Skip to content

<

DCP #105 - Hostouňské křížky

A cache by yaroushek Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/28/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Toto pokračování série DCP vás přivede do obce Hostouň.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1294, v té době patřila ke statkům pražského purkrabství. Za svou více než 700 let dlouhou historii vlastnilo obec velké množství majitelů. Nejvýznamnějším dvorem s tvrzí byl Šafránov, jeho pozůstatky jsou patrny dodnes. Hostouň u Prahy byla velkou, bohatou obcí. Svědčí o tom i dva staré židovské hřbitovy. Na starší, ze 16. stol., se pochovávalo i z dalekého okolí. Na mladším z 1. poloviny 18. století je mimo jiné i hrobka rodiny Brandejsů z okruhu známého židovského mecenáše Alexandra Brandejse.

Za dominantu obce lze považovat kostel svatého Bartoloměje. Původně gotický kostel byl postaven ve 14. století. Jeho současná podoba vznikla při barokní přestavbě z počátku 18. století. Jeho věž byla přistavěna roku 1773.

Obec je známa i díky židovskému hřbitovu. Starý se nachází v odlehlém lesnatém svahu nad pravým břehem Sulovického potoka. Je zde dochováno asi 40 náhrobků, z nichž nejstarší je datován rokem 1786. Hřbitov byl užíván do roku 1848, poté byl nahrazen novým, který je situován o několik set metrů blíže k obci. Na jeho ploše se nachází kolem 340 náhrobků z let 1856-1936. Dochovala se zde i kamenná obřadní síň.


Stage 1:

Téměř dvoumetrový litinový kříž s korpusem Krista je zasazen do 1,5m vysokého pískovcového podstavce. Kristova hlava je skloněna na opačnou stranu, než bývá zvykem. Ramena kříže jsou zakončena ve tvaru jetelového trojlistu. Chybí letopočet vzniku. Věnování se nedochovalo.


Vlevo od křížku hledejte pumpu. Na ní jsou dvě orientační tabulky vodovodních sítí. Na levé, červené tabulce, ciferujte vyražené číslo vlevo uprostřed a dostanete indicii A, ciferací vyraženého čísla uprostřed dole získáte indicii B. Na pravé, modré tabulce, ciferujte vyražené číslo vlevo uprostřed a získáte indicii C, ciferací vyraženého čísla uprostřed dole získáte indicii D.


Stage 2:

Kamenný kříž s korpusem Krista je spolu s pískovcovým podstavcem vysoký asi 2,5m. Na čelní straně podstavce je ve zlaté barvě umístěn text "Pochválen Pán Ježíš Kristus, Pane smiluj se nad námi! L.P. 1913".


Počet matic ze zadní strany kříže je indicie E.

 

Krabičku pak najdete na souřadnicích:

N 50° 6.(A-E)(B-C)(C+E)
E 014° 12.(B)(D)(D-E)

 

 

 

Informace o sérii Drobné církevní památky (DCP):
Série je otevřená. Drobné sakrální architektury je v našem regionu dost a časem by mohla být pěkně podchycena a zdokumentovaná část krajiny. Pokud by vás někoho tento záměr zaujal a chtěl vytvořit keš do série prosím jej jen o zachování tvaru názvu keše a volby DCP v kladenském okrese.

Do série Drobné církevní památky patří tyto keše:

 

 

 

 

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.