Skip to content

Jiří Potůček - Poslední cesta Multi-cache

Hidden : 11/07/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keš v podstatě navazuje na keš Silver A - Pomník obetem 2. sv. války - GC1TCEA

Dne 30. června 1942 v 16.30 hodin přijelo do Kosteleckých Končin u Červeného Kostelce gestapo s českými četníky, aby zajalo posledního člena výsadku Silver A, radiotelegrafistu Jiřího Potůčka.

 

Ten se prostřílel obklíčením a vydal se na cestu do Pardubic. Běžel bos, v krátkých kalhotách a v tričku. Běžel západním směrem.  Udržoval si menší náskok a kryt stromořadím a vzrostlým obilím, po chvíli zahnul k jihu do lesíka. Na jeho okraji hlídal český četník umírajícího Antonína Burdycha mladšího, zasaženého několika střelami při nepodařeném útěku. Četník Mařan, ač ozbrojen karabinou, nechal Potůčka proběhnout, a ten zmizel v lese.

Jeho cesta je místy dobře zmapovaná:

30. června 1942 v 16.30 – dochází k přestřelce v Kosteleckých končinách.

 

30. června 1942 v 17:30 cca 2km vzdušnou čarou - BOS – cíl Zábrodí

Potůček doběhl do Zábrodí. Zde se zastavil až v místní škole. Poprosil učitele Karla Nypla o boty, oblečení a něco k pití. Učitel, ač v obci pomáhá chudým dětem, ale Potůčka odmítne. Navíc, po odchodu Potůčka, sedne na kolo a jede ho udat na četnickou stanici.

 

 30. června 1942 v cca 18:30 cca 3km vzdušnou čarou, musí ale obejít rybník Špinka - BOS – cíl Řešetova Lhota.

Potůček našel pomoc až u manželů Stolinovích v Řešetové Lhotě v části Na Pastvišti. Manželé dali mléko, něco k jídlu a tenisky. Ty byly ale malé, takže si Potůček u nich uřízl špičky. Udává se, že dostal ještě drobné na vlak. Potůček u manželů zanechal jednu ze svých zbraní.  Manželé válku přežili, ale zbraň je stále někde zakopaná.

 

30. června 1942 v cca 19:00 cca 1,5km vzdušnou čarou – cíl Studnice

Zde nalezl pomoc u manželů Faltových. Dostal něco málo k jídlu a pití. Chvilku si odpočinul. Šel pak směrem Starkoč.

 

1. července 1942 v cca 8:30 cca 9km vzdušnou čarou  – cíl Dolsko (vodní nádrž Rozkoš tehdy ještě nebyla)

V Dolsku potkal Vladimíra Uhlíře. Dostal najíst a napít. Zajímavost: Kde spal, není známo. Navíc zde byl už v modrém plášti a jako součást maskování měl hrábě. Odešel směrem Černčice.

 

1. července 1942 v cca 19:00 cca 36km vzdušnou čarou – cíl Stéblová

Zde se Potůček ukryl před bouřkou v hostinci. Bohužel hospodský a zároveň starosta Jaroslav Machač vše nahlásil četníkům v Doubravici.

Potůček se chtěl vydat do Mnětic za Josefem Chrbolkou, ale náhodně se od jedné ženy dozvěděl, že Chrbolka byl zatčen, a tak změnil plán. Poslední nadějí byl pro něho Jan Nováček, jeden z jeho ubytovatelů na Pardubicku.

 

2. července 1942 v cca 10:00 cca 5km vzdušnou čarou – cíl Rosice nad Labem

Kde byl Potůček přes noc a dopoledne není známo. Kolem 10 hodiny zazvonil v Rosicích u známého Jana Nováčka. Marně. Netušil, že Nováček byl už 26. června zatčen. A nemohl vědět ani to, že při prohlídce jeho bytu se gestapáci zastavili u druhého nájemníka – Josefa Fitzbauera – loajálního němce – a ukázali mu Potůčkovu fotografii s upozorněním, že je to hledaný parašutista.

Fitzbauer vyšel před dům a hned Potůčka poznal. Řekl mu, že soused je několik dní ve vězení. Nato se zbědovaný radista přiznal, že ho tři dny pronásleduje gestapo a četnictvo. Poprosil o nějaké oblečení. Po odmítnutí ihned odešel, zatímco Fitzbauer vzápětí zamířil na Obecní úřad v Rosicích, kde všechno oznámil.

