Skip to content

ANNO LIBRI - Zdeněk Miler Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching Event! The date of the Event has passed. We automatically archive Events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived Events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Tuesday, 17 December 2024
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 
 
ANNO LIBRI - Zdeněk Miler
 
 

V roce 2025 jsme se inspirovali 300. výročím narození Giacomo Casanovy, který nebyl jen nenapravitelným dobrodruhem a svůdcem, ale v době svého působení na zámku v Duchcově také svědomitým knihovníkem.

V roce 2025 tedy společně vzdáme hold národnímu písemnictví, české knize, literátům, písmákům a archivářům, poselství dějin do písma zaznamenaného.

V roce 900. výročí Kosmovy kroniky, nejstarší a svým dosahem nejvýznamnější české kroniky. V roce 250. výročí založení první české půjčovny knih knihkupcem W. Ch. Gerlem v Praze. V roce 180. výročí narození Josefa Václava Sládka, zakladatele české poezie pro děti. V roce 135. výročí narození Karla Čapka, génia mateřského jazyka. Anebo také v roce 100. výročí založení českého centra PEN klubu, synonyma boje za svobodu slova.

V roce 2025 se významných výročí nabízí nespočet, stejně jako míst, která by stála za naši návštěvu. Společně podnikneme takových návštěv přesně tři sta ... "300 eventů s Casanovou" ... a eventový streak pak bude zakončený eventem Block Party "ANNO LIBRI - Casanova 2025" (GCAQQQZ) v srpnu v Duchcově.
 
 
Dnešní event je součástí eventového streaku "300 eventů s Casanovou" s pořadovým číslem "53" a je věnovaný Zdeňku Milerovi

Zdeněk Miler, který stojí za stvořením jednoho z novodobých symbolů Česka, se narodil v Kladně 21.2.1921. Již od útlého mládí velice rád kreslil a maloval. Tento fakt ho nasměroval i k jeho vzdělání. Absolvoval úspěšně Vysokou školu umělěckoprůmyslovou v Praze. Bezprostředně po válce, v roce 1945, začal pracovat v barrandovském studiu Bratři v triku přímo pod vedením Jiřího Trnky. A vězte, že notoricky známé logo tohoto studia, tj, tři kudrnatí kluci v námořnických trikách, je dílem právě Zdeňka Milera. Jeho prvním samostatným dílem byl animovaný příběh "O milionáři, který ukradl slunce". Námět tohoto příběhu pocházel od básníka Jiřího Wolkera. Tento desetiminutový animák má dodnes na ČSFD 72% oblíbenosti. Následovalo několik ne úplně zdařilých projektů, až přišel v roce 1953 třináctiminutový snímek "O kohoutkovi a slepičce". Ten má na stejnojmenném serveru dnes dokonce procent 76(!) Ale vše dostalo úplně jiný rozměr, když v roce 1957 na procházce v lese Zdeněk zakopl o krtinu. Nedalo mu to a začal výrobce krtiny umisťovat na plátno. Jenže během kreslení tohoto savce zjistil, že to vlastně není vůbec pohledné zvíře. Zhruba rok krtka vypilovával. Zkrátil mu čumáček, pak mu odňal ocásek a nakonec přidal na hlavu kštici ze třech vlasů. To už je krteček, jak ho známe dnes. Vznikl příběh "Jak krtek ke kalhotkám přišel" a od této chvíle tento černý a slepý hmyzožravec dominoval celé Zdeňkově tvorbě. Dnes se na ČSFD hodně příběhů drží v oblíbenosti stabilně nad 90%. To je naprosto fenomenální a je znát, kolik generací kluků a holek na něm vyrostlo. Stejně tak vzniklo bezpočet ilustrovaných knih s Krtečkem (tady už prostě musí být velké písmeno), které se dodnes velmi dobře prodávají. Stejně tak jsou v oblibě plyšoví Krtečci, kteří coby jeden ze symbolů Česka, ovládli poslední dva světové šampionáty v hokeji, kdy se jich vedle hlavních maskotů Boba a Bobka prodalo několik deítek tisíc. Filmy i knihy o Krtečkovi jsou navíc dobrým vývozním artiklem a dobyly prakticky celý svět. Americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka má české kořeny, plyšového Krtečka si vzal dokonce na cestu na ISS, takže se dá bez uzardění říci, že Krteček dobyl i vesmír. Vyjma Krtečkových příběhů, Zdeněk ilustroval i velké množství dětských knížek. Například to byl Petiškův Pohádkový dědeček, Vančurův Kubula a Kuba Kubikula nebo příběhy O veselé mašince od Jana Čarka.

Zdeněk Miler pojal v roce 1959 za choť výtvarnici Emílii Dlouhou (*11.4.1936) a z toho manželství vzešly tři děti. Kateřina, Barbora a Michael. Kateřina pokračuje v otcových šlépějích a je úspěšnou výtvarnicí. Zděněk Miler zemřel 30.11.2011 v Nové Vsi pod Pleší na na následky boreliózy. Je pohřben na Vyšehradském hřbitově. Jeho rodný dům v Kladně je opatřen pamětní deskou, které vévodí...Krteček. Zdeněk Miler byl velmi usměvavý pán, díky jehož tvorbě, jsme měli všichni o něco hezčí dětství.

Místo konání:
Před rodným domem v Kladně

Kdy začínáme:
18:00

Kdy končíme:
18:30

A co eventová CWG:
eventová CWG budou za obvyklých 10 kč

Hezké počasí:
Objednali jsme.-)

Mějte se krásně a určitě přijďte! Budeme se na vás těšit.-)
 
 
Chcete se stát spolupořadateli eventového streaku "300 eventů s Casanovou"?
Veškeré informace a pokyny pro uspořádání tematicky vhodného eventu naleznete na stránce eventového streaku [ZDE]
Bookmark všech publikovaných streakových eventů naleznete [ZDE]
Děkujeme, že do toho jdete s námi!
 
 
 

Additional Hints (No hints available.)