Skip to content

Splitka Traditional Geocache

Hidden : 03/31/2006
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Splítka

Smíšený osobní vlak práve vjíždí do splítky

Tato skoro drive-in cache vás zavede do místa, kde koncí jedinecná železnicní zajímavost, kolejová splítka rozchodu 1435 mm trate Veselí nad Lužnicí – Jihlava a 760 mm trate Jindrichuv Hradec - Nová Bystrice. Toto technické rešení, u nás ojedinelé, v Evrope však pomerne rozšírené, umožnilo v dobe stavby novobystrické úzkokolejky usporit pomerne významnou cást financních prostredku. Z jindrichohradeckého nádraží, (presneji z tratového kilometru 0,560) až sem, do kilometru 2,569 vedou obe trate spolecne a delí se o jedny koleje. Soucasné rešení splítky se tremi kolejemi je však pomerne nové, pochází z roku 1985. Do té doby, od roku 1897, byla splítka ctyrkolejná, koleje úzkokolejky vedoucí v jedné ose s normálním rozchodem obklopovaly koleje normálního rozchodu. Vzhledem k pomerne složité údržbe a opotrebení pražcu i kolejnic došlo k prestavbe v léte roku 1985 na stávající tríkolejné provedení se speciálními jednojazykovými výhybkami (na fotografii ji zakrývá vlak). Vlaky dnes spolecne využívají levou kolejnici (ve smeru k odbocné výhybce u mostu) a pak každý svou vlastní podle rozchodu. Jak splítka vypadala puvodne, se mužete podívat v parcíku u jindrichohradeckého nádraží, kde byl postaven malý pomník jako vzpomínka.
Toto technické rešení z casu c. a k. monarchie vytrvalo až dodnes, je však velmi omezujícím prvkem, který snižuje propustnost obou tratí a vlastne i trate Jindrichuv Hradec – Obratan. Jen pro zajímavost – v letní sezóne jezdí po novobystrické úzkokolejce 5 páru vlaku denne, do Obratane dalších 12 páru vlaku a po normálnerozchodné trati projede denne kolem 65 vlaku v obou smerech, což je cca 4,2 vlaku za hodinu. V dnešní dobe je pouze málo takto vytížených úseku ceské železnicní síte. Maximální rychlost pri jízde po splítce je 40 km/h, pro úzké vlaky pak pri vjíždení nebo vyjíždení ze splítky pouhých 15 km/h.
Na fotografii vidíte vjezd smíšeného osobního vlaku úzkého rozchodu s nákladem potravinárských obalu do splítky, což je v dnešní dobe také jev velmi vzácný, který uvidíte práve jen na tratích jindrichohradeckých úzkokolejek. Na druhé fotografii si mužete prohlédnout, jak to dopadne, když se na úzký rozchod vydá normálne rozchodný rychlík jedoucí z Plzne do Brna.
V rámci presunu keše pridávám též souradnice vhodného místa pro zaparkování, at nemusíte parkovat na hlavní silnici a trmácet se roštím k cache.

..
Nechodte po kolejích, keš není u kolejí, hledejte ji shora. U kolejí hrozí vážné riziko úrazu !.

Additional Hints (No hints available.)