Skip to content

<

Operace Anthracite

A cache by Opevneni.cz Team Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/27/2005
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:  regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pro krátký popis si půjčíme komentář z logu cacherů Yeleni: "...nešťastnou náhodou jsme se zčásti dozvěděli pointu. Litujeme toho, překvapení by zážitek z této kešky umocnilo. Následovníkům radíme - nepátrejte po tom co vás čeká."

Operace Anthracite

Tajná základna SOE - letiště Tangmere, hrabství Sussex 21. Ledna 1943, čas 21:50.
Na ranveji ještě poslední mechanik kontroluje těžký bombardér Handley Page Halifax britské 138 perutě zvláštního určení. Do chvíle, kdy piloti naplno uvolní škrtící klapky čtyř motorů Bristol Hercules a ty dají celý kolos do pohybu, zbývá přesně 10 minut. Deset minut, které se neuvěřitelně vlečou. Na palubě letounu jsou, kromě obvyklé posádky F/Lt. Rona Hockeye, i dvě paraskupiny, které mají být v hluboké noci vysazeny nad územím Protektorátu Čechy a Morava.
Dvoučlenná skupina "Anthracite" má za úkol pokusit se proniknout do stavebního komplexu jednoho z přísně utajovaných projektů Třetí říše na zvrácení války, získat maximum informací a provést zde sabotážní akci. Nezávisle na sobě se totiž v Londýně již zhruba rok scházejí znepokojivé informace odvysílané telegrafisty odbojových skupin z Protektorátu. Zmiňují se o podezřele čilém stavebním ruchu na východ od Plzně v oblasti bývalých rudných dolů u obce Klabava. I přes přísná utajení a zastírací operace se stavba takového rozsahu nedá úplně zamaskovat, ale zprávy které o prostoru hovoří jsou stále velmi mlhavé a nepřesné bez možnosti udělat si příslušný obraz o důležitosti komplexu a celého projektu.
Nakonec ale dojde k naprosto nečekanému obratu. Odboji se přihlásí neznámý muž s tím, že je schopen dodat důležité informace vedoucí k rozluštění tajemství, kterým je toto místo doposud obestřeno. Ať uz jsou jeho pohnutky jakékoliv, rozhodně nemluví do větru, jak se mohli v odposlechové centrále v Bletchley Parku a následně při zpracování v Londýně záhy přesvědčit. Jako důkaz totiž uvádí informace, jenž byly vyhodnoceny jako „Zprávy velmi dobře informovaného zdroje ve vyšším postavení a s přístupem k informacím charakteru přísně tajné“. I když přicházelo v potaz riziko nepřátelské provokace, případně nepřítelem velmi oblíbené zpravodajské protihry "Wallenstein", bylo nutno se věcí vážně zabývat. Stejně tak jako svého času agent „A-54“, by i tento mohl dodávat informace o jakých se II. Zpravodajskému odboru Ministerstva národní obrany v Londýně ani nesnilo.
Postupem času byly z Protektorátu prostřednictvím kurýra zaslány materiály, které zcela jasně hovořily o stavbě s poněkud tajemným názvem "Anlage - Mitte". Pod rouškou civilní firmy „Chemische Werke Askania" na ní ale pilně pracovali lidé z Todtovy organizace, která se zabývala výhradně výstavbou vojensky strategických objektů na území Říše. Po několika měsících se pak, kromě již zmíněného "Anlage - Mitte", začínají objevovat i další krycí názvy staveb jenž jsou zřejmě důležitou součástí komplexu - "Enzian" a "Lothar".
Konečně také došlo k tolik očekávanému upřesnění informace k čemu by měl tento komplex vlastně sloužit - výzkumný a zkušební prostor pro vývoj tzv. "Trommsdorffových" granátů poháněných náporovým motorem. Tento nový typ granátu měl být po vystřelení z hlavně dále urychlován pohonnou složí, která měla zajistit výrazně delší dostřel. Granáty měly být použity pro již hotové dalekonosné kanony 28cm K5 "Glatt" a 38cm "Siegfried". Zdroj přislíbil dodat též plány a technické specifikace těchto střel a zbraní k nim. Než ale k samotnému předání mohlo dojít, byl agent nejspíš prozrazen konfidentem a zatčen Gestapem.
Celá věc se zdála být nadobro ztracena, ale opět přálo přímo neuvěřitelné štěstí. Do poštovní schránky jednoho z odbojářů kdosi hodil lístek s na první pohled nijak zvláštní zprávou "Jirka zdraví tetu, malý Petřík se již uzdravuje a má se čile k světu." Jedná se o předem domluvený vzkaz, jenž byl připraven pro případ nouze, kdyby se s agentem cokoliv stalo a bylo třeba navázat přerušené spojení. Dle předchozí domluvy se tak měl další den od doručení zprávy někdo objevit u mrtvé schránky vedle Ďáblova kamene asi 3 kilometry od obce Klabava.
V uvedený den byla skutečně ze schránky vyzvednuta šifrovaná informace spojky, že slíbené materiály stihl náš agent připravit ještě před samotným zatčením. Dále byla ve schránce nalezena fotografie, kterou uvádíme v příloze, ale bez jakéhokoliv bližšího popisu. Co je na ní, odkud je a má li s celou věcí vůbec něco společného zůstane asi navždy záhadou. Nicméně parašutisté jí vzali pro jistotu ssebou. Všechny zbývající zprávy o poslání komplexu dle informace agenta zůstaly někde uvnitř prostoru "Anlage-Mitte" a je třeba, aby je někdo dostal odsud ven. Mohla to být léčka, která měla prozradit spolupracovníky zatčeného agenta, ale vše se zdálo být relativně v pořádku. V případě, že by se totiž mělo jednat o zprávu psanou z donucení Gestapem a sloužící jen k odhalení ostatních, zněla by tato jinak. I na tuto eventualitu byli všichni předem připraveni a plán pro případ nepředvídatelných okolností byl jasně dohodnut. Plán byl zjevně druhou stranou i dodržován a z Londýna navíc přišla zpráva, že vzhledem k charakteru stavby a vyvíjené zbraně bude nutno nějaké riziko podstoupit. Ovšem takto složitou a nebezpečnou akci musel provést někdo, kdo je na podobné akce vycvičen. Londýn tedy prislíbil vyslání specielní paraskupiny a to do týdne od potvrzené zprávy z Protektorátu. V případě, že bude skupina vyslána, bude londýnské rádio vysílat v pátek večer následující zprávu "Pozdrav od Zdeňka pro Bohunku a všechny doma".

