Skip to content

Tady straší Virtual Cache

Hidden : 03/01/2022
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tady straší.

Ptáte se proč. Historií zámku a přilehlého zájezdního hostince vás nebudu zatěžovat. Zájemci si jí snadno najdou na webu. Ale proč tu straší? Historie zámeckého pivovaru s vlajkovým pivem Grasel se začala psát v roce 2015. To zde vařil pivo sládek Radovana se Zdeňkem. Pivo vynikající kvality, prostě jako křen. Po nějakém čase oba dva odešli. Po nich nastoupil sládek František. Opět pivo vynikající kvality, prostě jako křen. Po nějakém čase odešel. Z provozních se zde  vystřídala Jitka s Jitkou, pak Karolína, Lucka, Michal, Helena, Eva. Všichni odešli. Jídlo připravovali Zbyněk, pak Vašek, následovala Eva, po ní Jiřina  a pak Václav. Všichni byli odejíti. A tak si kladu otázku proč. Zřejmě proto, že tu straší. Dvacetčtyři hodin kouká na zájezdní hostinec z okna Malé Hluboké smrtka Magda. Z dalšího okna pozoruje hostinec  drak. Pozorovat mě takto někdo, tak bych taky utekl. A tím se dostáváme k úkolu, který musíte splnit pro zalogování tohoto strašidýlka.

Vyfoťte Magdu nebo dráčka s vaším zdviženým palcem.

        

It´s haunted. Asking why? I am not going to bother you with the history of the castle and its tavern. You can easily find it online. But why haunted?

The history of castle brewery with flag beer of Grasel started in 2015. The beer was cooked by Radovan and Zdenek. Beer of a top quality. After while, both brewmen left and Frantisek became the new one. Again top beer. 

After some time, Frantisek also left. Öperating managers were two Jitkas, Karolina, Lucka, Michal, Helena, Eva. Everybody has left. Cooks Zbynek, Vasek, Eva, Jirina, Vaclav. All have left. So my question is WHY? Perhaps because the place is haunted. A Death Magda stares at the tavern from her castle window 24/7. From a different window a Dragon. If I were watched like that, I would also run. 

And that brings us to a task which must be completed to log in this spook. 

Take a photo of Magda or the Dragon with your thumb up. 

Virtual Rewards 3.0 - 2022-2023

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between March 1, 2022 and March 1, 2023. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 3.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)