Skip to content

Zabie CITO 2023 - stavba zabran Cache In Trash Out Event

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching Event! The date of the Event has passed. We automatically archive Events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived Events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Friday, 17 March 2023
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

17 March 2023, 15:45 - 17:30

Event je venovaný problematike záchrany žiab, ktoré počas svojich jarných migrácií často masovo hynú na cestách pod kolesami áut. Aby sa zabránilo takýmto úhynom, budujú sa na mnohých miestach na Slovensku aj v zahraničí špeciálne zábrany, zabraňujúce migrujúcim obojživelníkom dostať sa na vozovku.

Na území Bratislavy je najznámejšou lokalitou migrácie žiab v jarnom období oblasť Železnej studienky, kde sa problematike ich praktickej ochrany venuje pozornosť už viac ako 35 rokov. Každoročne sa tu z okolitých lesov do rybníkov presúvajú tisíce žiab (najmä ropúch).

Samotný event "Žabie CITO 2023 - stavba zábran" sa uskutoční v piatok 17. marca 2023 od 15.45 h s trvaním cca 2 hodiny v závislosti od toho ako nám stavba zábran pôjde od ruky :). Stretneme sa na úseku pri 1. rybníku - medzi zastávkami MHD č. 43 Bukva a Drieňovské lúky (začiatok eventu je nastavený v nadväznosti na autobus MHD č. 43, ktorý odchádza z Patrónky o 15.35 h). Z miesta stretnutia sa budeme postupne presúvať popri prvom rybníku a budovať špeciálne fóliové zábrany pre páreniachtivé žaby. Nakoľko na Železnú studienku platí zákaz vjazdu motorových vozidiel odporúčame odparkovať geovozidlá na parkovisku pri Partizánskej lúke a na presun na miesto konania eventu využiť MHD.

Odporúčané vybavenie: terénne oblečenie a obuv, náradie (motyky, kladivá, sekery a pod.) v určitom množstve zabezpečíme, kto má svoje vlastné "obľúbené" náradie môže ho vziať so sebou :)

Event je ďalším pokračovaním "žabacích eventov" na Železnej studienke, pričom tento rok sme sa rozhodli zapojiť geocacherskú komunitu aj do výstavby zábran, nielen do samotného prenosu žiab. Prenosu žiab do rybníkov bude venovaný nadväzujúci event, pričom čas jeho konania upresníme v závislosti od počasia a očakávaného začiatku migrácie.

Additional Hints (No hints available.)