Vraťme se tedy do studené lednové noci pátého roku války a útrob silně přetopeného bombardéru Halifax, který za ohlušujícího řevu motorů, odstartoval presne ve 22:00 londýnského času. Ve 22:49 překonává francouzské pobřeží a setkává se se slabou protiletadlovou palbou, která se pak ještě několikrát opakuje nad územím Třetí říše. V 0:42 došlo k setkání s nepřátelskými stihači nad Darmstadtem, kterým se ale pilot bombardéru obratně vyhnul. Čas 1:32 přelet Bayreuthu a přesně v 1:45 překračuje hranice bývalé ČSR v prostoru Cheb, aby se dvacet minut po druhé ranní letoun ocitl v určené oblasti seskoku na katastru obcí Ejpovice - Kyšice. Nad Protektorátem je mlhavo, nízké mraky a celý prostor je pod sněhovou pokrývkou. Červený signál, známé "Action Station", kdy se parašutisté připravili u otvoru pro seskok. Ten skipper vzápětí otevírá a přeje první skupině ještě hodně štestí. Když se rozsvítí zelené světlo a z interkomu se ozve "GO", oba muži opouští letoun a jejich padáky mizí v mracích vstříc nebezpečnému úkolu. V houstnoucí protiletadlové palbě z blízké Škodovky se pak letoun vydává k místu vysazení druhé paraskupiny „Intricate“, jejíž úkol je obestřen snad ještě větším tajemstvím než skupiny „Anthracite“ a poté se vrací se do Anglie, kde také ráno úspěšně dosedá.
Oba členové výsadku "Anthracite" spolu naštěstí neztratili kontakt a nedošlo ani ke ztrátě vybavení což byla noční můra všech parašutistů. Měli tedy hned od začátku štěstí o kterém se mnoha jejich kolegům ani nesnilo. A to bohužel včetně s nimi původně letícího výsadku "Intricate" jak se později ukáže. Za několik hodin po seskoku se jim podařilo dojít k vratům Pančlova statku, který měli jako první v pořadí kontaktních adres. Prokázali se smluvenou zprávou "Jsem Skokan" a předáním listku s čísly "54321". Po nezbytném odpočinku a uschování zbraní se druhý den ráno sešli s člověkem, který je zasvětil do posledních známých informací, které ani Londýn nemohl mít k dispozici. Neopomněl zmínit ani situaci v Protektorátu, která bez ohledu na zdánlivě nekonečnou šňůru katastrof německých vojsk na frontě rozhodně nebudila dojem uvolněné situace. O samotných materiálech nevěděl nic, ale to v tuto chvíli nebylo podstatné. Jeho jediným úkolem bylo předat parašutistům rozmístění hlídek, časy jejich střídání, polohy minových polí v prostoru stavby a několik dalších doporučení. Zbytek už měl obstarat "člověk zevnitř".
Podle zprávy, kterou ještě připravil zatčený agent, byla jediná možná cesta do areálu na pozici (NGZ)xL150459. Sem mohli být parašutisté nepozorovaně dopraveni automobilem a následně se pak pěšky vydat k místu (NGZ)xL156455, jenž bylo ve zprávě uvedeno jako první důležitý bod vedoucí k prozkoumání celého komplexu. V prostoru tohoto bodu pak bude ukryta schránka s informacemi jak a kudy postupovat dále. Scéna a herci jsou připraveni, drama může začít...

