduchá: skrýt schránku v lese a zaznamenat souřadnice s GPS.

Hledač by pak musel najít kontejner pouze s použitím svého přijímače GPS. Pravidla pro nálezce byla jednoduchá: „Vezměte si nějaké věci a na oplátku některé zanechte.“

3. května umístil svou vlastní schránku, černý kbelík, do lesa poblíž Beavercreeku v Oregonu poblíž Portlandu. Spolu s deníkem a tužkou nechal různé předměty k výměně včetně videí, knih, softwaru a praku. Poté sdílel souřadnice své „skrýše“ s online komunitou na sci.geo.satellite-nav:

N 45° 17.460 W 122° 24.800

Do tří dnů si dva různí čtenáři přečetli jeho skrýš na internetu, použili své vlastní GPS přijímače k nalezení schránky a sdíleli své zážitky online. V průběhu příštího týdne začali ostatní nadšenci z úkrytu a hledání úkrytu skrývat své vlastní kontejnery a sdílet souřadnice. Stejně jako mnoho nových a inovativních nápadů na internetu se koncept rozšířil rychle - ale tento vyžadoval účast počítače pro sdílení souřadnic a nálezů.

Během prvního měsíce začal Mike Teague, první, kdo našel Ulmerovu skrýš, shromažďovat online příspěvky souřadnic po celém světě a dokumentovat je na své osobní domovské stránce. Pro diskusi o nově vznikající činnosti byl vytvořen seznam adres „GPS Stash Hunt“. V průběhu bylo navrhnuto spoustu nových jmen hry, aby nahradily jméno „stash“ kvůli negativním konotacím tohoto jména. Jedním takovým návrhem byl náš známý „geocaching“.

Počátky Geocachingu

Geocaching, poprvé vytvořený Mattem Stumem v e-mailovém seznamu „GPS Stash Hunt“ 30. května 2000, byl spojením dvou známých slov. Předpona „geo“ pro Zemi byla použita k popisu globální povahy činnosti, ale také pro její použití ve známých tématech v gps, jako je geografie.

„Caching“, ze slova „cache“, má dva různé významy, což je vystihuje danou aktivitu.

První význam je z francouzského slova „cache“ vynalezeného v roce 1797, kdy původní definice odkazovala na úkryt, který by někdo použil k dočasnému uložení předmětů. Slovo „cache“ používali průkopníci, horníci zlata a dokonce piráti. Dnes se slovo ve zprávách dokonce používá k popisu skrytých umístění zbraní.

Druhé použití slova „cache“ bylo nedávno použito v technologii. Paměť cache je úložiště počítače, které se používá k rychlému získání často používaných informací. Váš webový prohlížeč například ukládá obrázky na disk, takže při každé návštěvě podobných stránek nemusíte načítat stejný obrázek.

Kombinace Země, ukrývání pokladů a technologie dělala z geocachingu vynikající termín pro aktivitu. „GPS Stash Hunt“ byl však původním a nejpoužívanějším termínem, dokud Mike Teague nepředal v září 2000 vedení Jeremy Irish.

Zrození Geocaching.com

Prvních několik měsíců byla hra geocaching omezena jen na zkušené uživatele GPS, kteří již tuto technologii využívali pro outdoorové aktivity, jako je backpacking a plavení se na moři. Většina uživatelů měla znalosti GPS a chápala pojmy, jako jsou datumy a WGS84. Vzhledem k hráčské základně i nové aktivitě měli hráči strmý průběh učení, než vyrazili na první lov keše. Nástroje nebyly na dostatečné úrovni a hráči nevěděli, zda byla keš poblíž, anebo jestli vůbec existuje.

Jako většina účastníků, Jeremy Irish, webový vývojář pro společnost v Seattlu, narazil na web Mike Teague v červenci během výzkumu technologie GPS. Myšlenka lovu pokladů a používání technologických pomůcek představovala spojení dvou jeho největších zájmů. Když Jeremy zjistil, že v jeho okolí se nachází ukrytý poklad, koupil svou první GPS a následující víkend se vydal na první lov.

