Skip to content

Projížďka Horečkami Multi-cache

Hidden : 09/18/2021
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Projížďka Horečkami


Vrchol Horečky (na některých mapách označený také jako Velký Kopec, což je velký paradox...), s nadmořskou výškou 565 m.n.m. leží uprostřed stejnojmenného území na pomezí obcí Trojanovice a Frenštát pod Radhoštěm. Horečky, neboli nevelké kopce - malé hory, si vyhlédla Pohorská jednota Radhošť, první turistický spolek v českých zemích. V letech 1885-6 zde vybudovali vyhlídky Milá domovina a Libušínka. Také zřizovali a značili chodníky, o které od roku 1903 pečoval Okrašlovací spolek.

V roce 1932 zde vybudoval frenštátský továrník Petr Polách chatovou osadu, kterou později doplnil o unikátní rekreační středisko – komplex tří budov: Pantáta (1934), Panímáma a Mariánka (1938), s letním koupalištěm (1934). Horečky se staly vyhledávanou lokalitou mnoha návštěvníků, která významem dosahuje věhlasu Pusteven. Mimo Frenštáčanů si je oblíbili i návštěvníci města a Beskyd. Namátkou můžeme jmenovat básníka Josefa Kaluse, Jaroslava Seiferta či Petra Bezruče. Největšího věhlasu Horečky zažily před rokem 1989, kdy ubytovny a hotely pod správou ROH byly vyhledávaným místem rekreantů.

Kromě již zmíněných turistických ubytoven zde vyrostl roku 1905 hostinec Vlčina, později dostavěný na okázalý hotel Vlčina, stylová koliba Vlčina, Valašská hospoda U Janíka a hotel a restaurace Rekovice (první zmínka 1791). Kromě posledních dvou objektů jsou všechny ostatní mimo provoz, chátrají a čekají na rekonstrukci. Restauraci Rekovice zakoupila roku 2013 obec Trojanovice, zrekonstruovala ji (projekt Kamil Mrva Architects) a úspěšně provozuje. Mimo těchto významných staveb se na Horečkách dá najít spousta historických a novodobých objektů, od drobných počinů, až po ty rozsahem velké. Do druhé skupiny bezesporu patří skokanský můstek K90 v Lyžařském areálu Jiřího Rašky, vybudovaný v roce 1973. Nedaleko se nachází zmodernizovaný areál pro letní slavnosti či stezka v korunách stromů Beskydské nebe. Vzniklo zde také hřiště na discgolf, traily pro horská kola, zvonička Strážkyně Beskyd či bosý chodníček. Z historických objektů můžu vypíchnout památník Tomáše Garrigua Masaryka, kapli Panny Marie Lurdské, Mařenčinu studánku či monumentální památník Břetislava Bartoše. Většina těchto objektů mívala svou keš, dnes je funkční už jen multinka Břetislav Bartoš.Z výčtu výše je patrné, že oblast Horeček je velmi bohatá a turisticky atraktivní, ačkoliv ke své minulé slávě se navrací jen velmi pomalu. Trasa multikeše vám mnohé z těchto objektů ukáže a mimo to nabídne i daleké pohledy do krajiny a další zajímavosti.Jak na keš


Nejlepší je absolvovat okruh od restaurace Rekovice, kde se dá pohodlně zaparkovat a po dojezdu a závěrečném výšlapu i občerstvit v Lesním bufetu. Trasa a výškový profil je vyznačen na mapce.První zastávka – rozcestí Koliba (N 49°32.423', E 18°11.529')


První zastávka se nachází na rozcestí u bývalé koliby. Pokud přijíždíte od Rekovic, odbočka vpravo vás dovede k hotelu Vlčina. Vy ale pokračujte vlevo, nalevo uvidíte kolibu, napravo kapli Panny Marie Lurdské s vrchem Vlčina (532 m.n.m.). Indície A je na hliníkovém plíšku z boku rozcestníku.


Druhá zastávka – rozcestí Horečky (N 49°32.380', E 18°11.168')


Projeli jste kolem vrcholu Horečky, minuli svatý obrázek s Pannou Marií a teď se nacházíte na hřebeni Horeček, po kterém vede zelená turistická značka z Frenštátu na Velký Javorník. Když na rozcestí odbočíte vlevo, vrátíte se zpět k restauraci, vy ale pokračujte dále rovně. Indície B je na hliníkovém plíšku z boku rozcestníku.


Třetí zastávka – vyhlídka (N 49°32.171', E 18°10.716')


Minuli jste několik chat a usedlostí, také dvě studánky a před vrcholkem Na Stašku se po pravé straně otevírá daleký výhled do krajiny. Vidíte odsud pahorek Na Peklech nad Bordovicemi, v pozadí potom Červený kámen nad Kopřivnicí a zahlédnout můžete i Štramberskou Trúbu a špičku vrchu Kotouč. Indície C je na hliníkovém plíšku ve výšce 2m zezadu velkého modřínu s cedulkou.


Čtvrtá zastávka – rozcestí Nad Horečkami (N 49°31.976', E 18°10.483')


Dorazili jste do půlky trasy a před vámi se otevírá výhled na Velký Javorník s rozhlednou. Odtud byste mohli pokračovat vzhůru po zelené značce strmým traverzem. Vy se ale otočte zpět a pokračujte po asfaltové cestě. Čeká vás sjezd do údolí. Indície D je na hliníkovém plíšku z boku turistického rozcestníku.


Pátá zastávka – nad chatami (N 49°32.176', E 18°10.828')


Jen co jste se rozjeli z kopce, už vás nutím zase brzdit. Asfaltová cesta vede nad chatami a roztroušenou zástavbou místní části Pod Javorníkem. Indície E je na hliníkovém plíšku ve výšce 3m na velké borovici nad cestou při okraji lesa.


Šestá zastávka – hospůdka Na Žabárně (N 49°32.173', E 18°11.213')


Jakmile dojedete dolů do údolí Sadového potoka, narazíte u cesty na hospůdku Na Žabárně. Zde se můžete občerstvit před výšlapem zpět nahoru k Rekovicím a nejlépe i spočítat, kde se nachází keš. Když se budete vracet nahoru k Rekovicícm, minete v ostré zatáčce památník TGM a projedete kolem útulny Pantáta. Ale nezapomeňte před dojezdem na poslední indícii. Indície F je na hliníkovém plíšku ve výšce 0,5m na velkém buku při okraji lesa vpravo pod cestou.
Teď už máte všechny indície, stačí je dosadit dle obvyklých zvyklostí do finálních souřadnic a spočítat. Mělo by vám to vyjít poměrně logicky a i když se to na první pohled nezdá, dá se na kole dojet na dohled ke keši a těch pár metrů už dojít po svých. Při vyzvedávání buďte opatrní a dejte si pozor, jestli vás někdo nesleduje. A také se můžete kochat okolím, je na co koukat.

Finální souřadnice


N 49°3(D),(C-F)(A)(E)

E 018°1(B),(F+E)(C)(D)


Zdroje

https://www.okobeskyd.cz/?p=1873
https://www.rekovice.cz/historie/
http://promeny.viareality.cz/
https://mapy.cz

BRAZDA 2020

Součást závodu BRAZDA 2021

Tato keš vznikla jako součást geocachingového závodu BRAZDA 2021, neboli Brutálního Rožnovského Adrenalinového Závodu Družstev Amatérů. Pokud rádi soutěžíte a máte rádi různá dobrodružství, neváhejte, navštivte naše webové stránky a zúčastněte se příštího ročníku!


Additional Hints (Decrypt)

I xberarpu ohxh cbq xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)