Skip to content

Naturreservatet Bjurkärr Traditional Cache

Hidden : 7/7/2024
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Naturresevat
Naturreservat bildas för att värdefulla skogar och vatten, fjäll och myrar, ängar och hagar och alla dess arter ska bevaras och göras tillgängliga för naturupplevelser – nu och i framtiden. Det finns över 5000 naturreservat i Sverige. 
I Sverige och i många andra länder är naturreservat det vanligaste sättet att långsiktigt skydda värdefull natur. Naturreservat är en stark skyddsform som kan bildas av både länsstyrelser och kommuner.
Naturreservat består ofta av sammanhängande värdefull natur där naturskog, vattendrag, marina miljöer, öppna kulturlandskap och myrar kan ingå.  De utgör cirka 85 procent av den totala yta i Sverige som är skyddad med stöd av miljöbalken. Miljöbalken är verktyget som används för att bilda naturreservat.

Bjurkärr
Bjurkärr har till stora delar blivit nationalpark. Den del som fortfarande är naturreservat består till största delen av bokskog. I naturreservatet finns inga leder men vill man trots det besöka området så kan man parkera i Nationalparken i gamla Bjurkärr. Det som tidigare var Bjurkärrs naturreservat övergick delvis år 2018 i Åsnens nationalpark. Den norra delen kvarstår dock som naturreservat och består främst av bokdominerade lövskogar med inslag av gräsmarker på före detta mossodlingar, sumpskogar och strandkärr med . Naturreservatet har fått sitt namn av ett torp som tidigare låg nära vägen i den södra delen. Idag finns bara husgrunden kvar. Naturreservatet ansluter till Åsnens nationalpark och det är i nationalparken som det finns parkering, rastplats, informationsskyltar, strövstigar – varav flera med mycket god tillgänglighet – samt toaletter med god tillgänglighet.

Naturreservatet ligger på andra sidan vägen. Ett besök under tidig morgon eller kvällning ger mörjlighet att se framförallt dovhjort men även ett och annat vildsvin kan skådas.

Additional Hints ()

Tena

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)

Advertising with Us