Skip to Content

This cache has been archived.

Dan44: OK, archivuji. Otazníkových keší je tu až až a nemá cenu aby jich zde bylo o jednu víc. Díky všem za návštevu.

More
<

Edgar Allan Poe

A cache by Dan44 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/23/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Edgar Allan Poe (19. ledna 1809, Boston – 7. ríjna 1849, Baltimore) byl americký romantický básník, prozaik, literární teoretik a esejista.

Byl autorem zpravidla fantastických a mystických príbehu a zakladatelem detektivního a hororového žánru.
Život:
Narodil se 19. ledna 1809 v Bostonu, Massachusetts, a zemrel 7. ríjna 1849 v baltimorské nemocnici na prekrvení mozku.
Byl jedním ze trí detí páru kocovných hercu Elizabeth a Davida Poeových. Jeho otec trpel alkoholickými sklony a opustil matku ješte pred Edgarovým narozením. Matka zemrela v roce 1811 ve veku 24 let na tuberkulózu a zanechala tak po sobe tri sirotky: malého Edgara, jeho mentálne postiženou sestru Rosalie a bratra Williama, který stejne jako otec (a pozdeji i bratr) trpel alkoholickými sklony a predcasne zemrel.
Jako tríletý sirotek byl Edgar sveren do útulku v Richmondu, kde se jej po relativne krátké dobe ujala rodina Allanu, velkoobchodníku tabákem; odtud plyne Poeovo prostrední jméno Allan. Rodina po nejaký cas bydlela v Liverpoolu a tajemná Anglie se tak stala mladému Edgarovi zdrojem inspirace po celý život. Dodala jeho pozdejším dílum onu fantaskní, tak typicky poeovskou hruzostrašnost.
Edgar studoval literaturu na University of Virginia, kde však zacal mít potíže s alkoholem a s hrácskými dluhy; pro ne se pozdeji rozešel se svým nevlastním bratrem, jenž je za Edgara odmítal platit. Poe se ve financní krizi zapsal na vojenskou akademii ve West Pointu. Zde se však ukázal jako nedisciplinovaný voják a byl brzy propušten. Po propuštení došlo ke rozporum a následne i k rozchodu s Edgarovým otcem.
V roce 1834 se setkal s prvním úspechem, když získal hlavní cenu na souteží organizované baltimorským týdeníkem Saturday Visitor se svým príbehem Rukopis nalezený v láhvi. Vstoupil posléze do richmondského Souther Literary Messenger a v roce 1835 se stal jeho hlavním šéfredaktorem.
V roce 1836 se oženil se svou ctrnáctiletou sestrenicí Virginií Clemm (zesnulou o jedenáct let pozdeji v roce 1847). Alkohol a drogy zpusobovaly Poeovi intenzivní stavy deprese a pozdeji i ztrátu zamestnání. Roku 1845 uverejnil Havrana, který doslova ohromil tehdejší verejnost. Poe tedy zažil krátké období slávy a mondénních úspechu. Jeho alkoholové a drogové dluhy jej však z onoho postavení brzy stacily uvrhnout zpet do zoufalé bídy.
Poeova smrt byla hodna del, kterým se venoval: 3. ríjna 1849 byl nalezen opilý (a zrejme i pod vlivem omamných látek) na baltimorském chodníku v blízkosti Light Street. Byl urychlene hospitalizován, ale z kómatu, do kterého následne upadl, se po celé ctyri dny neprobral. Zemrel v ranních hodinách 7. ríjna 1849.
Osobnost:
Edgar Allan Poe byl obdarován vysokou inteligencí, byl velice zdvorilý, ale také až prehnane prudký a divoký; jen tak se v jeho hlave mohly zrodit ty nejkurióznejší myšlenky, jaké kdy prošly lidskou myslí.
Již od detství cetl díla Lorda Byrona, Samuela Taylora Coleridge a vetšinu romantických autoru své doby. Hloubeji se rovnež zabýval kosmogonií, prírodními vedami a mysticismem. Tyto své znalosti následne používal pri psaní svých del (napr. Pád do Maelströmu, Tisící druhý Šeherezádin príbeh, Tri nedele v týdnu), kdy dokázal s matematickou presností dosáhnout geniálního efektu a zanechat tak ve ctenári predem psychologicky promyšlenou impresi (vetšinou strachu ci hnusu, casto ale i humoru a prekvapení).
Ješte za svého života ztratil všechny ženy, které miloval, a znesváril se se všemi lidmi, kterí by mu byli v težkých okamžicích schopni pomoci. Žil v takrka nepretržité bíde, prestože se i za svého života dockal jisté slávy (zejména svými žurnalistickými pracemi).
Dílo a vliv:
Je autorem mnohých povídek a básní. Do Evropy se za Poeova života takrka neznámé dílo dostalo predevším díky prekladum Charlese Baudelaira a cástecne i Stéphana Mallarmého. Jeho dílo bylo inspirací mnoha pozdejších autoru (z nichž jmenujme asi nejznámejšího Arthura Conana Doyla a jeho kultovního hrdinu Sherlocka Holmese, jehož podoba je výrazne ovlivnena Poeovou postavou výjimecne inteligentního detektiva Dupina).
Svou stopu zanechal nejen na francouzských básnicích Charlesi Baudelairovi a Stéphanu Mallarmém, ale napríklad i na Paulu Valérym, Juliu Vernovi (zejména onou až vedeckou presností popisu) a v neposlední rade i na Fjodoru Dostojevském a již zmíneném Arthuru Conanu Doylovi. Jeho pravým dedicem a pokracovatelem se však stal Howard Phillips Lovecraft, který v Poem ražené ceste pokracoval do ješte extrémnejších zákoutí hruzy a hnusu.
Ani v moderní literature není Poe zcela bez vlivu. Jeho vliv je prítomen predevším v britské literature (zasáhnul i do široce populárního díla Joanne Kathleen Rowlingové). Mnohá z Poeových del byla nejen zdramatizována, ale i zfilmována a prevedena do komiksové podoby. Široce se nechal Poeovou literaturou inspirovat napr. Ray Bradbury, který neskrývaje svou adoraci k Poeove dílu, venoval jeho osobnosti celou kapitolu z Martanské kroniky (syntetizoval zde dva zdánlive odlišné prvky z Masky cervené smrti a z Jámy a kyvadla).
Toliko nám o autorovi hovorí wikipedia.
Na uvedených souradnicích cache nehledejte. Najdete zde pouze Pardubické krematorium a prilehlé hrbitovy.
Jak tedy na hledání? Stací znát odpoved na pár jednoduchých otázek. Odpovedi potom prevedte na císlo tak, že priradíte každému písmenu císlo podle poradí v abecede a provedete jejich ciferný soucet. Takže treba ze slova H-R-O-B, nám vyjde 8-18-15-2, ciferným souctem 8+1+8+1+5+2 zjískáme císlo 25.!

