Skip to content

KOLÁŘOVNÍK Traditional Geocache

Hidden : 12/12/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Další keš ze série stromovníků bude věnovaná již skoro zaniklému řemeslu a to je kolářství. V luhu nedaleko keše je jeden takový malý kopeček, na kterém jsme v dětsví zažili hodně legrace a později i se svými dětmi. Kopeček najdete v lese na cestě od Knížkovníku směrem k Zaříkávadlovníku. Má to ale podmínku - musí nám tu napadnout sníh. Tak třeba letos bude a Vy se  budete také moci povozit na saních.  Pro první nálezce zde budou čekat 1-FTF, 2-STF a 3-TTF GEOCOINY. V keši si můžete prohlédnou vyrobený SÁŇKOVNÍK který prosím NEODNÁŠEJTE!

KOLÁŘOVNÍK

Kolářství je téměř zaniklé řemeslo příbuzné s truhlářstvím, případně tesařstvím, používá z velké části podobné výrobní technologie. Kolář se zabývá výrobou a údržbou zemědělského náčiní (trakaře, žebřiňáky, násady, hrábě,...), loukoťových kol, saní. V kolářství se používají hlavně tvrdé dřeviny (jasan, javor, dub), některé části, jako např. rukovětě k trakaři, se vyrábějí z přirozeně rostlých křivin (komponenta vyřezaná z normální rovně rostlé fošny by byla "přes dřevo", snáze by praskla). V posledních letech lze po dlouhé odmlce zaznamenat snahu o záchranu tohoto řemesla.

  

                        

Saně nebo sáně, zdrobněle sáňky, jsou dopravní prostředek, který se pohybuje klouzáním po sněhu. Skládá se ze dvou sanic a nástavby mezi nimi. Saně jsou pro pohyb po sněhu výhodnější, než kolová vozidla. Je to proto, že se podkladu dotýkají na větší ploše, a proto se méně do sněhu boří. V oblastech s velkou sněhovou pokrývkou byly saně v minulosti prakticky jediným prostředkem pro dopravu nákladů. Poháněny mohou být buď lidskou silou, gravitační silou nebo spřežením, které je tažené koňmi, severskými psy či soby. Existují i saně poháněné tlačnou vrtulí. Saně se používají také jako náčiní v sáňkařském sportu zařazeném do olympijského programu, kde ale závody probíhají na ledových drahách. Příbuznými dopravními prostředky saní jsou lyže, brusle a skiboby. Dnes jsou saně v mnoha případech nahrazovány také sněžnými skútry. Saně jsou vyráběny dodnes nejčastěji ze dřeva, ale objevují se i saně plastové nebo ocelové. Výrobou saní se historicky zabývali koláři. K výrobě saní se používalo nejčastěji jasanové dřevo. Konstrukční spoje se nelepily, pouze zajišťovaly hřebíky nebo vruty, případně se zaklínovaly.

 

Terminologie a konstrukce dřevěných saní

Sanice (vohnoutek) - část, po které saně kloužou. Přední část bývá ohnutá, čímž saně získávají charakteristický vzhled. Vohnoutky jsou na výrobu jedny z nejnáročnějších komponent saní (ohýbané dřevo, velký průřez).

Skluznice (šinka) - Ocelový pásek připevněný zespodu podkovářskými hřebíky k sanici.

Nožička - je spojena na čep a dlab se sanicí i s oplenem. Čepy na rozdíl od dnešní nábytkářské výroby nejsou zakulacovány. Ostrohranný čep a dlab je považován za pevnější.

Oplen (voplinek) - příčný nosník saní. Malé saně jsou dvouoplenové (mají dva páry nožiček), větší saně bývají tříoplenové. Na oplenech je připevněna ložná plocha saní.

Ložná plocha (lajsny) - U historických dětských saní lišty ložné plochy mívaly zahnuté konce, čímž se vytvořila vzadu jakási opěrka. U nověji vyráběných saní bývá ložná plocha provedena z popruhů vypletených mezi dvěma krajovými podélnými hranolky.