Mezitím šel Jiří Potůček do domku Anny Hájkové v Trnové u Pardubic. Ta mu, ještě vyčerpanému po šedesátikilometrové cestě, chtěla pomoci. Manželka odbojáře, který skončil už v roce 1939 v koncentračním táboře. U ní Potůček už před atentátem několikrát přespal, a obrátil se proto na ni znovu o pomoc. Ona ho ale upozornila, že hrozí domovní prohlídky, takže musel odejít do lesa poblíž Trnové. Při čekání na ni ale Potůček usnul. Tady ho krátce před půl dvanáctou zastihla vyslaná dvoučlenná četnická hlídka. Strážmistr Karel Půlpán se k němu zezadu přiblížil a ze vzdálenosti pěti kroků vykřikl na spícího muže: „Ruce vzhůru!“

Parašutista se převalil na břicho a instinktivně sáhl do odloženého kabátu pro pistoli. V tom okamžiku četník Půlpán stiskl spoušť předem nabité a odjištěné pistole. Zasáhl Potůčka do temene hlavy. Muž byl na místě mrtev.

Zrovna v tu chvíli mu nesla Anna Hájková do lesíku jídlo. Jenže mezitím uslyšela výstřel a bylo jí jasné, co se stalo.

Půlpán po válce uvedl, že střílel v sebeobraně. Ve svém protektorátním hlášení i v poválečné výpovědi u soudu Půlpán tvrdil, že parašutista na něj mířil svou zbraní a jeho výstřel byl pouhou sebeobranou. Pitevní protokol však prokázal, že Jiří Potůček na četníka v žádném případě mířit nemohl.

Půlpán by po válce odsouzen na 7 let vězení.

zdroj: Kniha Průvodce Silver A, Poslední cestou Jiřího Potůčka – Jaroslav Jonáš

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesi-nebyli-zbabelci-odbojari-ze-silver-a-meli-podporu-neuda/r~8b3bf7d052a311e7a557002590604f2e/?fbclid=IwAR1Xe-8aI4KvQf5JgTS7vRbbMGq_eommShxOa8nZVtgk32-4ZrJMEspURrU

 

 

Jak na keš?

1. Stage: Stojíte u domu Jana Nováčka, Tolarova 326. Koukněte se na dům a zjistěte, kolik se nachází komínků před garáží. Prosim, opravdu se podívejte pořádně. Tím získáte liché číslo A. Dále je vpravo od domu lampa a na ní si opište na zeleném štítku šest čísel. Tím získáte BCDEFG.

2. Stage Vás dovedla k domu Anny Hájkové, Bohdanečská 2. Před domem stojí pomník, zezadu pomníku je letopočet. Tím získáte číslo HIJK.

3. Stage, stojíte v lesoparku Jiřího Potůčka. Zde najděte a spočítejte všechny pomníky v areálu. To bude číslo L. Zároveň na těchto pomnících spočítejte jména na pamětních deskách. Tím získáte číslo M. A když se budete procházet po lesoparku, tak jistě narazíte i na ceduli, na které jsou uvedené informace o skupinách Silver A a Anthropoid. Na této ceduli je uveřejněný původní poválečný text na pomníku Jiřího Potůčka. Spočítejte počet všech řádků (včetně jména a letopočtů) a číslo zciferujte. To bude číslo N, No a protože potřebujeme ještě číslo O, spočítejte z druhé strany této informační cedule, kolik vrutů je vzadu zašroubováno ve dřevě (trám nad cedulí a pod cedulí, nohy a střecha se nepočítají).

 

POZOR, 3.STAGE MŮŽE BÝT V DOBĚ PROTIEPIDEMICKÝCH OPATŘENÍ UZAVŘENÁ!!!!

 

Final:

N (J)(E)°(F)(N-K).(M-J)(I-L)(G-K)

E (E)(H)(C)°(B+D)(A+K).(D)(O-I)(K-B)

 

 

Keš je vzdálená od 3. stage vzdušnou čarou cca 2,8km. Nejlepší je překonat vzdálenost na kole nebo pěšky, potom počítejte s trasou cca 4km. Samozřejmě se lze přiblížit i geovozidlem. Kes je mimo město, vzhledem k obsazenosti pěkných míst ve městě.

Za Betatest děkuji janicka11, za tvorbu listingu děkuji didius.falco

 

Additional Hints (No hints available.)