Ensimmäinen Mystini tein 2013 ja nyt lähdin luomaan sitä uudelleen. Silloin tällöin arvuutellaan, mitkä ovat suomen kielen L-kirjaimeen päättyvät sanoja. Internetistä löytyy monenlaista listaa, joita sekoittavat enemmän tai vähemmän murteelliset ja puhekieliset ilmaisut sekä lainasanat. Suomen kirjakielessä ei ole kovin monta sanaa, jotka päättyvät likvidakonsonanttiin (L). niitä on 11, joista jätetään pois seppel ja vemmel.
Pois luettavia sanoja, jotka eivät ole mysteri sanoja.
Useimmilla näistä sanoista sanoilla on vaihtoehtoinen e-muoto, jossa vartalovokaali e pysyy mukana myös nominatiivissa. Mikään sääntö tämä ei ole, sillä muotoja kuten sävele tai sisare ei käytetä, ja toisaalta esimerkiksi sanoista kumpare, perkele ja sirpale ei ole muotoja kummar, perkel tai sirval.
Joskus törmää sanaan kimmel ja jos tämä hyväksyttäisiin mukaan listaan, pian joku ehdottaisi sanaa temmel. Sehän tarkoittaa lasten tai eläinten poikasten leikkiä, temmellystä. Temmeltää-verbistä muodostettu substantiivi olisi kuitenkin johdonmukaisemmin temmellys, kuten kimmeltää-verbistä kimmellys.
Runomuotoisten sanojen lisäksi toinen pois rajattava joukko on lainasanat.
Lainasanoihin kuuluvat muun muassa bagel (leivonnainen), sisal (sisalagaavesta saatava kuitu), soul (musiikkityyli), gospel (musiikkityyli), trial (urheilulaji), diesel (polttoaine), lasol (yleisnimityksenä lasinpesunesteistä) ja kennel (koiratarha).
Nyt vain keksimään sanoja ja laittamaan ne aakkosjärjestykseen. Huom. kätkössä ei ole kynää. Chekkeri lisätty.
A+3,B-6,C-5,D-6
E-15,F-12,G-16,H-12,I-16
N60 2A.BCD
E023 EF.GHI