Skip to content

ANNO LIBRI - Smil Flaška z Pardubic Event Cache

This cache is temporarily unavailable.

azor01: Vyspi se, Flaško...i ty...Krabice...dobrou.....

More
Hidden : Sunday, 12 January 2025
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 
 
ANNO LIBRI - Smil Flaška z Pardubic
 
 

V roce 2025 jsme se inspirovali 300. výročím narození Giacomo Casanovy, který nebyl jen nenapravitelným dobrodruhem a svůdcem, ale v době svého působení na zámku v Duchcově také svědomitým knihovníkem.

V roce 2025 tedy společně vzdáme hold národnímu písemnictví, české knize, literátům, písmákům a archivářům, poselství dějin do písma zaznamenaného.

V roce 900. výročí Kosmovy kroniky, nejstarší a svým dosahem nejvýznamnější české kroniky. V roce 250. výročí založení první české půjčovny knih knihkupcem W. Ch. Gerlem v Praze. V roce 180. výročí narození Josefa Václava Sládka, zakladatele české poezie pro děti. V roce 135. výročí narození Karla Čapka, génia mateřského jazyka. Anebo také v roce 100. výročí založení českého centra PEN klubu, synonyma boje za svobodu slova.

V roce 2025 se významných výročí nabízí nespočet, stejně jako míst, která by stála za naši návštěvu. Společně podnikneme takových návštěv přesně tři sta ... "300 eventů s Casanovou" ... a eventový streak pak bude zakončený eventem Block Party "ANNO LIBRI - Casanova 2025" (GCAQQQZ) v srpnu v Duchcově.

 

Rukopis Žena zlobivá
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnešní event je součástí eventového streaku "300 eventů s Casanovou" s pořadovým číslem "79" a je věnovaný Smilu Flaškovi z Pardubic

Smil Flaška z Pardubic, příslušník rodu pánů z Pardubic, byl významný český šlechtic, spisovatel, básník a nejvyšší zemský písař Království českého. Jeho přesné datum narození není známo a dokonce ani rok. Některé zdroje uvádí, že to byl rok 1350, jiné, že to bylo ještě před tímto rokem. Jeho otcem byl Vilém z Pardubic a Rychnburku. Byl synovcem Arnošta z Pardubic, u kterého strávil mládí.

Bezpečně víme, že v roce 1367 získal bakalářský titul na pražské univerzitě (později přejmenované na Karlovu). Rovněž se ví, že se dostal do velkého sporu s králem Václavem IV. a to v letech 1384 a 1385. Král totiž oprohlásil právo na vlastnictví Pardubic jako odúmrť. Podle rozhodnutí soudu se pardubičtí páni měli vzdát šestiny svých statků, nicméně Smil i jeho otec Vilém se proti tomuto rozhodnutí ostře ohradili. Bojovali jak lvi, ale jak to tak bývá, král má vždycky pravdu. Prohráli a Smilovi tak zůstalo jen panství Staré Hrady, Rychmburk a ještě několik vesnic na pardubicku.

V roce 1394 se proti královi postavila panská jednota, v jejíhož vedení se ujal Zikmund Lucemburský a jeho bratr Jošt. O rok později byl král Václav IV. zatčen a uvrhnut do vězení. Odtud mu později pomohl Jan Zhořelecký (braniborský markrabě). Došlo na příměří mezi panskou jednotou a králem a tudíž i k novému obsazení zemských úřadů. V této chvíli už i Smil byl členem panské jednoty a tak dostal o rok později funkci nejvyššího zemského písaře. Nicméně byl to názorově tvrdohlavý muž a tak se po jistých sporech a rozhodnutích moravského markraběte Prokopa, funkce zřekl. Nicméně po několika dalších politických kotrmelcích se do funkce roku 1399 opět vrátil.

V roce 1402 se Smil objevil na zemském sněmu, jenž svolal Zikmund Lucemburský ohledně ukončení domácích bojůvek (nechci psát přímo války). Výsledkem bylo, že Zikmund nechal krále opět uvěznit a názorově rozpolcená města začala opět vyhrocovat konflikt. Některá stála za králem, jiná byla na straně Zikmundově. Smil se postavil na Zikmundovu stranu, což bylo zapříčiněno částečně i sporem s Václavem a tím, jak ho připravil o majetek.

