Skip to content

Trojanovice moderní Multi-Cache

Hidden : 09/18/2021
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Trojanovice moderní


Trojanovice v Beskydech jsou považovány za průkopnickou obec, co se architektury týče. Jde příkladem, jak dostat kvalitní design a architekturu na vesnici, mluví se o zázraku v Beskydech. Stavby moderní architektury jsou spojeny s ateliérem Kamil Mrva Architects, kterému zastupitelstvo obce schválilo status architektonických služeb a dlouhodobě s obcí spolupracuje. Počátek spolupráce se datuje do roku 2009, kdy ateliér vyhrál architektonickou soutěž na nové centrum obce. K realizaci kvůli financím nedošlo, ale spolupráce s architektem se zalíbila starostovi Trojanovic Jiřímu Novotnému natolik, že jej oslovil s dalším projektem, tentokráte s revitalizací území na Horečkách. První realizovanou stavbou tak byla Zvonička na Horečkách a další následovaly. Za ty významnější můžeme zmínit restauraci Rekovice, amfiteátr na Horečkách, rekonstrukci fasády školky, požární stanice, zázemí pro fotbalisty nebo horní stanici lanovky na Pustevnách.Spolupráci starosta-architekt shrnuje Jiří Novotný slovy:

„Obecně moc nemluvím do architektury, ale spíše do funkce. Já určuji, jak by měly objekty fungovat a na architektech je, aby tyto vize zrealizovali tak, aby vše fungovalo, a navíc vypadalo dobře. Každý máme svou stranu hřiště. Určité představy o výsledku zakázky ale mám – například u restaurace jsem chtěl velké prosklení směrem do lesa, aby se lidé cítili, jako by byli venku. Chci, aby se lidé propojovali s přírodou a nezavírali se před ní, což mi pan architekt plní. Dnes je to již více jak deset let trvající spolupráce, kdy vzniklo minimálně dvacet studií a cirka deset realizací.“

První projekt na revitalizaci centra obce se dotáhnout do konce nepodařilo, ale v současné době právě zde, v blízkosti hotelu Beskyd, vzniká soubor několika moderních staveb, které výrazně mění tvář dříve zašlého zákoutí. První realizací bylo zateplení a výměna obvodového pláště základní školy, včetně nového hřiště a revitalizace okolí. Následovala rekonstrukce Polyfunkčního domu Hruška, přestavba obecních garáží na komerční prostory s kavárnou Trojkafe a nejnověji Informační centrum s knihovnou a poštou. Zároveň dochází k předláždění a kultivaci parteru kolem objektů, čímž vzniká kvalitní veřejný prostor budoucí návsi.Obec Trojanovice se v posledních letech stala v Česku pojmem díky svému přístupu k urbanismu a soudobé architektuře, jsou dávány za vzor a slouží jako inspirace nejen pro okolní obce. Ale jak přijímají postupnou proměnu obce její obyvatelé? Nechme opět promluvit starostu:

„Když jsme před deseti až dvanácti lety začali, tak lidé chodili a říkali: 'Proč? Proč ne takhle a proč ne tradiční všechno?', ale my jsme nechtěli dělat kopie tradičních věcí, chtěli jsme se rozvíjet dál. A pak jsme udělali nové fasády na škole, očistili jsme původní přístavbu, obložili jsme ji dřevem a prosklili a za námi přišli lidi a říkali 'Tak, jak jste to udělali, je to super a vidíme, že je to dobré.' Znám spoustu lidí z Frenštátu, kteří k nám do toho obchodu jezdí nakupovat, protože ten obchod je krásný, vzdušný a vidíte ven. Znám jednoho pána, který mi říká: 'Ty voe, já si tady připadám jako ve Švýcarsku.' Ale za mě je hlavně důležité, že ty stavby jsou funkční, ti lidé tam chodí, žijou v tom a nějakým způsobem je to ovlivňuje. Ne všem se to nutně líbit musí, ale všem se nedá zavděčit. Ale věřím tomu, že většina lidí za námi stojí. Nejlepším měřítkem za mě jsou jednou za čtyři roky volby, které řeknou, jestli to děláme dobře a nebo úplně blbě a lidi si to umí říct.“Právě čtyři posledně jmenované objekty vám chci s pomocí jednoduché multikeše ukázat, vše máte z jednoho místa na dohled a i finálka je co by kamenem dohodil a zbytek došel. Všechny čtyři objekty si stačí prohlédnout, odpovědět na čtyři jednoduché otázky a vyrazit pro keš.


