Tälle kätkölle voit tulla pyörällä, autolla, hiihtäen, juosten tai vaikka kävellen. Kätkö sisältää lokikirjan, ja sinne mahtuu pieni reissaaja. Kätkössä ei ole kynää.
Amppari surisee Haukiputaan Haapajärven läheisyydessä. Amppari tarkkailee ohikulkijoita, joita alueella liikkuu paljon ja jotka tuovat haastetta kätkön korkkaamiseen. Juuri kun luulet olevasi yksin, saapuu seuraava seurue paikalle. Ja kun vihdoin pääset kätkölle, varo Ampparin pistoa!
Kätkö on helpoin saavuttaa kesäkaudella, mutta jos pieni tarpominen ei haittaa, voit sen hakea talvikelilläkin. Jos kätkö irtoaa pidikkeestä, saat sen kyllä sujautettua takaisin. Laita varovasti, mutta napakasti, jotta kätkö pysyy tallessa.
Haapajärven ympäristössä sijaitsee ulkoilureittejä, ja kätköltä pääsee vaikka Virpiniemeen asti. Haapajärvi on suosittu alue ulkoilijoiden lisäksi erityisesti lintubongareille, sillä alueella pesii muun muassa joutsen, silkkiuikku ja haapana. Amppari tarkkailee kätköpaikaltaan myös Haapajärven kuntoa, ja odottelee mitä kaupunki tekee järven kunnostamiseksi.
Bzz-zzzzz-zzz!