Pretože sa nám práve v tomto čase zišlo viacero zaujímavých dátumov, udalostí a tém (celoročné oslavy 25. výročia vzniku geocachingu, júnový Medzinárodný deň detí, júnový Medzinárodný deň hračky Jojo, júnové 15. výročie keškovania nicku georma144...), chceme Vás pozvať na tento náš v poradí druhý zvolaný Community Celebration Event (CCE). Po Silvestrovskom stretnutí v roku 2022 (GC8Q9JP) bude tentoraz našou témou jednoduchá, ale populárna hračka s názvom Jojo...
Stretneme sa V SOBOTU 21. JÚNA 2025
medzi 11:00 a 13:00 HODINOU
na KIOSKU v lesoparku BREZINA v TRENČÍNE (presnejšie na otvorenom DETSKOM IHRISKU).
- - -> počas uvedenej doby bude na mieste k dispozícii eventový logbook
- - -> informácie o možnostiach prístupu na miesto sú uvedené vo waypointoch
- - -> občerstvenie je dostupné v blízkom bufete, prípadne aj v hoteli; v okolí sa nachádzajú oficiálne verejné ohniská pre opekanie (bližšie info je v odstavci „Miesto konania eventu“)
- - -> na mieste sa nachádza verejne prístupné veľké prírodné ihrisko, na ktorom sa môžu zabaviť vaše deti (bližšie info je v odstavci „Miesto konania eventu“)
- - -> priamo v areáli ihriska nie je povolené vodenie zvierat a jazdenie na bicykli aj korčuliach (ide o bezpečnosť detí na herných prvkoch), v bezprostrednom okolí ihriska to možné je
- - -> podujatie sa uskutoční za každého počasia podľa známeho hesla „neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený kešer“...
- - -> k dispozícii budú špeciálne eventové SWG-čka (prosíme záujemcov o drevené „koliesko“, aby svoju požiadavku uviedli do logu najneskôr do 13.6., iba v takom prípade budú mať mincu garantovanú; ďakujeme)
- - -> za účasť na evente získate do svojho hráčskeho profilu virtuálne odmeny (ak ich ešte nemáte): jedinečnú ikonku samostatného druhu kešky, špeciálny eventový suvenír „2025 Community Celebration Event“, suvenír špecifického dňa „June Solstice“ a príspevok do zberateľskej hry „Treasures“
- - -> okrem štandardného eventového programu (debata o geocachingových zážitkoch i plánoch, obdivovanie a výmena putovných predmetov „trackables“ i drevených mincí „xWG“ a podobne) sa záujemcovia môžu zapojiť do malej súťaže s hračkou Jojo (bližšie info o hračke je v odstavci „Hračka Jojo“) s nasledujúcimi pravidlami:
-- súťažiaci roztočí Jojo klasickým spôsobom (čo najviac nadol a následne čo najviac nahor) a snaží sa ho udržať v nepretržitom pohybe čo najdlhšie, bez zastavenia a bez dodatočnej pomoci rúk (samozrejme, okrem „závesného“ prstu...)
-- súťažiacemu sa meria čas od roztočenia až po zastavenie Joja
-- každý súťažiaci má 3 pokusy, počíta sa mu najlepší z nich
-- víťazom sa stáva súťažiaci s najlepším dosiahnutým časom
-- maximálny limit pri jednom pokuse točenia Joja sú 3 minúty; ak dosiahne tento limit viacero súťažiacich, stretnú sa v spoločnom finále a víťazom sa stáva ten z nich, ktorý udrží Jojo v pohybe najdlhšie
-- súťaží sa s jednoduchým klasickým Jojom (na evente budú k dispozícii)
-- súťaží sa zvlášť v kategórii dospelých a v kategórii detí
*** COMMUNITY CELEBRATION EVENT - KOMUNITNÁ OSLAVA 25 ROKOV GEOCACHINGU ***
„CCE“ alebo „CC event“ je špeciálny typ stretnutia, vytvorený pri príležitosti okrúhleho výročia vzniku geocachingu (v roku 2000) a konaný vždy počas významných míľnikových rokov v geocachingu, ktoré môžu byť takýmto spôsobom oslavované hráčmi po celom svete. Takéto eventy sa najskôr uskutočňovali iba raz za desať rokov, v roku 2010 (pod názvom „Lost and Found Event Cache“ alebo „10 Years! Event Cache“) a plánovane v roku 2020 (kvôli pandémii bol tento termín predĺžený o ďalšie dva roky).
