Skip to Content

This cache has been archived.

Atlaska: Tato krabička již splnila svou historickou úlohu. Děkuji za všechny návštěvy. Lemberk si již zaslouží novou, hezčí. Věřím, ze se najde šikovný autor, který tento nádherný zámek bez pokladu dlouho nenechá. Díky.

More
<

Zdislava - Lemberk

A cache by Atlaska Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 7/2/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ Tato cache je jednou ze série, která byla založena na pocest sv. Zdislavy.
EN This cache is one of serie in remembrance of St. Zdislava

CZ
Kdo byla sv. Zdislava? Zdislava z Križanova na Morave pocházela z významné šlechtické rodiny, po snatku s Havlem Markvarticem a po svém príchodu na zámek Lemberk proslula zejména svou pomocí chudým a uzdravováním nemocných. Urcite rada z vás videla film V erbu lvice, kde práve ústrední postavou byla tato svetice, jíž mistrovsky ztvárnila paní Milena Steinmasslová.

ZÁMEK LEMBERK

Pusobištem sv. Zdislavy z Lemberka byl zámek Lemberk. Nejstarší zprávy o Lemberku pocházejí ze 13. století, kdy byl postaven jako strážný hrad. Zakladatelem hradu byl Havel Markvartic, zvaný Havel z Jablonného a Lemberka. Pusobil na dvore krále Václava I. a byl to velmi významný šlechtic. Mnohem známejší se však stala práve jeho manželka Zdislava z Križanova na Morave. Z puvodne stredovekého hradu se dochovala jen spodní cást hlavní veže s gotickým oknem Presnou podobu a ani polohu hradu se nepodarilo zjistit ani po archeologických pruzkumech ani rekonstrukcních pracích.
Pánum z Lemberka patrilo panství až do konce 14. století. Ve století 15. se behem husitských válek majitelé rychle strídali. V roce 1518 koupil Lemberk Vilém z Illburka a v té dobe zde byl hostem i Václav Hájek z Libocan, autor Kroniky ceské. Pozdejší majitel Jindrich Berka z Dubé nechal hrad prestavet na renesancní zámek . K další významné renesancní prestavbe došlo na pocátku 17. století za pánu z Donína a byla to tzv. saská renesance. Kolem roku 1610 byl zhotoven v hlavním sále nádherný drevený kazetový strop. Je vyzdoben 77 obrazy s námety Ezopových bajek. U každého obrazu je ješte krátký staronemecký text, který vysvetluje jeho význam.
Po bitve na Bílé hore získal lemberské panství Albrecht z Valdštejna a po jeho zavraždení získává Lemberk v roce 1634 jeho první dustojník Jan Rudolf Breda z Nizozemí. Bredové zde zamýšleli vystavet své rodové rezidencní sídlo takže sem v letech 1660 - 1680 prizvali umelce a stavitele z Holandska a Itálie a nechali zámek prestavet do rane barokní podoby. V té dobe vznikla honosná kaple Seslání Ducha svatého s bohatou štukovou výzdobou a nove vystavené severní krídlo. V renesancním krídle nechali Bredové upravit celé prízemí štukovou výzdobou a byla zde zrízena vrchnostenská kancelár a také tzv. Zdislavina svetnicka, kde prý Zdislava žila a oddávala se modlitbám a asketickému životu. Z tohoto období je i Cerná kuchyn s otevreným ohništem a malá ledárna. Lemberk v tomto období dostal i novou fasádu, bohate zdobenou štukovými prvky a reliefy.
Posledními majiteli byli Clam-Gallasové, kterí nechali postavit novou vstupní bránu a zámek dostal nové klasicistní okna a dvere a v nekolika pokojích byla vystavena kachlová kamna. Od roku 1945 je v majetku státu a spravovalo jej Umeleckoprumyslové muzeum v Praze. V roce 1971 zde došlo ke stavební havárii, zámek byl uzavren pro verejnost a zacal se nákladne opravovat a restaurovat. Pro verejnost byl zámek cástecne otevren 11. cervence 1992 a v následujících letech se postupne zprístupnovaly další nove opravené místnosti. Behem stavební rekonstrukce byly predmety z puvodní instalace odvezeny Umeleckoprumyslovým muzeem na jiné památkové objekty, proto nemohla být puvodní expozice zámku opet obnovena. Vrátila se jen malá cást puvodního lemberského mobiliáre, jenž byl odvezen, takže bylo možno rekonstruovat zarízení interiéru s využitím alespon nekterých puvodních predmetu. Snahou je zarídit zámek Lemberk tak, aby mobiliár slohove a významove priblížil puvodní možný stav a respektoval architekturu místností.

