Skip to Content

<

Turiec

A cache by Lefe + Anna Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 7/13/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


TURIEC

V strede Turčianskej kotliny sa nad meandrami rieky Turiec a obcou Socovce týčia Marské vŕšky. V dobách raného stredoveku tu bolo hradisko nazývané Stráža. Z Marských vŕškov je krásny panoramatický výhľad na celú kotlinu obkolesenú reťazou pohorí Malej a Veľkej Fatry, Žiar a Kremnických vrchov. Kotlinou sa z juhu na sever tiahne rieka Turiec, ktorá patrí medzi posledné riečne toky na Slovensku so zachovaným prírodným korytom. Vlhké lúky a mokrade popri rieke s výskytom vzácnych druhov rastlín a živočíchov sú súčasťou migračnej cesty vodného vtáctva a sú zapísané v celosvetovom zozname mokradí medzinárodného významu. Na upätí kopca stojí kostol, ktorý patrí medzi najstaršie sakrálne pamiatky v Turci.
Pri dobrej viditeľnosti je z kopca krásny panoramatický výhľad na celú Turčiansku kotlinu.EN: In the centre of Turiec valley there is a hill called Marske vrsky. From top of the hill there is a beautiful panoramatic view of the whole valley and the mountains of Mala and Velka Fatra and the Kremnica mountains.

.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

325 Logged Visits

Found it 314     Write note 4     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 3     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 90 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.