🌸 SAKURA – 桜 Ünnep 2026 Budapest 🌸
🌸 HANAMI (花見) – A cseresznyevirágzás megtekintése 🌸
Időpont: 2026. március 31-én, kedden, 18:00 – 18:30
Csoportkép: 18:25 órakor
Napnyugta: 19:12 órakor
Esőnap: Nincs!
Időpont áthelyezés: Lehetséges! (Virágzástól függően: 2026. április 05., vasárnap, 18:00 – 18:30)
Az új, módosított időpont:: 2026. április 05-én, vasárnap, 18:00 – 18:30
A hűvösebb, szelesebb, szeszélyesebb márciusi időjárás sajnos valóban lelassította a bimbók fejlődését, ill. a virágzás folyamatát, így a virágzás csúcsa jóval későbbre tolódik, éppen ezért módosítani kellett az eredeti találkozó időpontját. Viszont ez egyben jó hír is lehet, mert így a szirmok nem potyognak le olyan gyorsan, és nagy valószínűséggel tovább élvezhetjük majd a virágzás látványát!

Kesser társak, ébresztő! Irány a virágzó természet!
Hívok minden természetbarát kollégát, hogy rázzuk le magunkról a téli álmot, és vessük bele magunkat a márciusi / áprilisi zsongásba! Bár a tavasz ezen időszaka híresen szeszélyes, pont ebben rejlik a varázsa: jöjjön szél vagy napsütés, mi ott leszünk, hogy együtt gyönyörködjünk az éledező növényzetben és a fák ágain sorakozó, pompásan nyíló bimbók látványában.
A találkozó kizárólagos célja csakis a lazításról szól, azaz pusztán a pihenés és a felhőtlen kikapcsolódás a csodás tavaszi ternészetben:
- Csodáljuk meg együtt a cseresznyefák lenyűgöző virágba borulását Budapest egyik legszebb helyszínén, a budai várban található Tóth Árpád sétányon
- Kötetlen beszélgetés, TB és GC cserebere.
- Vagy egyszerűen csak „bambuljunk” ki a fejünkből, átadva magunkat a természet megújuló erejének.
Akinek van kedve és teheti, az hozzon magával egy pokrócot vagy plédet, hogy a japán „hanami” szokáshoz híven letelepedjen a fűbe. Akár egy kis piknik is belefér – csak arra kérlek titeket, a letelepedés előtt vessetek egy pillantást a fűre azért, hogy elkerüljétek az esetleges „kutyás meglepetéseket”.
Gyertek el, és szippantsunk bele együtt a virágzó tavasz illatába!
🌸 Fontos információ az időpontról!
Mivel a természet diktál, és a célunk a tökéletes vizuális élmény, az esemény végleges időpontja a virágzás aktuális stádiumától függ.
- Rugalmasság: A hektikus időjárás – a hajnali fagyok és a délutáni +20°C-os hőingadozások – miatt nehéz pontosan megjósolni a virágzás csúcsát. Ha a bimbók még túl zártak, vagy az időjárás közbeszólna, fenntartom a jogot az esemény néhány nappal későbbre (április 05-án vasárnapra) történő eltolására.
- Watchlist: Kérlek benneteket, hogy mindenképpen tegyétek figyelőlistára (Watchlist) az eventet, hogy azonnal értesüljetek az esetleges dátumváltozásról!
A Tóth Árpád sétány cseresznyevirágzása az utóbbi években – a globális felmelegedés és a rendkívül enyhe tavaszi hónapok miatt – látványosan eltolódott a korábbi időpontok felé:
- Várható virágzás: Általában április első felében a legszebb, de 2026-ban a meleg tavasz miatt már március végén érdemes ellátogatni.
- Várható menetrend: Mivel február és március eleje az átlagosnál enyhébb volt, a szakértői becslések szerint az első szirmok már március 25. környékén megnyílhatnak.
- Korábbi kezdés: Míg régebben április közepe volt a főszezon, 2024-ben már április 3-án teljes pompájában tündökölt a sétány, 2025-ben pedig már március 25-én megjelentek az első virágok.

