Skip to Content

This cache has been archived.

Hobako: Presne na miste ulozeni teto kese se odehrala v zari 2010 tragedie. Kdyz jsem zde byl na kontrole po upozorneni, ze je problem, nasel jsem zde spoustu cerstvych kvetin, smutecnich vencu a take tabulku se jmenem a datem umrti mlade divky. Proto jsem se rozhodl kes presunout a tato jde do archivu. Nove umisteni je dost jine, verim, ze zajimave a bude se vam libit.

More
<

Eiffeluv viadukt / Eiffel's viaduct

A cache by Hobako (adopted from Davka) Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/20/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[CZ]
Tato cache vás zavede ke starému Ivancickému viaduktu, jednomu z nejpozoruhodnejších mostu naší zeme, který se stal prvním celokovovým mostem v Rakousko-uherské monarchii. Jeho puvodní název byl Iglawa-viadukt (viadukt pres reku Jihlavu), používaly se i názvy Bránický ci Kounický viadukt. Až v padesátých letech minulého století se ujal název Ivancický viadukt. Mezi místními patrioty a v nekolika turistických publikacích se mu rovnež ríká Eiffeluv viadukt, prestože žádná prímá spojitost mezi mostem a Gustavem Eiffelem nebyla prokázána. A odkud se tedy vzala tato povest? Podle nekterých Gustav Eiffel vlastnil urcitý podíl ve francouzské realizacní firme Cail et comp, která most stavela. Na projekci ci na stavbe viaduktu se ale svetoznámý inženýr nepodílel. Faktem zustává, že hlavní projektant ing. Karel von Ruppert se zrejme realizacemi Gustava Eiffela inspiroval a že zakázku provedla francouzská firma Cail et comp. Navíc, podobných staveb nebylo v oné dobe na území Evropy mnoho, nelze se tedy divit, že v nem mnozí pozdeji spatrovali jakýsi ležatý klon parížské Eiffelovky.Projekt celokovového mostu byl predložen Karlem von Ruppertem v roce 1868. Délka celé spojité 373,5 m dlouhé konstrukce byla rozdelena na 6 stejných polí po 60 m a byla podeprena peti pilíri ze ctyr litinových trub o vnejším prumeru 50 cm vyplnených betonem, jež spocívají v nestabilním pískovém podloží na masivních základech z kamenných kvádru. Na každém konci mostu byla zbudována mohutná kamenná podpera. Celý 5,6 m vysoký nýtovaný nosník byl zkonstruován jako dvojnásobne složená príhradová soustava s horní mostovkou. Unikátní bylo nejen konstrukcní rešení mostu, ale i jeho samotná realizace. Nosník byl postupne sestavován na hrušovanské strane a za pomocí jednoduchých válecku a kladkostroju pomalu nasouván nad údolí. Most byl uveden do provozu v roce 1870.

Mostu se bohužel nevyhnula rada problému a podstoupil nekolik rekonstrukcí. Hlavní prícinou problému byl nestabilní svah na hrušovanské strane, který byl umocnen prítokem vody z podloží. V roce 1963 se prokázalo, že most nevyhovuje svojí zatížitelností ani svým stavem požadavkum železnicního provozu. V roce 1965 byl dokoncen projekt nového mostu, který byl v druhé polovine sedmdesátých let postaven vedle stávajícího a stal se jeho dustojným nástupcem.Starý Ivancický viadukt se 1.1.1979 stal technickou památkou Brnenského technického muzea. Náklady na jeho údržbu a nedostatek penez vedl k jeho chátrání. To vedlo po osmi letech ke zmene vlastníka, kterým se opet stávají CSD. Na zacátku devadesátých let je situace horší a horší, predevším díky poklesu hrušovanské opery. Ta je ovlivnena tíhou zeminy navezené pri stavbe nového mostu, soucasne s tím byl zasypán drenážní systém a tím se dostal most do havarijního stavu. V roce 1991 byl vypracován demolicní výmer a první mostní pole vzalo za své. Téhož roku do hry vstupuje ministerstvo kultury, které narizuje provedení nejnutnejších prací k zajištení statické bezpecnosti. Roku 1994 Ceské dráhy nevyclenily finance na opravu a predaly most do vlastnictví mesta Ivancic. Ivancice mely zájem na zachování této historicky významné památky, ale nemely finance na potrebné práce. V této dobe byl již stav mostu tak vážný, že vyžadoval bezprostrední opravu nebo snesení mostu. V zárí 1998 byl most vyjmut ze seznamu kulturních památek a tímto krokem byla památka odsouzena k zániku.

V roce 1999 zapocaly prípravy na konecném odstranení mostu. Zbyla jen podpera, jeden pilír a jedno mostní pole, které tu dodnes stojí a jako smutné torzo pripomíná zašlou slávu minulých let.

Více informací je možné nalézt napr. zde.

Pozn.: 17.3.2008 jsem keš adoptoval od Davky, takže jsem ted ownerem. Je to ale moje první nalezená keš.

[EN]
This cache will lead you to the old Ivancice viaduct which is the one of the most remarkable bridge of Czech Republic and which became the first all-steel bridge in Austro-Hungarian monarchy. Its original name was Iglawa-viaduct, the names as Bránice viaduct or Kounice viaduct were also used during its lifetime. Finally, in 50's of last century the name Ivancice viaduct was undertaken. Among local patriots and in several guides the viaduct is sometimes called Eiffel`s viaduct, in spite of no direct connection between the bridge and Gustav Eiffel was documented.

[CZ] POZOR!!!:
1) Kousek za skrýší je hluboká nezakrytá díra asi 1×1m. Budte prosím opatrní!
2) V letních mesících se v blízkosti prístupové cesty vyskytuje vcelí úl, kterému se však dá snadno vyhnout. Nenachází se v bezprostrední blízkosti cache, takže pri logování nebezpecí nehrozí.

[EN] ATTENTION!!!:
1) There is a deep uncovered hole (1×1m) behind the cache. Please, be careful!
2) In summertime there is a beehive close to the access path. However it is possible to get around. It is not immediately close to the cache so it is safe to log in.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Orgbabil cvyve abirub zbfgh
[EN] Pbapergr cvyr bs n arj oevqtr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.