Skip to Content

<

U zabiteho

A cache by kedaros Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/28/2005
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache je ve výšce 300 m.n.m.Kousek od keše na N 49°35'42.00" E 17°02'11.40" je pramen s výbornou pitnou vodou kde se mužete osvežit.

Cache U zabitého se nachází v prírodním parku západne od obce Námešt na Hané v cásti lesa zvané U zabitého vysoko nad romantickým údolím zvaném Terezské údolí. Údolím procházela starobylá kupecká stezka.Bud mužete zvolit procházku terezským údolím podél rícky šumice a pak se vyšplhat na hodne prudký kopec,nebo méne nárocnou trasu, jste-li motorizovaní, tak pak mužete zaparkovat na N 49°36,190´ E017°02,297´a klikatou asfaltovou lesní cestou kde je zákaz vjezdu dojít v pohode skoro až ke keši.Pokaždé vám bude odmenou romantický výhled doprovázený šumením rícky šumice. Nedaleko,ve výšce asi 370 m.n.m. je rozsáhlé praveké hradište Rmíz N49°35,436´E017°01,085´ datované do 3. tisíciletí pred Kr. Z neolitického opevneného hradište jsou ješte zretelné obrysy mohutných valu. 800 m severne od tohoto sídlište je situováno rozsáhlé pohrebište s 58 viditelnými mohylami. Zde jsou fotky porízené prímo kacery fotoaparátem z keše,heslo je keš: http://album.olympus.cz/PhotoGallery/public/pAlbumUsers.asp?object=users&method=2&text=Radek%20Kub%ED%E8ek&period=0

Legendy

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

1,010 Logged Visits

Found it 989     Didn't find it 5     Write note 11     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 65 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.