Miért éppen a Sakura? 桜桜
A cseresznyevirágzás (Sakura) Japán nemzeti jelképe, az újjászületés, a bizakodás és az élet mulandóságának metaforája. A kipattanó rügyek és a rózsaszín szirmok kavalkádja a reményt szimbolizálják: ahogy a természet felébred, úgy az új álmaink is szárba szökkenhetnek.
A Tóth Árpád sétány panorámája és napfényes oldala garancia arra, hogy Budapesten itt láthatjuk a legszebb virágpompát. Jöjjünk össze, szippantsunk bele a tavasz illatába, és élvezzük a pillanat törékeny szépségét!

🌸 Mi is az a HANAMI? 花見 – Legenda és Hagyomány
A cseresznyevirágzást Japánban legendás kultusz övezi. A legenda szerint a Fuji istennője, Konohana Sakuya Hime minden tavaszon újjáélesztette az elhalt virágokat, és cseresznyeszirmokkal díszítette fel a szent hegyet.
A Sakura azóta az újjászületés és a remény szimbóluma. A virágok „tiszavirág élete” – a gyors kinyílás és a szirmok pergése – az élet körforgását és a pillanat törékeny szépségét jelképezi. Japánban ilyenkor megáll az élet: családok és barátok vonulnak ki a parkokba, hogy a fák alatt piknikezve töltődjenek fel lelkileg. Sötétedés után színes lámpásokkal teszik még varázslatosabbá a látványt.

🌳 Sakura-térkép: Hol találjuk meg itthon ezt a csodát?
Bár Japán messze van, Magyarországon is több helyen átélhetjük a Hanami élményét:
Budapesti helyszínek a Várnegyeden túl:
- Margitsziget: A sziget északi részén található Japánkert igazi klasszikus, ahol a tavirózsák és bambuszok mellett a díszcseresznyék is központi szerepet kapnak.
- Feneketlen-tó: A Budapest, XI. kerületben a Szent Imre-templom szomszédságában álló fák a tóparti sétányt teszik varázslatossá.
- Budai Arborétum: A Gellért-hegy lábánál a Villányi úton található kertben nemcsak a Kanzan fajtát, hanem ritkább, korai nyílású távol-keleti díszcseresznyéket is láthatunk.
- Zuglói Japánkert: Itt látható az az idős japán díszcseresznye, melyet 1931-ben a Takamcu hercegi pár ajándékozott hazánknak.
- ELTE Füvészkert: A budapesti Sakura-ünnepek klasszikus helyszíne piknikkel és japán programokkal.
- Millenáris Park: Modern környezetben, piknikezésre is alkalmas helyszín.
Vidéki Sakura-helyszínek:
- Sopron – Lővérek: Az Alsólővér utca és környéke ilyenkor rózsaszínbe borul; a helyi túravezetők külön cseresznyevirágzás-sétákat is szerveznek.
- Szegedi Füvészkert: A szegedi botanikus kertben számos fajtát gondoznak, és minden évben japán kulturális programokkal egybekötött Hanami ünnepet tartanak.
- Pécs – Köztemető és Botanikus Kert: Meglepő, de a Pécsi Köztemető déli részén található az ország egyik legszebb díszcseresznye-fasora, de a helyi Egyetemi Botanikus Kertben is garantált a tavaszi pompa.
- Kecskemét – Aomori park: A város japán testvérvárosáról elnevezett parkban minden évben "Szakura sétával" ünnepelik a virágzást.
- Berkenye: A Börzsöny lábánál fekvő falu híres a főutcáján végigfutó, csodálatos japáncseresznye-fasoráról, amely virágzáskor valóságos rózsaszín alagúttá változik.
- Nagykörű: Hazánk 200 hektáros „cseresznyéskertje”, ahol április közepén tartják a hagyományos ünnepet.
- Pilismarót: A Pilis környékének egyik legszebb virágzó fasora található itt.
Várlak titeket szeretettel a fák alatt!

🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸
