Cyril Mach
Vítejte v části obce Hutisko-Solanec, které se od nepaměti říká Zákopčí. Pokud jste zaparkovali na doporučeném parkovišti, stojíte před pomníkem věnovaným Charlottě Garrigue Masarykové. Je jediný v České republice. Postavil ho tady v roce 1926 spolu se Zákopčany a školními dětmi řídící učitel školy "Za kopcem" pan Cyril Mach.
Cyril Mach
Valašský učitel
Cyril Mach se narodil 17.února 1888 ve Starých Smrkovicích u Nového Bydžova. Po absolvování obecné školy studoval na novobydžovském gymnáziu a poté na učitelském ústavu v Kutné Hoře. Po maturitě od roku 1909 působil jako učitel ve valašskomeziříčském okrese na Horních Pasekách, ve Valašské Bystřici, v Kněhyních na Prostřední Bečvě a také na Horní Bečvě. Právě tady jej zastihl začátek první světové války. Musel narukovat na frontu, kde byl ale zraněn. Léčil se v Trutnově a tady se seznámil se svojí budoucí ženou, učitelkou Antonií Michálkovou. Po svatbě oba odešli učit na Valašsko. Roku 1920 byl Cyril Mach ustanoven řídícím učitelem v Hutisku ve škole „Za kopcem“, kde se svou ženou působil až do roku 1939. Patřil k učitelům, kteří svou profesi vnímali jako poslání. Snažil se pozvednout úroveň výuky a pro děti sháněl často těžko dostupné školní pomůcky. Díky němu byla roce 1924 k malé jednotřídce přistavěna další učebna, roku 1930 pak proběhla výstavba nové školní budovy, díky níž začala škola fungovat jako trojtřídní pod novým názvem Škola Charlotty Garrigue Masarykové. Dětem Mach vedle potřebných znalostí vštěpoval také zdravotní a hygienické návyky, které byly do té doby na odlehlých horských pasekách nezažité. Počátkem třicátých let založil v obci dětský hasičský sbor, snad první v republice. Mach podporoval také rodiče žáků, pomáhal lidem v právních a majetkových věcech, poskytoval rady v oblasti zemědělství a chovu dobytka, jako absolvent kurzu ošetřovatele dokázal lidem poskytnout první pomoc. Byl také vášnivým sportovcem, který se věnoval především turistice a lyžování. Pro své žáky pořádal kurzy a závody v běžeckém lyžování i skoku na lyžích.
Učitel s žáky
Spolupracovník rozhlasu
Hutiský učitel byl prvním, kdo do vsi přinesl rozhlasový přijímač: "Mach měl ve škole i krystálek i potom lampový přijímač na baterie (co bylo trápení s těmi bateriemi, vždyť elektrika tehdy v Zákopčí ještě také nebyla) a děti i dospělí poslouchali ve škole i pod jejími okny rozhlas a velice se divili a těšili z té neslýchané vymoženosti."
Od druhé poloviny 30. let Mach spolupracoval se stanicí československé rozhlasové společnosti Radiojournal v Moravské Ostravě. U rozhlasového mikrofonu aktivně propagoval Valašsko a éterem šířil povědomí o jeho historii, přírodě a obyvatelích.
Díky Cyrilu Machovi a jeho ženě vzniklo uskupení Valašská rozhlasová družina, jejíž na Hutisku nacvičovaná vystoupení pro rozhlas režíroval František K. Zeman a pořady byly v rozhlase v té době úspěšné.
S dětmi z Hutiska v Ostravském rozhlasu (1937)
Vlastenec a odbojář
Cyril Mach se nikdy nesmířil s okupací českých zemí nacistickým Německem a zapojil se do odboje v rámci organizace Obrana národa. Díky znalosti valašského kraje převáděl uprchlíky z protektorátu na Slovensko a do Polska. Byl mezi nimi i letec František Fajtl.
Poté, co se jeho činnost už v létě 1939 dostala do hledáčku gestapa, rozhodl se Mach opustit Valašsko. S rodinou se uchýlil do Prahy a učil na Vinohradech a Vyšehradě, kde se stal dokonce ředitelem školy. Hutisko navštívil naposledy v březnu 1945.
4. května 1945 navštívil svoji matku ve Volanicích na Jičínsku. Tam v poledne 5. května 1945 uslyšel volání rozhlasu o pomoc. Rozhodl se hned vrátit, do rozhlasové budovy na pražských Vinohradech dorazil odpoledne 6. května i se zbraněmi, které předtím ukrýval ve škole. V 17:40 dopadla na budovu rozhlasu německá letecká puma, která zcela zdemolovala vstupní halu a okolní prostory. V troskách zahynul také Cyril Mach.
12. května vyprošťovací čety objevily mezi troskami v náprsní tašce jednoho z padlých bojovníků legitimací s fotografií, na níž František K. Zeman poznal svého přítele a předválečného rozhlasového spolupracovníka Cyrila Macha. Jeho ostatky byly uloženy do hromadného hrobu pražských povstalců z května 1945.
Machovo jméno je od roku 1948 uvedeno na pamětní desce věnované padlým obráncům rozhlasu u vchodu do rozhlasové budovy na pražských Vinohradech. V květnu 1948 byl Cyril Mach posmrtně uctěn Československým válečným křížem, v květnu 1959 mu byla odhalena na budově hutiské školy Za kopcem pamětní deska a busta.
Prsť z hromadného hrobu, do kterého byl v květnu 1945 pochován, byla v červenci 1981 přenesena na Valašský Slavín v Rožnově pod Radhoštěm, kde byl Cyrilu Machovi vybudován pomník.
Ke keši
Činnost pokrokového učitele, sportovce, vlastence a odbojáře Cyrila Macha byla tak rozsáhlá, že by vydala na několik listingů. Keš věnovaná jeho osobnosti vás zavede na místo, ze kterého je netradiční výhled na školu Za kopcem. Bustu Cyrila Macha a pamětní desku jemu věnovanou odtud pravděpodobně nerozeznáte, ale nic vám nebrání se na ni na WP podívat zblízka. Ať už před nebo po odlovu.
Přejeme příjemný lov.
Zdroj:
Zpravodaj obce Horní Bečva
temata.rozhlas.cz
oko.beskyd.cz
osobnostivalasska.cz
czwiki.cz