Skip to content

HOVDE BARNBACKEN Traditional Cache

Hidden : 3/8/2021
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Vemdalsskalet #1 - Skalspasset

1970 invigdes de första backarna och första liften (ankarliften Skalsliften) på Skalsfjället, och Svenska Fjäll AB bildades av Vemdalsskalet, Storhogna och Björnrike. 1980 användes snökanoner för första gången i Vemdalsskalet, och därefter har skidanläggningen successivt byggts ut.

 

2005 försågs anläggningen med Destination Vemdalens första expresslift (kopplingsbar stollift) i form av sexstolsliften "Pass Express" som ersatte Skalsliften och således moderniserade området. Det byggdes även fyra nya nedfarter på Skalssidan.

 

Bron, inte långt från cachen, som förbinder Skalssidan med Hovde byggdes i början av 1980-talet. I mitten av december 2010 körde en sand bil in i skidbron och sektionen över vägbanan förvandlades till "kaffeved". Föraren hade glömt att fälla ner flaket och det innebar att bron rasade och blockerade vägen under några timmar. Som tur var skiddagen över och liftarna stängda, så ingen kom till skada. En ny bro stod färdig i början av februari 2011.

 

Hovdebyn ligger vid foten av Hovdebacken på Vemdalsskalet. På toppen av Hovde 900 m.o.h. syns Vemdalens by långt nere i dalen.

En gång var Vemdalsskalet en fäbodvall.

Enligt sägen levde Hovdegubben i den gamla granskogen…I samband med invigningen av Vemdalsskalet som skidort i början av 1960-talet restes ett 2,5 meter högt trätroll föreställande Hovdegubben på toppen av Hovde. Det placerades bredvid Hovdestugan.

Idag anses Vemdalsfjällen vara Sveriges tredje största alpina skidområde där även Björnrike och Klövsjö / Storhogna ingår.

 

Additional Hints (No hints available.)