Ještě než se vydáte na tuto tajnou misi, vězte, že na cestu po stopách parašutistů budete potřebovat následující:
 • NOVINKY k 10.2.2019 - pozor, v ústí komplexu "Sterne" Todtova organizace začala budovat nové zařízení na těžkou vodu a přístup k hlavnímu vchodu do továrny je tak výrazně ztížen. Dejte tedy pozor!
 • výše uvedené souřadnice převést do WGS84. Britské jednotky totiž za války používaly svůj souřadnicový systém, který měl ale odchylku cca 100 metrů. Souřadnice ve WGS84 pak tedy vypadají něsledovně:
  • (NGZ)xL150459 = N49 46.144' , E13 30.470'
  • (NGZ)xL156455 = N49 45.972' , E13 30.935'
 • Poslední zpráva od agenta hovoří o tom, že v prostoru stage 3 jsou vylepené kolaborantské letáky, které mají zmást případného protivníka (tedy geocachera) a svést ho na špatnou cestu. Nevšímejte si jich!!!
 • kvalitní svítilnu s delší výdrží nejlépe pak ještě náhradní pro jistotu
 • pokud neradi skáčete z cca 2m, může se hodit lano
 • neméně kvalitní obuv co eventuelně snese i 5-10cm vody a bahna
 • i v parném létě nezapomeňte teplejší oděv do batohu
 • pro pohyb v oblasti minimálně v začátku používejte cest a hlavně dodržujte místní předpisy, které se hodně zpřísnily - zabráníte tím předčasnému odhalení mise a definitivnímu uzavření celého komplexu
 • rozhodně si s sebou vezměte bloček a tužku, bude potřeba
 • obtížnost není nastavena takto jen tak pro nic za nic. Prostor komplexu se totiž dramaticky mění v průběhu času. Cache vyžaduje opravdu trochu více kuráže, přemýšlení a jak již avizujeme v atributech, dle našeho názoru cache není pro malé děti!
 • v průběhu plnění úkolů narazíte na místa, kde to PĚKNĚ KLOUŽE a bude nutno se prodírat občas i bujnou vegetací
 • je možné, že průchod prostorem bude komplikován různými zábranami, dráty atp. Při jejich překonávání netřeba násilí, ale spíše dejte bacha sami na sebe!
 • rozhodně doporučujeme na tuto akci chodit alespoň ve dvou
 • jen se skutečně velkou obezřetností je cela multi realizovatelná za sněhové a zejména ledové pokrývky - proto je obtížnost nastavena tak, jak je nastavena...
 • !!!!!!POZOR!!!!!! Z důvodů utajení celé operace zachovávavejte v logách na GC přísnou mlčenlivost o tom, co jste v komplexu viděli a to včetně fotek. Ochráníte tím sebe i své okolí (a hlavně - nezkazíte tak hru ostatním) :-) Diky.

Additional Hints (Decrypt)

ST1:Fcvpv cbq xnzrarz an xenwv yrfvxn
ST2:M orgbah bopnf ebfgr qerib ermnir, cbq xgrelz wr bopnf arpb fpu...
ST3:Cebp nfv mzvabiny gn pvfyn?
ST4:I tnenmv cbq fhgerz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.