V roce 2025 jsme se inspirovali 300. výročím narození Giacomo Casanovy, který nebyl jen nenapravitelným dobrodruhem a svůdcem, ale v době svého působení na zámku v Duchcově také svědomitým knihovníkem.
V roce 2025 tedy společně vzdáme hold národnímu písemnictví, české knize, literátům, písmákům a archivářům, poselství dějin do písma zaznamenaného.
V roce 900. výročí Kosmovy kroniky, nejstarší a svým dosahem nejvýznamnější české kroniky. V roce 250. výročí založení první české půjčovny knih knihkupcem W. Ch. Gerlem v Praze. V roce 180. výročí narození Josefa Václava Sládka, zakladatele české poezie pro děti. V roce 135. výročí narození Karla Čapka, génia mateřského jazyka. Anebo také v roce 100. výročí založení českého centra PEN klubu, synonyma boje za svobodu slova.
V roce 2025 se významných výročí nabízí nespočet, stejně jako míst, která by stála za naši návštěvu. Společně podnikneme takových návštěv přesně tři sta ... "300 eventů s Casanovou" ... a eventový streak pak bude zakončený eventem Block Party
"ANNO LIBRI - Casanova 2025" (GCAQQQZ) v srpnu v Duchcově.
Dnešní event je součástí eventového streaku "300 eventů s Casanovou" s pořadovým číslem 55 a je věnovaný knize Lovci mamutů od autora Eduarda ŠTORCHA
LOVCI MAMUTŮ je historický román a nejznámější literární dílo Eduarda Štorcha, které bylo pod tímto názvem vydáno poprvé v roce 1918. Je zasazen do starší doby kamenné na území českého státu. Popisuje putování pravěké lovecké tlupy od jejich sídla na břehu řeky Dyje u současných Dolních Věstonic až po Libeň na území dnešního hlavního města Prahy. V díle vystupují skutečné nálezy historických předmětů z doby kamenné, které jsou zahrnuty do děje, čímž spisovatel dosahuje autentičnosti a zároveň čtenáři nabízí možnost vzdělání. Počínaje vydáním z roku 1937 provázejí knihu kresby Zdeňka Buriana. Za tento román a ostatní svá díla získal autor v roce 1948 literární cenu Boženy Němcové hlavního města Prahy.
Tolik o autorově nejznámějším díle. Dodnes si vybavuji, jak jsme se spolužáky a kamarády živě diskutovali o tom, jak se asi kope pastička na mamuta, jak ho z té ďoury dostali ven, když to byla v podstatě podzemní garáž.
Dnes je mi to jasnější. Takový lovec asi také trochu zaváněl, a tak zvíře divé mamut, který měl dozajista skvělý čich, se každému setkání s pračlověkem a jeho výtvory raději z daleka vyhnul. A lovec? Pakliže se nezabýval uspokojováním konzumních potřeb své tlupy, tak se okázale rozvaloval u ohně a z nedostatku jiné činnosti, když ženy střídavě topily, žvýkaly kůže, a celkově se staraly o budoucnost rodu, si plácal z mazlavé hlíny sošku Venuše.
Voni jsou ty chlapy furt stejný. Jak říkávala jedna moje sousedka. A to netušila, že zvyk pustit do dveří prvně ženu pochází také z pravěku. Alespoň se poznalo, jestli není v jeskyni medvěd.
Samozřejmě, můžete mít i jiný názor, nebo teorii jak to tenkrát vlastně bylo. V tom případě si ji jistě všichni účastníci eventu rádi poslechnou
EDUARD ŠTORCH (10. dubna 1878, Ostroměř – 25. června 1956, Praha) byl český pedagog, spisovatel a archeolog. Proslul svými povídkami a romány situovanými nejčastěji do období doby kamenné a doby bronzové. Jeho nejznámější dílo nese název Lovci mamutů. Hrdiny příběhů jsou ve Štorchových knihách zejména děti, často nebojácní a bystří hoši, kteří by malému čtenáři mohli být vzorem díky odvaze, obětavosti, kladnému vztahu k přírodě i lidem a v neposlední řadě i vlastenectví a touze po svobodě.
Je nad možnosti tohoto listingu se dopodrobna zabývat celým životopisem, protože jeho pedagogická činnost, aktivní sokolský život, archeologické práce, veřejná angažovanost a mnoho odborných i beletristických publikací.
Za samostatnou zmínku, ale rozhodně stojí jeho práce s dětmi, mnohdy se sociálně nebo jinak znevýhodněnými.
Místo konání:
► před jihlavskou knihovnou v Hluboké ulici
Kdy začínáme:
► 18:15
Kdy končíme:
► 18:45
Doprovodný (nepovinný) program:
► bez doprovodného programu
A co eventová CWG:
► CWG budou, uveďte prosím počet
Hezké počasí:
► Objednali jsme.-)
Mějte se krásně a určitě přijďte! Budeme se na vás těšit.-)