V roce 2025 jsme se inspirovali 300. výročím narození Giacomo Casanovy, který nebyl jen nenapravitelným dobrodruhem a svůdcem, ale v době svého působení na zámku v Duchcově také svědomitým knihovníkem.
V roce 2025 tedy společně vzdáme hold národnímu písemnictví, české knize, literátům, písmákům a archivářům, poselství dějin do písma zaznamenaného.
V roce 900. výročí Kosmovy kroniky, nejstarší a svým dosahem nejvýznamnější české kroniky. V roce 250. výročí založení první české půjčovny knih knihkupcem W. Ch. Gerlem v Praze. V roce 180. výročí narození Josefa Václava Sládka, zakladatele české poezie pro děti. V roce 135. výročí narození Karla Čapka, génia mateřského jazyka. Anebo také v roce 100. výročí založení českého centra PEN klubu, synonyma boje za svobodu slova.
V roce 2025 se významných výročí nabízí nespočet, stejně jako míst, která by stála za naši návštěvu. Společně podnikneme takových návštěv přesně tři sta ... "300 eventů s Casanovou" ... a eventový streak pak bude zakončený eventem Block Party
"ANNO LIBRI - Casanova 2025" (GCAQQQZ) v srpnu v Duchcově.
Dnešní event je součástí eventového streaku "300 eventů s Casanovou" s pořadovým číslem 34 a je věnovaný Boženě Němcové.
Božena Němcová, rodným jménem Barbora Novotná, později Barbora Panklová (narozena 4. února 1820 ve Vídni; zemřela 21. ledna 1862 v Praze) byla česká spisovatelka. Někdy bývá řazena k pozdnímu romantismu nebo ranému realismu, většinou je však umisťována na rozhraní těchto dvou směrů, případně je označována za autorku, která se těmto zařazením vymyká. Byla též překladatelkou z bulharštiny, slovenštiny a srbštiny, resp. srbochorvatštiny.
Vzdělání získala v letech 1830–1833 ve Chvalkovicích, svůj český pravopis zdokonalovala až v dospělosti, během prvního pobytu v Praze. Svým působením si vydobyla pozici české národní patronky a pomyslné strážkyně národní identity. Kromě literárního díla Boženy Němcové je předmětem zájmu také její soukromí, zejména nešťastné manželství a vztahy s muži, ale také bída, politická perzekuce a zdravotní obtíže, jež vedly k její předčasné smrti. Objevily se rovněž hypotézy o nemanželském původu spisovatelky z milostného vztahu šlechtických rodičů.
Ve 20. století si Němcová udržovala stálou pozornost umělců i badatelů. Od 50. let byla ovšem interpretace její tvorby zcela podřízena vládnoucí ideologii. Božena Němcová byla prezentována jako předchůdkyně socialistických myšlenek. Její díla, podobně jako spisy Aloise Jiráska a Josefa Kajetána Tyla, byla opakovaně vydávána a propagována prostřednictvím školní výuky, výstav a adaptací.
Zřejmě nejznámější dílem Boženy Němcové je Babička (1855) - vždyť se v anketě Kniha mého srdce, která proběhla v roce 2009, umístila na druhém místě za Jirotkovým Saturninem a překonal takové tituly jako Harry Potter či Pán Prstenů. A ruku na srdce - které literární dílo napadne většinu lidí, když se řekne povinná četba?
Místo konání:
► Česká Skalice, Husovo náměstí, před pomníkem Boženy Němcové
Kdy začínáme:
► 16:00
Kdy končíme:
► 16:30
A co eventová CWG:
► Něco se najde
Hezké počasí:
► Objednali jsme.-)
Mějte se krásně a určitě přijďte! Budeme se na vás těšit.-)
Chcete se stát spolupořadateli eventového streaku "300 eventů s Casanovou"?
► Veškeré informace a pokyny pro uspořádání tematicky vhodného eventu naleznete na stránce eventového streaku
[ZDE]
► Bookmark všech publikovaných streakových eventů naleznete
[ZDE]
► Děkujeme, že do toho jdete s námi!