Želízko - Ocelová tyčka připevněna svými konci ze předu k oběma sanicím. Slouží k vyztužení přední části saní a k připevnění tažného provázku. U některých saní tento prvek bývá dřevěný.

SANĚ ROHAČKY

Rohačky jsou nákladní, většinou tříoplenové saně, přibližně dva metry dlouhé a 60 až 80 centimetrů široké. Sloužily nejčastěji ke svážení dřeva či jiného nákladu. Mohly být taženy koněm, ale častěji tomu tak nebylo – za koně se zapřahávaly ještě větší druhy saní, které však z konstrukce rohaček vycházejí. Výrobou rohaček se historicky zabývali koláři, dnes se již běžně nevyrábí. K původnímu účelu se již téměř nevyužívají, ale dodnes jsou používány k zábavě či sportu. Známé jsou závody na rohačkách v Malé Úpě.

Konstrukce rohaček

Přední konec sanice ční v přibližně svislé, případně mírně zpětně ohnuté poloze. Řidič stojí vpředu mezi sanicemi, při jízdě z kopce se jich drží a brzdí svýma nohama. Ložná plocha je tvořena několika širokými lištami. Krajní lišty vedou v celé délce saní, vpředu jsou spojeny se sanicí. Mezilehlé lišty jsou spojeny s prvním oplenem. Mohou k němu být přibity nebo do něho být začepovány. Sanice je ze dvou částí, přičemž tyto části nejsou uměle ohýbané, ale jsou vyřezané z přirozeně rostlého dřeva vhodného tvaru, tvar sanice vyplývá z tvaru původního materiálu. Části sanice jsou vzájemně spojeny, většinou přeplátováním s šikmými čely a zajištěny hřebíkem nebo vrutem a třmenem. Skluznice jsou z pásové oceli jako u jiných saní.Rohačky bývají vyráběny z jasanového dřeva, s výjimkou sanice. Ta může být z různých dřevin – zde záleží hlavně na tvaru. Nejčastěji se jedná o dřevo břízy, osiky, jasanu či javoru.

SANĚ VLČEK

Vlček (rennwolf nebo rennenwolf, německy "běžící vlk") je druh saní, konstrukčně poněkud odlišný od jiných běžných druhů saní. Jedná se o saně s vysokou opěrkou zakončenou madlem a dvěma drapákovými brzdami, kterými se saně ovládají.  Osoba jenž saně řídí, stojí vzadu na stupačkách připevněných k sanicím. Směr a rychlost saní ovládá brzdami, případně i svýma nohama, jízda na vlčku je tedy podobná jízdě na koloběžce. Další osoby či náklad lze umístit na ložnou plochu vpředu. Ložná plocha je provedena z větší části síťkovým či popruhovým výpletem, vzadu je menší část provedena lištami. Vlčky se používaly hlavně v horských oblastech v zimě jako jeden z mála možných dopravních prostředků na nákupy, převoz dětí (náhrada kočárku) či nemohoucích (náhrada invalidního vozíku). Výrobou vlčků, stejně jako ostatních druhů saní, se zabývali koláři. Nejčastěji používaným dřevem byl jasan. Dnes výroba těchto saní téměř zanikla.

Zdroj informací : Wikipedie, internet, foto internet+vlastní archiv

Věřím, že i Vy máte spousty zážitků s tímto dopravním prostředkem, tak můžete psát svůj příběh zde do logu nebo přiložte fotografii z Vašeho sáňkování :-)

Vámi udělené body oblíbenosti jsou pro mě inspirací pro vytvoření dalších nových kešek v okolí a děkuji za ně.

Krabička je Lock-Lock velikosti 16x11x7cm a slouží k výměně TB,GC, CWG…nevkládejte prosím věci z kinder vajíček

!!! POKUD VYZVEDNETE NĚJAKÝ TB NEBO GC TAK JEJ LOGUJTE ZÁROVEŇ S VAŠÍM ZÁPISEM O NÁVŠTĚVĚ TÉTO KEŠKY !!!

Additional Hints (Decrypt)

fgebz f gbemrz ginerz cevcbzíanwípí fáar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)