Poté, co prožil vzrušení z nalezení své první keše, se Ir rozhodl založit koníček pro tuto aktivitu. Po přijetí termínu geocaching vytvořil Geocaching.com a uplatnil své profesionální webové dovednosti, aby vytvořil nástroje ke zlepšení zážitku při hledání kešek. Seznamy keší byly stále přidávány ručně, ale databáze pomohla standardizovat výsledky. Další funkce, například hledání keše kolem PSČ, usnadnily novým hráčům najít záznamy kešek v okolí.

S cenným vstupem Mika Teagueho byl nový web dokončen a oznámen komunitě lovící skrýš 2. září 2000. V době, kdy byl web spuštěn, bylo na světě 75 známých keší.

"Pokud něco ukryješ, ostatní to přijdou najít"

„Slashdot“, populární online časopis pro techniky, oznámil novou aktivitu 25. září 2000 a představil do této činnosti větší skupinu technologických profesionálů. The New York Times tento příběh zachytil a uvedl ho v říjnu ve své sekci „Obvody“, čímž začal dominový efekt článků psaných v časopisech, novinách a dalších médiích po celém světě. CNN dokonce udělal průlom, kdy v prosinci 2000 geocaching prezentoval jako nový koníček.

Protože však na světě bylo stále málo keší, mnoho potenciálních účastníků zjistilo, že v jejich blízkosti není žádná založená keš. Mnoho lidí přemýšlelo, jestli by vůbec někdo šel hledat jejich keš, kdyby nějakou skryli ve své oblasti. Rostoucí komunita hromadně zpívala mantru „Pokud něco ukryješ, ostatní to přijdou najít“ novějším hráčům. Po několika ujištěních začali průkopníci koníčku umisťovat keše, aby zjistili, zda je lidé nenajdou. A oni je našli.

Díky slovní komunikaci, novinovým článkům a dokonce i náhodným objevům keší se do geocachingu zapojovalo stále více lidí. Řada „kačerů“, která se zrodila díky technologickým nadšencům a GPS, nyní zahrnovala páry, rodiny a skupiny ze všech oblastí života. Zážitek z lovu keše vrací dospěláka zpět do dětských let. Dnes můžete najít keš téměř kdekoli na světě a můžete přitom jít, jezdit na kole nebo jezdit autem.

Stvoření Groundspeaku

Po zvýšeném počtu návštěvníků webu Slashdotu si Ir uvědomil, že pokračující správa webu by rychle vyrostla z osamělého počítače na jeho domácí DSL (něco jako server). Koncem roku 2000 se tedy spojil s Eliasem Alvordem a Bryanem Rothem, dvěma spolupracovníky Sunrise Identity, aby založili novou společnost s názvem Groundspeak Inc. (původně „Grounded Inc.“). S výnosem z prodeje 144 triček na geocaching přesunuli zařízení do hostovaného prostředí v centru Seattlu. Zakladatelé nadále pracovali pro Sunrise Identity, zatímco ve volném čase spravovali novou společnost a web.

Po několika letech práce na webových stránkách Jeremy a Elias mohli prostřednictvím zavedeného „Prémiového členství“ finančně vyrůst tak, aby se Groundspeak stal plnohodnotnou prací. Na konci roku 2005 se Bryan Roth konečně stal zaměstnancem na plný úvazek ve společnosti.

Jeremy Irish, Elias Alvord a Bryan Roth dnes web vlastní a provozují. Jsou podporovány malým týmem Groundspeak Lackeys a více než 100 dobrovolníky po celém světě.


Tato keš byla vytvořena k příležitosti oslav 20 let hry geocaching. Oslavujte, hledejte keše a vzdělávejte se!


Souřadnice této keše zjistíte, pokud zjistíte souřadnice první kešky na světě.

N 4(+4)° (+2)(-1).(+2)(-5)(+6)

(E) (-105)° (-13).8(+3)(+6)

 

Additional Hints (Decrypt)

Ceiaí myrin, zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.