Skip to content

chcemy JEŚĆ ! Mystery Cache

Hidden : 01/13/2024
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Za oknami robi się coraz chłodniej, a temperatura powietrza spada poniżej zera. To oznacza, że na naszš pomoc coraz bardziej liczš keszerzy, którym brakuje ostatnio ruchu, ale również żyjšce w pobliżu człowieka ptaki. Warto przypomnieć kilka ważnych zasad dotyczšcych ich dokarmiania w czasie zimy.

Decydujšc się na dokarmianie zwierzšt, musimy mieć œwiadomoœć, że sš to dzikie zwierzęta, które powinny same zdobywać pożywienie. Przyzwyczajanie ich do łatwego pokarmu, prowadzi m.in. do utraty instynktu, a także naturalnego lęku przed ludŸmi, co czasami może być dla nich niebezpieczne.

Najważniejsze jest dokarmianie zwierzyny w trudnych warunkach, które mogš zagrażać ich życiu. Gdy już takie nastanš, powinniœmy wiedzieć, czym je dokarmiać.

Dobór pokarmu jest bardzo ważny, dlatego warto wiedzieć, czym karmić latajšcych przyjaciół, aby im pomóc, a nie zaszkodzić. Jednym z dobrych pomysłów na pokarm sš wszelkiego rodzaju nasiona m.in. słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak proso, pszenica, owies, orzechy, suszone lub œwieże owoce, a także gotowane warzywa.

Nasiona i ziarna, najlepiej wsypywać do karmnika lub specjalnych pojemników. Karmniki to œwietne miejsca dla ptaków, gdzie mogę chwilę odpoczšć, a także pożywić się wartoœciowym pokarmem. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w pobliżu karmnika także poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody. Trzeba pamiętać również o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek pokarmu.

Dziœ popularnym przysmakiem ptaków sš „pyzy”, sš to gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul lub dzwonków, można je kupić w większoœci sklepów zoologicznych. Jednak takie mieszanki bez problemu przygotujemy samodzielnie w domu. By wykonać ten przysmak potrzebujemy kostkę smalcu oraz garœć nasion i ziaren. Smalec roztapiamy i łšczymy z resztš składników. Gdy nasz smalec ostygnie, można włożyć go do pojemnika i wywiesić niedaleko domu. 

Powszechnie karmienie ptaków pieczywem nie jest dobrš praktykš, gdyż ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do takiego jedzenia. Dokarmianie ptaków pieczywem, zepsutym jedzeniem oraz produktami słonymi może im bardzo zaszkodzić.

Pamiętajmy, że pokarm powinniœmy kłaœć w tym samym miejscu, gdyż ptaki przyzwyczajš się do miejsca, w którym sš karmione. Trzeba także je regularnie dokarmiać do końca zimy. Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierzšt, gdyż mocno przywišzujš się one do okazywanego wsparcia.

Podczas coraz łagodniejszych zim z brakiem œniegu ptaki powinny same sobie radzić w zdobywaniu pokarmu. To jednak nie oznacza, że nie możemy im pomóc w inny sposób. Możemy zatroszczyć się o ich naturalne stołówki i posadzić w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe, na których przez jesień i zimę utrzymujš się owoce stanowišce dla ptaków pokarm. Do nich należš: bez koralowy, jarzšb pospolity, dereń, dzika róża, bez czarny, kalina koralowa, głóg czy tarnina.

Ÿródło: https://www.lasy.gov.pl/

O KESZU:

KESZ NIE ZNAJDUJE SIĘ NA KORDACH POCZĽTKOWYCH, ABY UZYSKAĆ KORDY FINAŁOWE I PODPOWIED - ROZWIĽŻ ZAGADKĘ.

ZAGADKA:

ZAGADKA:

_ _ _ _ _ _

Check your solution

Additional Hints (No hints available.)