Otázka 1 – Polyfunkční dům Hruška


Podívejte se na boční betonovou stěnu přístavby obchodu, otočenou směrem k hlavní cestě (severozápadní roh, západní stěna). Můžete si prohlédnout pěknou ukázku pohledového betonu, do kterého jsou obtisknuty panely bednění. Spočítejte počet celých čtvercových panelů s dírou uprostřed, kterou jsou na stěně vidět. Krajní, viditelné jen z půlky nepočítejte! Počet čtverců =A


Otázka 2 – Turistické informační centrum, knihovna a pošta


Objekt naproti prosklené stěně Hrušky, obložený dřevenými lamelami, je novostavba Turistického informačního centra, knihovny a pošty. Jde o stavbu obloženou dřevěnými lamelami, postavenou na základech staršího objektu dílen a garáží. Spočítejte počet dřevěných svislých lamel dělících prostor před vchodem na jedné straně. Na obou stranách je počet stejný. Pozor, jedna lamela je vždy kovová a slouží jako svod dešťových vod ze střechy. Tu nepočítejte! Počet lamel na jedné straně = B (sudé číslo).


Otázka 3 – Trojkafé


Vedle infocentra se nachází další objekt, vzniklý přestavbou starých garáží. Obsahuje tři buňky se službami, prodejnu sportovních potřeb, řeznictví a kavárnu. Objekt se otevírá do prostoru nové návsi a prosklená čela buněk kryje vykonzolovaná střecha z pohledového betonu. Opět jsou na ní vidět obtisky obdélníkových desek bednění a tři světla. V příčném směru (od fasády k okraji) vidíte 5 a půl obtištěných desek, vás bude zajímat počet desek v podélném směru (počet obdélníků v jedné řadě dotýkajících se kratší stranou). Počet obdélníků = C


Otázka 4 – Základní a mateřská škola


Když se z návsi podíváte na sever, uvidíte dřevem obloženou budovu základní a mateřské školy. Jde o rekonstrukci starší budovy, která dostala v rámci zateplení fasády nový provětrávaný plášť z dřevěných prken a lamel. Rekonstrukce školy byla prvním realizovaným moderním projektem v centru Trojanovic. První hmotu obloženou dřevem nejblíže návsi (jihozápadní roh) tvoří tělocvična s vlastním vstupem zapuštěným dovnitř. Předsazenou část podepírají dva sloupy. V horní čelní části fasády je okno překryté prkny, s 20 vynechanými otvory (malými okýnky ve dvou sloupcích) na šířku prkna. Přímo pod oknem v ustupující části je další okno, řešené stejným způsobem. Spočítejte počet otvorů tohoto spodního okna (celkem v obou sloupcích). Počítejte jen spodní okno hned vedle vstupu do tělocvičny! Počet otvorů = D


A to je vše, stačí dosadit do vzorečku a vyrazit pro finálku. Je poměrně dobře maskovaná, tak se k ní chovejte šetrně, ať se maskování nezničí. Schránku vytahujte z úkrytu směrem vzhůru! A pozor na mudly, kteří se mohou znenadání objevit.

Finální souřadnice


N 49°31.(A*B)+D-4'

E 18°14.((A+C)*B)+D+5'


Zdroje


https://www.czechdesign.cz
https://radiozurnal.rozhlas.cz/starostove-maji-byt-vizionari-misto-toho-jsou-zahlceni-balastem-popisuje-8501031
https://vltava.rozhlas.cz/maly-zazrak-obec-trojanovice-v-podhuri-beskyd-inspiruje-svym-pristupem-k-8513363

Prvních šest fotografií: https://mrva.net
Další fotografie: archiv autora

BRAZDA 2020

Součást závodu BRAZDA 2021

Tato keš vznikla jako součást geocachingového závodu BRAZDA 2021, neboli Brutálního Rožnovského Adrenalinového Závodu Družstev Amatérů. Pokud rádi soutěžíte a máte rádi různá dobrodružství, neváhejte, navštivte naše webové stránky a zúčastněte se příštího ročníku!


Additional Hints (Decrypt)

Iryxl nxng, cbq xhebh 0,5z

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)