Takže:
A= jméno generála, jenž vysvobodil hlavního hrdinu v povídce „Jáma a kyvadlo“ (6 písmen)
B= jméno prince z povídky „Maska cervené smrti“ (8 písmen)
C= jméno lady Usherové v povídce „Zánik domu Usheru“ (8 písmen)
D= príjmení vraha v povídce „Vrah jsi ty!“ (10 písmen)
E= jméno Skokanovy prítelkyne v povídce „Skokan“ (8 písmen)
F= jméno hory, na které vyprável svuj príbeh námorník v povídce „Pád do Maelströmu“ (9 písmen)
G= kdo byl vrahem v povídce „Vraždy v ulici Morgue“ (9 písmen)
H= jméno zedníka v povídce „Sud vína Amontilladského“ (9 písmen)

Máte? No skvele, tak ted už jen trochu matematiky kde
K=(A-1)/10
L=(D-1)/5-9
M=(G+1)/5-6
N=(E-7)/10

R=(B+1)/10
S=(H-2)/9-4
T=(F-1)/9
U=C/4
A hurá pro cache, která je na souradnicích:
N50°0K,LMN
E15°4R,STU
Pri vyzvedávání budte opatrní, snažte se úkryt neprozradit náhodným kolemjdoucím. Cache je volne dostupná v kteroukoliv dobu.
Hodne štestí.

Additional Hints (Decrypt)

Arivgr xqr uyrqng? Ab cerpr i xavmr Wnzn n xlinqyb n wvar cbivqxl. Gh zbh ilqny BQRBA i ebpr 78. Wb il puprgr v ancbirqh xr fxelfv? Qboen grql. Anq qibwvglz xevmrz cbq xnzrabh fgevfxbh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.