Skip to Content

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
<

Pastyrska stena

A cache by Airspotter, adopted by Violka-- Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/26/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache se nachazi poblíž vrcholu Pastyrske steny, jedne z hlavnich dominant Decina. Od stejnojmene restaurace je hezky vyhled na mesto a hlavne na Decinsky zamek, ktery stoji na protejsi strane Labe.
Nedaleko je i Decinska ZOO.
Žádám všechny, kteří projeví zájem o tuto keš a najdou ji, aby ji vraceli řádně na své místo!!! Děkuju...

6.1. 2012 nová keš, puvodní odcizena.
6.1. 2012 new cache, the origin was stolen.

Decín: Pastýrská stena

Nad údolím Labe v Decíne strmí vysoká skála, na níž se belá zdálky viditelná budova výletní restaurace. Kdysi prý tu byla loucka, kde pásl své ovce strašidelný pastýr. Kdo ví, kde je mu konec.

Málokteré ceské mesto má tak unikátní panorama, jako práve Decín. Na jednom brehu labského údolí se na skalnatém ostrohu nad ústím Ploucnice tycí budova zámku, na druhém brehu strme stoupá 150 metru vysoký masiv Pastýrské steny, ozdobený romantickou napodobeninou hradu, ve skutecnosti restauracní budovou s vyhlídkovou veží, která byla vystavena v roce 1905.
Podle Jana Kroci, autora knihy o tajemných místech severních Cech, je mezi obema skalisky, oddelenými rekou, silná energetická vazba. "Zatímco zámek je energeticky ruznorodý a silné pozitivní zóny tu jsou strídány negativními místy, Pastýrská stena je jednoznacne krásnou a lécivou lokalitou," píše Kroca a stejne jako vetšina autoru cituje povest, podle níž se na vrcholu skály kdysi zjevoval strašidelný pastýr. Byl prý to hotový obr. V ruce držel hul, jejíž konec svetélkoval a nekdy si i zpíval. Lidé ve meste ze zpevu báli, nekterí z nich se však presto na vrchol skály tu a tam vypravili a snažili se dostat co nejblíže k zjevení. Ríkalo se totiž, že svou holí ukazuje do míst, kde je zakopán poklad. Mnozí se ho pak pokoušeli vykopat, ale nenašli nic. Asi je ukryt príliš hluboko ve skále.
Podle nekterých jazykovedcu je historie o pastýri jeden velký omyl. Skála nad Decínem se prý puvodne jmenovala Šikmá, nemecky Schiefe Wand. Casem se název zkomolil na Schäferwand, tedy Pastýrská stena. Mužete se však také docíst, že své jméno získala v 16. století podle Klementa Schäfera, jemuž patrily pozemky, nacházející se pod skálou. V každém prípade už dnes nelze rozsoudit, je-li starší název skály nebo povest o ní.
Už citovaný Jan Kroca o tajemném pastýri ríká, že jeho popis pripomíná devátou kartu velké arkány, zvané poustevník. Velká arkána je základní sada tarotových karet, což jsou nejrozšírenejší karty, urcené k vykládání budoucnosti. Poustevník v tarotu prý symbolizuje období vnitrního rozjímání. Je to moudrý starec, který krácí temnou nocí, po ceste plné kamenu, oden do težkého plášte s kapucí a svítí si k tomu lucernou. Je s ním spojeno sebepoznání, moudrost, duchovnost a pokora. Jan Kroca k tomu dodává, že by tajemný pastýr-poustevník mohl být ochranným duchem labského kanonu. Kdo na nej chce verit, at verí. Už dlouho ho nikdo nevidel.
Dnes se na Pastýrské stene nehoní strašidla, ale hledání pokladu zustalo :-D.

Cerpáno z webových stránek Ceského rozhlasu.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

1,866 Logged Visits

Found it 1,748     Didn't find it 50     Write note 35     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 7     Enable Listing 6     Publish Listing 1     Needs Maintenance 4     Owner Maintenance 8     Update Coordinates 4     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 198 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.