HUOM! METSÄTÖIDEN VUOKSI PURKIN PAIKKA ON MUUTTUNUT 2.10.2025. TÄMÄ VAIKUTTI MYÖS LASKUKAAVOIHIN, JOTEN JOS OLET SELVITELLYT MULTIN TÄTÄ ENNEN, JOUDUT VALITETTAVASTI TEKEMÄÄN SEN UUDELLEEN.

Jänkäkurppa
Jänkäkurppa (Lymnocryptes minimus) on rantalintu, joka kuuluu kurppien heimoon. Lajin nimesi Morten Thrane Brünnich 1764.
Ulkonäkö
Pienehkö. Nokan pituus noin pään pituus (nokka lyhyempi kuin taivaanvuohella). Linnun pituus on noin 19 cm, siipien kärkiväli 38–40 cm ja paino vaihtelee 30:n ja 100:n gramman välillä. Mustassa selässä kaksi vaaleankeltaista juovaa, päänkuviot taivaanvuohta räikeämmät. Jalat lyhyet, pyrstö kiilamainen nysä. Usein hyvin piilotteleva ja lähtee pakoon vasta lähes kengän alta, mutta ruokailee joskus hyvin näkyvillä jolloin huomio kiinnittyy ylös alas pumppaavaan ruumiiseen. Soidinääni on hyvin omalaatuinen ontto ”kloppotikloppotikloppotikloppoti..”, jota verrataan puusillalla laukkaavaan hevoseen. Kutsuääni taivaanvuohen vastaavaa ääntä hiljaisempi ja pehmeämpi äyskäisy.
Lähde: Wikipedia
Metsoreitti-kätkösarja
Tämä kätkö on osa Metsoreitti-kätkösarjaa. Reitin tämä osuus alkaa Kuusaasta ja jatkuu Suolahden suuntaan. Kätköt on nimetty alkuperäisen kätkötetyn osuuden lailla lintulajien mukaan. Metsoreitin varrelta löytyy taukopaikkoja, kuten kotia ja laavuja. Reitti on merkitty pylväsopastein, joiden päät on maalattu siniseksi. Lisäksi reitin varrelta löytyy opasviittoja ja välimatkatietoja. Kunkin kätkön lähin pysäköintipaikka on merkitty sen reittipisteeksi.
Alkupisteellä näet kahdella puolella "telinettä" puisia opasviittoja; toisella sivulla on kolme viittaa, toisella kuusi. Käytä multin ratkaisemiseen sitä puolta, jossa on kuusi opasviittaa.
SUOLAHTI AB.C
ÄIJÄLÄ DE.F
HIETASYRJÄ G.H
HAAPALA I.J
PEURUNKA K.L
KUUSA M.N
Loppupurkin löydät koordinaateista: N62 J(H+1).(F-7)(L-2)(C+2) E25 BH.(M-1)(A+2)(E-1)
Tarkasta ratkaisusi