Skip to content

Edssjön - Loxodromen #TAG 6 Mystery Cache

Hidden : 7/24/2020
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Gömman ligger inte här, men platsen blir viktig som referenspunkt för att hitta gömman!
Kanske behöver du ro ut hit och hålla i måttbandet, eller så slipper du.

 

När vi ska navigera från en punkt till en annan behöver vi veta i vilken riktning vi ska gå och hur långt. Det låter enkelt, men går att göra betydligt mer komplicerat!

På en karta eller sjökort ser en loxodromisk linje ut som ett rakt streck som skär alla meridianer i samma vinkel. Praktiskt. Men drar vi ut samma linje på en jordglob eller i verkligheten blir det inte ett rakt streck utan en böjd kurva konkav mot nord- eller sydpolen. Mer böjd ju närmare polen man kommer. Detta beror på att kartor är projektioner av verkligheten, där en sfär (jorden) ska avbildas platt. Ungefär som att skala en apelsin och sedan platta ut skalet. De tredimensionella egenskaperna hos apelsinen övergår till två dimensioner (och ett smaskigt mellanmål). Det har gjorts många försök att avbilda vår tredimensionella värld i två dimensioner och alla varianter har sina fördelar och nackdelar. Den vanligast förekommande är dock Mercatorprojektionen som utgår från rätvinkliga latitud- och longitudlinjer. Förhållandena mellan olika areor blir ganska bra "mitt på" jorden och i öst- västlig riktning men ju längre norr och söderut man kommer desto större blir felen. Afrika är t ex 14 gånger större än Grönland men ser lika stor ut på en kartbild. Och Sverige är inte lika stort som Indien. Bara en sjundedel till ytan


Tack till Daniel R. Strebe, 16/12 2011 för bilden

Vill man se lite olika försök till kartprojektioner kan man kolla in Jason Davies underhållande kartsida: https://www.jasondavies.com/maps/transition/

 Men nu åter till vårt problem med vår loxodromlinje  (eng. även rhumb line). Vill vi rita ut den på en jordglob behöver vi veta den konstanta bäringen från norr på loxodromen och den longitud där loxodromen passerar ekvatorn. Loxodromen blir då enkelt uttryckt

Eller för att få fram koordinater kan vi använda den lite enklare formeln

Avståndet mellan två punkter mäts längs loxodromet och utgörs av sekantensens absolutvärde för bäringen (azimut) gånger det nord-sydliga avståndet. 

Nu när vi har blivit så här mycket klokare och kan allt om loxodrom, rhumb line och kartprojektioner är det dags att leta reda på en gömma! 
Vi har en given punkt i Edssjön N 59° 29.993' E 17° 52.597' . Om vi tar reda på bäring och avstånd  kan vi enkelt räkna ut gömmans placering.

Du behöver bara mata in värdena ALFA och BETA i beräkningsmojjängerna nedan för att få de svar du behöver. Värdena finns tillgängliga på små skyltar som är praktiskt förankrade i marken. Smart!

Antingen beräknar du slutkoordinater och använder CHECKERN för att få lite extra upplysningar, eller så tar du bara fram måttbandet och sträcker ut det från sjöns mitt i rätt riktning!

Lycka till!

 

 

ALFA

BETA

Gömman

 

 

Additional Hints (No hints available.)