Návštevní doba zámku Lemberk pro rok 2010 :
duben a ríjen : soboty, nedele a svátky 9.00 - 15.00 hodin / 15.00 zacátek poslední prohlídky /
Ostatní dny pro predem objednané skupiny.
kveten, cerven a zárí : úterý až nedele 9.00 - 16.00 hodin / 16.00 zacátek poslední prohlídky /
cervenec a srpen : úterý až nedele 9.00 - 16.30 hodin / 16.30 zacátek poslední prohlídky /

Prohlídkové okruhy v roce 2010 :
V soucasné dobe se na zámku Lemberk nacházejí dva prohlídkové okruhy.
I. okruh : Návštevníci se na prvním okruhu seznámí nejen s historií zámku, ale i s historií o vývoji nábytku a drobných umeleckých predmetu od gotiky až po tzv. historizující slohy. Prohlídková trasa respektuje architektonické prvky a rešení místností, a tak si návštevník muže prohlédnout témer originálne dochovanou zámeckou kapli Seslání Ducha svatého, Cernou kuchyn s otevreným ohništem ze 17. století, vrchnostenskou kancelár s trezorem a mechanickým bezpecnostním zarízením z 19. století, Bajkový sál s renesancním kazetovým stropem z roku 1610, anebo Zdislavinu svetnicku, která vznikla v 17. století pri barokní prestavbe zámku. Prohlídka s pruvodcem cca 70 minut.
II. okruh : První tretina prohlídkové trasy je totožná s prvním okruhem a je zakoncena Cernou kuchyní. Návštevník tak nemá možnost podívat se do dalších místností zámku jakou jsou zbrojnice, Liebiegovské pokoje a Zdislavina svetnicka. Presto uvidí podstatnou cást lemberských interiéru dokladujících historický vývoj od gotiky po klasicismus a samozdrejme se seznámí i se stavební a rodovou historií zámku. Prohlídka s pruvodcem cca 50 minut.

Vstupné pro rok 2010:
I. okruh : plné vstupné 80,-Kc * snížené vstupné 60,-Kc * rodinné vstupné 240,-Kc * hromadné výpravy detí od 3-6ti let 30,-Kc
II. okruh : plné vstupné 60,-Kc * snížené vstupné 45,-Kc * rodinné vstupné 180,-Kc * hromadné výpravy detí od 3-6ti let 20,-Kc

Nedaleko zámku byl vystaven Bredovský letohrádek se zahradou, který jev soucasné dobe pronajímán Okresnímu vlastivednému muzeu a galerii v Ceské Lípe. Urcite stojí za návštevu (ze zámku Lemberk po zelené), stejne jako samotný Lemberk. Jde o rane barokní, klasicistne upravený letohrádek Bredu. Puvodne byl soucástí zámku Lemberk. Pri letohrádku je udržovaná zahrada se socharskou výzdobou. Socharská výzdoba v Bredovské zahrade je výsledkem ruzných casových epoch a ruzných socharských mistru. Vchod do zahrady zdobí barokní portál s Bredovským erbem. Pozoruhodný je na prvním parteru kamenný oválný stul. Na prostredním parteru jsou umísteny tri vodní okrasné nádrže. Prostrední kašnu zdobí socha na skalisku odpocívající Nereidy nesoucí sloup na jehož hlavici sedel do pocátku 90. let 20. století olovený orel. Dochovaná torza všech trí kašen pocházejí z 1. pol. 18. století. Spodní terasa je oddelena sedmi schodišti a podstavci se socharskou výzdobou. Vpravo je to bohyne Diana, po ní následuje Juno, Jupiter a sedm Múz a na nároží jsou dve alegorie. Skupinu Múz tvorí torzo souboru Smyslu nebo ctyr rocních období pocházejících z let 1806 až 1818. Sochy v Bredovské zahrade jsou tradicne spojovány se jménem Matyáše Bernarda Brauna, avšak historikové se domnívají, „že na braunovský umelecký projev zde témer nic neukazuje.“
V soucasné dobe se zpracovává projektová dokumentace na opravu ohradní pískovcové zdi, pripravuje se zpracování dokumentace všech socharských prvku – soch, balustrády, schodišt a kašen. Cílem stavebních a restaurátorských oprav bude vrátit zahrade její puvodní funkci vcetne starobylých rozvodu vody.

Samotná cache je umístena v tesné blízkosti zámku. Jde o lock´n lock krabicku.
Pokud jste motorizovaní, pak doporucuji použít placené parkovište na souradnicích N 50°46.776´ E 014°47.258´

EN
The guard stronghold was built in the 13th century. The stronghold was rebuilt several times and in the half of the 17th century was rebuilt into a Baroque castle. One of the castle exhibitions deals with the life of the canonized Zdislava of Lemberk. Another exhibition presents the work of art glassmaking. The castle includes the unique “Beast-fable Hall” with a coffered ceiling with motives from Ezop fables.

Openning times in 2010:
April, October in Wed-Sun 9:00-16:00 (with guide)
May, June, September in except Mon 9:00-17:00 (with guide)
year-round all day (only to order)
July, August in except Mon 9:00-17:30 (with guide)

The cache is located nearby castle Lemberk. Parking is recommended on N 50°46.776´ E 014°47.258´

Zdroj: www.zamek-lemberk.cz

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] irmqvfclpuneh
[EN] vagurjnyy

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,258 Logged Visits

Found it 1,220     Didn't find it 5     Write note 14     Archive 1     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 4     Owner Maintenance 11     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 136 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.