Skip to content

Po stopách KHB - Proseč-Obořiště Traditional Geocache

Hidden : 06/03/2021
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

NĚCO MÁLO ÚVODEM

Keš jsem připravil k publikaci loni v červnu ... na havlíčkovském místě mému srdci z nejmilejších.-) Připravil jsem listing ... krabičku umístil ... leč publikovat ji nebylo možné. Domov důchodců i přilehlý zámecký park, který patří k domovu důchodců a kde je keš umístěná, zůstaly z epidemiologických důvodů dlouhodobě uzavřené.

Se sociální pracovnicí domova důchodců Blankou Zemanovou se mi podařilo domluvit alespoň krátkodobé otevření parku pro účastníky eventu Setkání s KHB - Proseč-Obořiště (GC9GDMN) dne 8.10.2021. Za tuto laskavost ještě jednou na dálku moc děkuji!

Před několika dny mi paní Zemanová zavolala, že pandemická opatření v domově důchodců byla zrušena a zámecký park je po dvou letech opět přístupný veřejnosti. Dovoluji si vás sem tedy s téměř ročním prodlením pozvat ... s původním listingem ... a ať se vám tu líbí!

Geokešeři, kteří využili možnost zalogování keše při příležitosti konání eventu, si mohou zalogovat předpublikační FTF. "Opravdové" FTF si samozřejmě může zalogovat také první popublikační návštěvník.-) HAPPY GEOCACHING!

Návštěvní doba parku je od 8:00 do 20:00 - mimo tento čas nerušte, prosím!
Noční odlovy keše jsou zakázané - bezpodmínečně dodržujte noční klid!

 

V roce 2021 slavíme 200. výročí Karla Havlíčka Borovského (31.10.1821 - 29.7.1856), jednoho z nejvýznamnějších Čechů našich dějin. Karel Havlíček byl novinářem, spisovatelem, satirikem i politikem. Byl jednou z nejangažovanějších osobností revolučních let 1848-1850. Jeho neúprosná kritika rakouského režimu šířená v Národní novinách a později i v časopise Slovan měly významný vliv na české veřejné mínění. Čím víc byl českým národem milován, tím víc byl Rakouským císařstvím nenáviděn. Soudně nařízenou deportací do Brixenu měl Čechům zmizet z očí a ti na něj měli zapomenout. Ale nezapomněli. Jeho pohřeb v roce 1856 se stal protirakouskou manifestací.

Nesmazatelný odkaz nám zanechal i ve svém literárním díle. Epištoly kutnohorské, Obrazy z Rus, Tyrolské elegie, Král Lávra, Křest svatého Vladimíra. Určitě znáte, že? Pro školní čítanky trochu obtížné texty, ale my dospělí bychom jim porozumět měli. A co teprve epigramy, ty krátké a břitké verše? Mnohé z nich nám mají co říct dodnes. Třeba ten úplně nejznámější: "Moje barva červená a bílá, dědictví mé poctivosť a síla!"

Volně koncipovanou sérií "Po stopách KHB" chceme šířit povědomí o této mimořádné osobnosti a navštěvovat místa spojená s životem a životním odkazem KHB.

Jméno KHB je neodmyslitelně spojené s havlíčkobrodským regionem - narodil se v nedaleké Borové u Přibyslavi, ale jeho opravdovým domovem se stal tehdejší Německý Brod, kam se mnohokrát ze svých životních cest vracel. Odkaz KHB můžeme hledat v mnohých koutech naší země, ale i v zahraničí. Coby student rád cestoval a na svých toulkách zavítal i do Polska a na Slovensko. Rok pobýval v carském Rusku. Coby novinář pak působil v Praze (Národní noviny) a v Kutné Hoře (Slovan). A připomeňme si také čtyřletou konfinaci v Brixenu.

Na desítkách míst se můžeme setkat se sochami, bustami či pamětními deskami věnovanými KHB. Snad v každém českém či moravském městě nalezneme Havlíčkovu ulici, někde i Havlíčkovo náměstí. Také některé spolky nesou Havlíčkovo jméno hrdě ve svém názvu. Některá místa jsou všeobecně známá a mají svou slavnou minulost. Někde budeme tápat. A tak se vydejme po stopách KHB ... je skutečně co objevovat!

 
 

PROSEČ-OBOŘIŠTĚ

Dovoluji si vás pozvat do zámeckého parku v Proseči-Obořišti, jehož dominantou je majestátní Havlíčkův dub, který byl dne 23.11.1994 vyhlášen památným stromem. Jedná se o dub červený, jehož výška je 25 m, obvod kmene 660 cm a stáří 300-500 let. Mám rád keše věnované ctnostným stromům a je mi ctí, že i já vás mohu k jednomu takovému mimořádnému stromu přivést!

Strom, který roste na malé louce u jezírka, je pamětníkem dostaveníček Karla Havlíčka se svou budoucí manželkou Julií. Julie Sýkorová bydlela s otcem, hraběcím lesníkem, v malém domku poblíž zámku a s Karlem Havlíčkem se seznámila v Praze. Milenci údajně sedávali právě pod tímto dubem a hudebně nadaný Havlíček jí zde zpíval a hrával na kytaru.

Karla Havlíčka připomíná pamětní deska nedaleko dubu s plastikou a nápisem: Na památku pobytu K.H.Borovského v letech 1847-48 u svojí manželky Julie rozené Sýkorové z Proseče-Obořiště, LP 1998. Zámek v současné době funguje jako domov pro seniory, přestěhován sem byl v roce 1947 z Pelhřimova, kde působil od roku 1911. Bát se tu nemusíte, místní obyvatelé jsou na turisty zvyklí.-)

 
 

NĚCO MÁLO KE KEŠI

Keš je umístěna v prostorách zámeckého parku, který je součástí areálu domova pro seniory, a je zde umístěna se schválením správy domova. Jak jsem už uvedl, bát vstoupit se nemusíte, obyvatelé domova mají naopak radost z každé návštěvy. Celý park má asi čtrnáct hektarů se soustavou pěti rybníků, je úchvatný a úžasně udržovaný, doporučuji se tu na chvíli zastavit a ve stínu stoletých velikánů tu porozjímat.

A protože chceme být v parku vítanými hosty, je třeba dodržovat následující pravidla, za kterých bylo umístění keše povoleno:

- Návštěvní doba parku je od 8:00 do 20:00 - mimo tento čas nerušte, prosím!
- Noční odlovy keše jsou zakázané - bezpodmínečně dodržujte noční klid!
- Chovejte se klidně a tiše ... dětský smích je naopak žádoucí.-)
- Buďte ohleduplní a nestyďte se babičky a dědečky pozdravit, odvděčí se vám milým úsměvem!

Skutečně moc prosím, abyste výše uvedená pravidla dodržovali, protože jinak by bylo nutné keš bez náhrady zrušit!

Až areál parku navštívíte, tak určitě pochopíte, proč mám tak mimořádný zájem, aby tato keš fungovala a dělala radost!

P.S.: ... a ještě jedno drobné upozornění ... v době koronáče byl vstup do areálu v rámci Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR veřejnosti uzavřen. Momentálně je vstup opět volný, ale může se stát cokoliv, proto před návštěvou keše doporučuji ověřit si její dostupnost na stránkách ddprosec-oboriste.cz.

 
 
 

Additional Hints (Decrypt)

[Návštěvní doba: 8:00 - 20:00 - mimo tento čas nerušte, prosím!] [Noční odlovy keše jsou zakázané - bezpodmínečně dodržujte noční klid!] Zabubfgebz / hcebfgerq / ir ilfv qbfcryrub wrqvapr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)