Skip to Content

<

Kozi Hradek/Goat Hill

A cache by Cmuchal Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/22/2005
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keška je maskovaný váleček!!! The cache is masked roller!!!

Kozí hrádek, resp. Kozí vrch je jednou ze trí skalnatých dominant Mikulova. Puvodní název kopce "Knieberg" byl odvozen od záhybu, který zde tvorily obchodní cesty a jimž Kozí hrádek spoluzabezpecoval náležitou ochranu. Puvodne se zde križovaly dva staré prechody pres reku Dyji - první se nacházel u Mušova s hradištem u Ivane, druhý na západním úpatí Pavlovských vrchu u hradu Strachotín. Odtud tak zvaná horejší cesta procházela pres Pavlovské vrchy smerem ke Klentnici a do mikulovského areálu se dostávala východne od Kozího hrádku. Horejší cesta obcházela zámek a obracela se k rakouské Láve.

Na vrcholku Kozího vrchu byla v 15. století vybudována na strategickém míste nad mestem dvoupatrová delostrelecká tvrz s ochozem a strílnami. Dnes složí tato bývalá obranná vež jako vyhlídka s nádherným výhledem na mesto Mikulov a nedaleké Pálavské vrchy.

Cache je ukryta na frekventovaném míste, proto budte opatrní pri jejím vyzvedávání a ukrytí.

This two-storey artillery fortress with a gallery and embrasures was originally a strategic fortification during 15th century. Today it offers a fabulous view point with a beautiful panorama towards town of Mikulov and the Palava Hills, too.

The Cache is hidden at frequently visited area, so please be very careful and wait for the right moment to get and hide the cache.

Legendy

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.