V Geocaching HQ sa však rozhodli tento interval skrátiť a poskytli komunite možnosť usporiadať CCE po tretíkrát v histórii aj pri oslave 25. výročia vzniku hry, v roku 2025, ako súčasť rozsiahlych celosvetových osláv. Túto príležitosť dostali všetci, ktorí v predchádzajúcom roku splnili požadované kritériá a svoje podujatia mohli uskutočniť v období od 1. januára 2025 do 31. decembra 2025.
Limitovaná séria Komunitných osláv má svoju vlastnú ikonu a za účasť na týchto stretnutiach získavajú hráči do svojho profilu špeciálny suvenír. Viac informácií o CC eventoch je možné nájsť na Geocaching Blogu.
*** MIESTO KONANIA EVENTU ***
Na terénnom masíve s názvom Brezina, ktorý je najzápadnejším výbežkom Strážovských vrchov a jeho najvyšší bod leží v nadmorskej výške 381 metrov, sa rozkladá rovnomenný lesopark s rozlohou približne 215 hektárov. Lesný komplex v tesnej blízkosti centra Trenčína je vzácny najmä tým, že poskytuje obyvateľom a návštevníkom mesta ideálne podmienky na psychickú a fyzickú relaxáciu. Park je vhodný pre pešie prechádzky, beh a aj pre jazdu na horských bicykloch, v zime je možné v parku sánkovať sa i bežecky lyžovať. Park nemá promenádny charakter a pre pohyb v ňom sa odporúča skôr bežnejšie, resp. športovejšie oblečenie.
Event sa uskutoční na veľkom detskom ihrisku v areáli nazývanom Kiosk - už od začiatku 20. storočia tu v rôznych podobách fungovali prírodná reštaurácia, bufet (kiosk), kolkáreň aj plochy na hranie pre deti, takže pre mnohých Trenčanov je toto atraktívne miesto na Brezine oddávna obľúbeným cieľom vychádzok a oddychu. Legendárny starý drevený kiosk (aj s kolkárňou) bol zlikvidovaný začiatkom 80-tych rokov 20. storočia a namiesto neho tu bola vybudovaná pevná stavba, niekdajší Hotel Brezina. Terajšie detské ihrisko ponúka množstvo herných prvkov aj altánky na posedenie, ich hlavným stavebným materiálom je drevo, aby esteticky dokonale zapadli do okolitého lesného porastu; na jar 2018 bolo ihrisko zrekonštruované.
V priľahlom okolí Kiosku sa nachádzajú tri verejné ohniská, poskytujúce vhodné príležitosti pre opekanie prinesených potravín (zakladať oheň mimo týchto priestorov je prísne zakázané); drevo by malo byť poskytované mestskou organizáciou. Počas víkendov býva tradíciou otvorený bufet s občerstvením, ktoré poskytuje aj blízko stojaci hotel (ak v ňom práve nie je spoločenská akcia).
K detskému ihrisku na miesto eventu sa dá dostať po asfaltovej ceste vedúcej od Ulice Generála M. R. Štefánika, a takisto rôznymi turistickými chodníkmi vedúcimi z rôznych smerov lesoparku.
*** HRAČKA JOJO ***
Čo je Jojo a princíp hrania s ním:
Jojo je tradičná hračka tvorená dvoma rovnako veľkými a rovnako ťažkými kotúčikmi vyrobenými z dreva, plastu alebo kovu a spojenými osou, okolo ktorej je namotaný povrázok. Na voľnom konci povrázka je slučka, ktorá sa navlieka na prst ruky.
