Under 2025 går länen Blekinge, Kalmar och Kronoberg ihop för att arrangera ett CITO-event varje månad under året, samtliga i något av de tre länen. Målet är att göra CITO´n lite vanligare och samtidigt göra jorden en lite bättre plats att bo på.

Evedal är ursprungligen en brunnsort från 1700-talet, belägen vid Helgasjön. Under 1800-talet utvidgades anläggningen för bad, bland annat olika gyttjebad. Gyttjan hämtades från Gölen ett par kilometer från Evedal. Anläggningen blev Växjöbornas stora sommarnöje.
Nu finns här bl.a fin badplats, campingplats, olika restauranger och småbåtshamn.
Vi har fått Växjö kommuns tillåtelse att ordna ett CITO här för att plocka skräp. Beroende på vilka aktiviteter som har varit här kvällen innan så kan det finnas mycket att göra alternativt mycket litet skräp. När vi var här och rekognoserade för någon vecka sedan låg det en elsparkcykel på isen och en hel mängd smällare.
Ta med egna handskar, plockverktyg etc. Vi tar med oss olika storlekar på sopsäckar och tar bort skräpet efter eventet.
Välkomna!