Špičák (831 mnm) nad Tanvaldem je významným lyžařským centrem, na jehož vrcholu se nachází jedna z jizerskohorských rozhleden.
Trocha historie:
Vrchol Tanvaldského Špičáku odjakživa lákal k turistice. Roku 1889 byla zpřístupněna nedaleká skalní vyhlídka, zvaná Fanterova skála. Zda je tím myšlena skalní vyhlídka s přístupem po žebříku západně od rozhledny si nejsme jisti, jelikož některé mapy označují pod tímto názvem jinou skálu. O pár let později se v její blízkosti objevila bouda, kde místní podnikatelé prodávali poutníkům zmoženým po výšlapu lahvové pivo. Turistů postupně přibývalo, a tak se albrechtická sekce Německého horského spolku pro Ještědsko a Jizerské hory rozhodla postavit zde rozhlednu. Stavbou byl pověřen známý architekt Robert Hemmrich z Jablonce. Stavba začala po počátečních problémech roku 1908 a k otevření rozhledny došlo 4.7.1909. V plánech byla i výstavba chaty, na kterou však chyběly peníze. Chata v menším provedení byla otevřena o rok později, na přestavbu do dnešních rozměrů došlo až v letech 1929-1930. V té době také vznikla na svahu sáňkařská dráha. První lyžařský vlek, který zvládl za hodinu vyvézt na Špičák až 380 lyžařů, byl otevřen 4.prosince 1965. Detailnější historické informace lze najít na dnes již neexistujícím webu rozhledna-spicak.cz.
Trocha současnosti:
Z obce Jiřetín pod Bukovou vede až nahoru k rozhledně sedačková lanovka. Mimo té je zde dalších asi 6 vleků a místo je vyhlášeným sjezdařským střediskem. Nahoru k rozhledně je zákaz vjezdu, v Albrechticích se nachází několik placených parkovišť. Aktuální pohled z webkamery v obci:
Trocha o keši:
Keš je umístěna 140 metrů od rozhledny, v blízkosti skalního útvaru dle některých map zvaného Fanterova skála. Není přístupná při sněhové pokrývce. Jedná se o malý klapbox o objemu zhruba 400ml. Pro gc historiky ještě dodejme, že tato keš je pátou nejstarší aktivní keší v Libereckém kraji. Založili ji 23.2.2004 Michal+Jitka, 5.8.2009 ji adoptoval Jahelis, následně 5.10.2019 KRON family.