
[76jaarLDGS] Zevenklapper bij Emminkhuizen
Deze cache is onderdeel van de serie 76 jaar Vrijheid, Mobilisatie, Oorlog, Verzet en Bevrijding op de Utrechtse Heuvelrug, Eemland, Gelderse Vallei en Overbetuwe waarbij belangrijke locaties uit de geschiedenis van deze regio's in de WOII aan bod komen. De cache is gelegd ter gelegenheid van de herinnering aan 76 jaar bevrijding op 5 mei 2021.
Ontwerp Zevenklapper (S7-kazemat)
Er was eens wens om naar meerdere zijden vuur uit te kunnen brengen, en zodoende ging het CITB aan de slag met het ontwerp voor een kazemat die aans deze wens kon voldoen. Hier is de S7-kazemat uit voortgekomen, een kazemat met 7 grote schietgaten met een totale dekking van 310 graden.
Over de hele Grebbelinie waren er 3 S7-kazematten gebouwd, namelijk bij de Asschatterkeerkade (GC92JMR Zevenklapper bij Asschat), bij Emminkhuizen (deze cache!) en bij Veenendaal tegenwoordig in een achtertuin (GC8RY17 Kazemat S7 (43 A)).
Tegenvallers!
Het voordeel van de brede dekking werd door de zwakke bewapening van de kazemat grotendeels teniet gedaan; er was slechts één lichte mitrailleur voorhanden. De muren waren, zoals bij de meeste stekelvarkens, slechts 80 centimeter dik. De zij- en achterwanden waren maar 60 cm. Daarmee was de kazemat scherfvrij, maar voldeed het zelfs niet aan de lichtste weerstandseis uit het voorschriftenboek VIS. Het weerstandvermogen zou tenminste W12-W15 moeten zijn. Dat betekende dat het langdurig bestand moest zijn tegen treffers van 12 cm en enkele artilleriegranaten van 15 cm.
Heden ten Dage
Uit de archieven (bestekken e.d.) en literatuur wordt duidelijk dat de hoek van de bunker die hier bij Woudegge boven het maaiveld uitsteekt van de Zevenklapper is. Deze ligt dus grotendeels onder de grond. Dit is bevestigd in gesprekken met de mensen die de kazemat onder de grond hebben willen werken. Ook heeft de stiching Grebbelinie nog grondradar onderzoek gedaan bij de S7 kazemat, omdat hier ook een tweede kazemat heeft gelegen, hier zijn echter geen sporen van gevonden.

CACHE
Cache niet kunnen vinden? Lees dan eens de hint, deze geeft je een grote zet in de goede richting!
Vanaf GZ heb je goed zicht op de hoek van de bunker die boven het maaiveld uitsteekt. Loop/fiets gerust ook eens langs de weg om deze vanaf andere zijden te bekijken.
Nog goed om te weten:
- Gelieve de cache enkel bij daglicht te bezoeken in verband met omliggende bewoners.
- Uw auto kunt u parkeren in de berm langs de Woudegge, doe dit niet langs de drukke weg!
Hierbij wil ik de gemeente Renswoude bedanken voor de toestemming voor het plaatsen van deze geocache en Stichting Grebbelinie en het Grebbelinie Bezoekerscentrum als bron van informatie.
Voor vragen en opmerkingen: Graag een berichtje sturen via het message centre.
Voor deze serie is ook een banner beschikbaar en mag geplaatst worden als men alle geocaches en de bonus heeft gedaan .
Vergeet niet de gegevens voor de bonus te noteren indien aanwezig.