Již jako hejtman čáslavského kraje se Smil vydal na Zikmundovu válečenou výpravu proti Kutné Hoře, která stála na straně Václava. To se mu stalo osudné. Zahynul během bojů někde mezi Kutnou Horou a Čáslaví 13.8. Datum se ví přesně, ale paradoxně se neví rok. Jednalo se o léto roku 1402 nebo také možná 1403. Následně rodový majetek zdědil jeho syn Arnošt. Smil měl mimo něj ještě dvě dcery Markétu a Barboru.

Staré letopisy české komentují událost takto:

Téhož roku byl pan Smil Flaška z Pardubic a z Rychmburku zabit horníky mezi Kutnou Horou a Čáslaví, protože byl hejtmanem v Čáslavi a byl proti králi Václavovi, zatímco horníci byli při králi. Stalo se to ve žních na sv. Hippolyta (13. srpna).

Co se stránky Smilovy literární týče, asi nejslavnější je dílo Nová rada, což je alegorická skladba 2116 osmislabičných (výjimečně sedmislabičných) veršů, která se dochovala ve třech rukopisech. V díle mladý král lev sezve na sněm zvířata v čele s orlem a žádá je, aby mu dávali rady, jakým způsobem má vládnout. V radách se střídá vždy pták se čtvernožcem. Některé rady jsou míněny vážně, jiné znějí ironicky, až komicky. Většina těchto rad pochází z křesťanských zásad. Celá skladba je psána přímou řečí.

Nová rada je zaručeně Smilovým dílem. Další díla jsou občas sporná. Sbírka přísloví, Rady otce synovi, Svár vody s vínem, Podkoní a žák, O ženě svárlivé a Roudnické umučení jsou možná jeho dílem též nebo na nich pouze spolupracoval nebo je psal některý z jejho žáků. Ať tak či tak, rozhodně se Smil Flaška z Pardubic zapsal mezi velké muže své doby a současně obohatil našil literární minulost. Tudíž do streaku těchto eventů jednoznačně patří. Dokonce se jedná už o druhý event věnovaný tomuto člověku (oba owneři měli nápad asi ve stejný čas). Odkaz je zde.

Na závěr si dovolíme připomenout fakt, že se Smil dostal i do divadla a to konkrétně do cimrmanovské hry České nebe od pánů Svěráka a Smoljaka. Je to scéna během úvodního semináře, kdy jeden herec přichází coby Smil Flaška a na hlavě má pokrývku hlavy v podobě korkové zátky. Současně s ním přichází druhý herec, který má na hlavě víko od krabice a ten představuje šlechtice jménem Beneš Krabice z Veitmile

K: Buďte zdráv, příteli! Jak se jmenujete?
F: Smil Flaška z Pardubic. A vy?
K: Beneš Krabice z Veitmile.
F: Podle vašeho jména soudím, že jste také spisovatel.
K: Ano.
F: Pojďme si tykat, když jsme oba z jedné branže. Já jsem Flaška.
K: Těší mě. Já jsem Krabice.
F: Posaď se, Krabice, odlož si, sundej si víko. Já se odšpuntuju…
K: Tak ty jsi, Flaško, z Pardubic. A co doma?
F: Ale měli jsme teď radostnou událost. Žena porodila čtvrtou flaštičku. A kolik ty máš krabiček?
K: Žádnou. Jako kněz mám celibát.
F: Možná že to tak máš lepší. Děti kolikrát zlobí.
K: Celibát nezlobí. Ale také to s ním není jednoduché.
F: To chápu. Spíš v posteli sám. Bez krabice. To já bez flašky v posteli neusnu.

Místo konání:
náměstí Jana Žižky z Trocnova před sochou vojevůdce

Kdy začínáme:
16:00

Kdy končíme:
16:30

A co eventová CWG:
budou za obvyklých 10 Kč

Hezké počasí:
Objednali jsme.-)

Mějte se krásně a určitě přijďte! Budeme se na vás těšit.-)
 
 
Hrad Rychnburk, na kterém Smil žil
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
Chcete se stát spolupořadateli eventového streaku "300 eventů s Casanovou"?
Veškeré informace a pokyny pro uspořádání tematicky vhodného eventu naleznete na stránce eventového streaku [ZDE]
Bookmark všech publikovaných streakových eventů naleznete [ZDE]
Děkujeme, že do toho jdete s námi!
 
 

Additional Hints (No hints available.)