Základnou technikou hrania je púšťanie Joja a jeho následné navíjanie späť na povrázok - hráč spustí Jojo, pripevnené k prstu, voľne z ruky; povrázok sa začne samočinne odvíjať a Jojo pri páde nadol začína rýchlo rotovať okolo svojej osi; gyroskopický efekt Jojo stabilizuje a akonáhle sa povrázok celý odvinie, začne sa zotrvačnosťou ihneď navíjať naspäť. Rotácia diskov a neustály pohyb hračky sa docieľuje opakovanými jemnými pohybmi ruky zhora nadol, hráč však musí vedieť správne vystihnúť okamih, kedy má povrázkom pohnúť, aby sa Jojo vrátilo k nemu do ruky. Rýchlosť odvíjania a navíjania je možné regulovať, pričom hračka sa dá potom vypúšťať aj iným smerom, napríklad vodorovne priamo pred seba. Pokročilejší hráči môžu s modernejšími typmi Joja skúšať rôzne triky.
Význam hračky Jojo:
Keďže hra alebo cvičenie s Jojom vyžaduje šikovnosť, precíznosť a správnu techniku, táto skvelá hračka vhodná pre deti aj dospelých im okrem aktívnej zábavy pomáha rozvíjať a zlepšovať rôzne užitočné schopnosti - jemnú i hrubú motoriku a ovládanie rúk, správnu manipuláciu s predmetmi, koordináciu pohybov tela, hmatové a zmyslové zručnosti, sústredenie a postreh, trpezlivosť a vytrvalosť, podporuje tiež tvorivosť a učenie sa. Môže byť aj účinným nástrojom pre relaxáciu a odreagovanie mysle aj tela a uvoľnenie stresu, či tiež prostriedkom na rozširovanie sociálnych vzťahov.
História a súčasnosť Joja:
Hračky založené na princípe Joja (ale pod inými názvami) majú veľmi bohatú a dlhú históriu, ktorá siaha až do čias starovekej indickej kultúry pred viac ako 4000 rokmi, do starej Číny a v dobe pred približne 2500 rokmi do antického Grécka. Jojo v dnešnej podobe pravdepodobne vzniklo v 16. storočí v Japonsku a na Filipínach. Kým v dávnejšej minulosti sa predmety tohto typu používali najmä na tréning reflexov a pohybovej koordinácie, po rozšírení do Európy v 18. storočí sa stalo Jojo predovšetkým populárnou hračkou.
Ďalšia vlna záujmu o Jojo sa zdvihla v 20. storočí v USA, keď filipínsky prisťahovalec Pedro Flores v roku 1928 predstavil vylepšený variant hračky, v ktorom nebol povrázok ku osi napevno pripevnený pomocou uzla ako u klasickej jednoduchšej verzie (Jojo sa mohlo pohybovať iba hore a dole, tam a späť), ale bol dlhší a viackrát omotaný, čím sa na jednom konci vytvorila slučka pripevnená okolo osi, takže po vypustení z ruky zostala hračka na konci povrázka rotovať - takáto úprava, tzv. slučková šnúrka, umožnila oveľa väčšiu rozmanitosť pohybu Joja. Táto verzia dostala názov „Yo-Yo“, čo vo filipínčine znamená niečo ako „poď-poď“.
Až do 60-tych rokov 20. storočia sa Jojá vyrábali predovšetkým z dreva, v nasledujúcich desaťročiach však prišlo viacero materiálových, tvarových a technologických inovácií, z ktorých najdôležitejšou bolo úspešné zavedenie guľôčkového ložiska do konštrukcie Joja Tomom Kuhnom v roku 1990, čo umožnilo hračke točiť sa oveľa dlhšie a hráčom vytvárať množstvo pohybovo plynulejších i zložitejších trikov a techník. Vyústilo to vo výrazné rozšírenie popularity Joja koncom 90-tych rokov 20. storočia a začiatok tzv. modernej éry tejto hračky.
Dôsledkom toho bolo aj oživenie rôznych (aj profesionálnych) súťaží, poriadaných od národnej až po vrcholnú medzinárodnú úroveň - Majstrovstvá sveta prebiehajúce od roku 1932 získali oficiálnu pravidelnosť až od roku 1992, Majstrovstvá Európy sa po premiére v roku 1953 začali pravidelne konať až od roku 2010. Na Slovensku zatiaľ neexistuje súťažná štruktúra hry Jojo, ale európsky šampionát v roku 2017 hostila Bratislava a zrušený ročník 2020 bol pripravovaný v Trnave. S pôvodným variantom Joja sa súťažilo predovšetkým vo vytrvalostnom či rýchlostnom „jojovaní“, s modernejším Yoyom sa začala hodnotiť aj šikovnosť hráčov pri predvádzaní všakovakých trikov.
Medzinárodný deň Joja:
Pretože táto obľúbená (nielen) detská hračka sa stala veľmi populárnou po celom svete, každoročne 6. júna je nadšencami oslavovaná sviatočným dňom plným zábavy - tento dátum bol inšpirovaný narodeninami podnikateľa Donalda F. Duncana, ktorý od spomínaného Pedra Floresa odkúpil práva na Yo-Yo a začal hračku celosvetovo predávať. Sviatok vytvoril v roku 1990 Daniel Volk, ktorý pracoval ako predvádzač Joja pre Duncanovu firmu.
*** A na záver malé jubileum... ***
Owneri eventu (nick „georma144“) si v týchto dňoch pripomínajú 15. výročie začiatku svojho keškovania.
Ku geocachingu sme sa dostali viac-menej náhodou - na prelome mája a júna v roku 2010 počas hľadania informácií o aktuálne vysokej a divokej hladine rieky Váh v Trenčíne, najmä pri stavidlách v Trenčianskych Biskupiciach, bol jednou z internetom ponúknutých stránok aj listing kešky „Hat Trencianske Biskupice“ (GC20RZJ) od hráča „cejkoo“. Pozreli sme sa trochu bližšie na to, čo je to vlastne za hru, a pretože to vyzeralo zaujímavo, onedlho sme skúsili nájsť nejakú kešku priamo v teréne - mala to byť práve spomínaná multina pri hati, ale tú najskôr znefunkčnila vysoká voda a potom sa krabička stratila... Ďalší pokus sme urobili na tradičke „Nederland cache“ (GC11FTT) od kešerov „unixteam“, ani tá však nebola na mieste, takže našou prvou nájdenou keškou sa stala 25. júna 2010 „100 rocna zeleznica (stanica TRENCIN PREDMESTIE)“ (GC2869R) od hráča „DENISO6“.
Odvtedy sme úspešne navštívili viac ako dvetisíc kešiek, šestnástich rôznych typov - keškovanie nerobíme pre naháňanie bodov, ale kvôli zážitkom, možnosti spoznávať zaujímavé i nové miesta a objekty, pre zábavu pri lúštení rôznych úloh, no a samozrejme, pre ten pocit pri hľadaní dobre ukrytej krabičky... 
Keďže nechceme iba brať, ale chceme geocachingu aj niečo dať a vrátiť, založili sme (zatiaľ) viac ako tridsať kešiek či eventov. Tými prvými boli 20. marca 2011 (spoločne) mysterka „Cestovatel“ (GC2QHQE) a multina „Paternoster“ (GC2QHPE). Vážime si všetkých, ktorí zakladajú alebo sa pokúsia založiť nejakú kešku, a najmä tých, ktorí dôkladnejšie spoznali, čo to vlastne obnáša...
Patrí sa poďakovať tým, ktorí ocenili našu prácu pozitívnym ohlasom.
Zároveň ďakujeme všetkým geokolegom za udržiavanie našej spoločnej hry stále nažive, aj preto nás to už taký dlhý čas baví! 
(zdroje informácií: wikipedia.org, pisnicky-pro-deti.cz, minutovezpravy.cz, holidayscalendar.com, beliana.sav.sk, jazykovaporadna.sme.sk, visit.trencin.sk, trencan.6f.sk, geocaching.com)
x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x
Community Celebration Events - 2025
This Event is part of a limited release of Community Celebration Events to celebrate 25 years of geocaching. Geocachers hosted events between January 1, 2025 and December 31, 2025. Learn more about Community Celebration Events on the Geocaching Blog.
x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x