Skip to content

<

Bzenecký Starý hrad

A cache by libmen&Úderníci&Mikas4444 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/27/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

(CZ): jenom v češtině ! (EN): sorry, only CZECH languague !

 

Historie keše:

 

30.07.2006 publikace keše (owner Mikas4444, rewiever haggaeus)

04.09.2008 archivace keše ownerem kvůli opakovaným krádežím

10.05.2009 odarchivace keše a následná adopce keše kačery Úderníci

16.05.2009 celková rekonstrukce keše a umístění, nové spuštění

06.05.2012 keš odlovena libmenem jako jeho vůbec 1. keška (tehdy bez navigace !)

25.12.2017 keš nabídnuta k adopci – hrozí její konečná archivace !

14.01.2018 keš adoptována libmenem a ten ji bude spravovat co možná nejdéle !

...................................................................................................................................................................

 

dnešní podoba kaple, na pozadí listingu je původní zřícenina starého hradu:

dnešní podoba kaple, na pozadí listingu zřícenina

Jak na keš ?

 

Cesta nahoru: Souřadnice waypointu (START) Vás dovedou na křižovatku asfaltových cest. Na blízkém parkovišti mužete zaparkovat svůj automobil a vydat se na sever ulicí Boženy Němcové. Cesta bude ubíhat do kopce kolem sklepů, kamenné zábrany s odvodněním proti prudkým lijákum a posléze Vás zavede do vyššího porostu. Po 400 metrech od výchozích souřadnic dojdete na rozcestí polních cest, kterým se dáte vlevo. Po dalších 220 metrech dojdete k odbočce, od které vás vlevo povede zelená turistická znacka až ke kapli Sv. Floriána a Šebestiána, původní zřícenině Starého hradu.

Trocha povídání o historii tohoto místa: (viz. dále přiložený letáček). Businec byl starý hrad, který je poprvé zmiňován v kronice Dětmara Mesebuského. V souvislosti s jeho dobytím a vypálením českým knížetem Oldřichem v bojích s polským knížetem Boleslavem I Chrabrým v roce 1015. Význam Bzence vzrostl hlavně v 11. století, kdy se stal významným střediskem hospodářského, vojenského i správního života v souvislosti s blízkou hranicí české státní moci. Hrad byl součástí obranné linie českého státu proti uherské říši. Tato úloha je doložena písemně teprve ve 13. století. V té době byl údajně propojen tajnou chodbou s hradem Buchlov. Jako opěrné středisko katolické církve se stal v letech 1427 až 1428 terčem útoků husitského vojska, během nichž byl zničen. V roce 1435, kdy jej císar Zikmund zastavil Blažkovi z Borotína, je již uváděn jako pustý. Zničený hrad již nebyl obnoven a do ještě nedávných let se z něj nedochovalo prakticky nic. Jen vrchol kopce má těsne pod vrcholem nepravidelný zvlněný tvar, který odkazuje na bývalý hrad.
Na jeho místech byla v r. 1703 postavena kaple sv. Floriána a Šebestiána, raně barokní stavba, která byla nádhernou a zdaleka viditelnou dominantou. Díky své poloze na kopci byla vystavena silným poryvům větrů a dvakrát ji shořela střecha díky úderu blesku. Definitivně zničena byla v poledne dne 18. dubna 1945. Do povětří ji vyhodili ustupující fašisté ze vzteku, aby nemohla sloužit jako pozorovatelna postupující rumunské armádě. Kusy cihel dopadly prý až na námestí a často se stává že v prilehlých vinohradech se pri orbě v zemi objeví červená pálená cihla. Zřícená kaple byla mementem na ony pohnuté dny. Z místa je krásný výhled na Slovácko a Bílé Karpaty, často jdou vidět Pálavské vrchy.

Historické mezníky stavby:

historické mezníky stavby

 

Při rekonstrukci kaple Sv. Floriána a Šebestiána na kopci byla odstraněna informační cedulka. Nebudeme zbytečně čekat na její znovuumístění a dále blokovat již tak dlouho disablovanou keš. Ke zjištění hodnot písmen A,B a C a následně finálních souřadnic využijeme zrekonstruovanou kapli a její blízké okolí. Až budete nahoře na kopci, rozhlédněte se do dálky a pokochejte se výhledy na všechny strany. Nikam nespěchejte, užívejte si to !

Úkoly ke zjištění finálky

Hodnotu písmene A zjistíte tak, že si stoupnete ke vchodovým dveřím kaple a na čelní straně fasády spočítáte všechny okrasné štukové sloupy. (pouze v přízemí kaple, nalevo a napravo od vchodových dveří)

Hodnotu písmene B zjistíte tak, že na stejném místě ještě chvilku setrváte. Pohledem do výklenku nad vchodovými dveřmi kaple zjistíte, na jakém geometrickém útvaru je (případně teprve bude) umístěna významná relikvie kaple:

pokud je to válec, pak hodnota B = 3                                                     

pokud je to krychle, pak hodnota B = 4                                                           

pokud je to hranol, pak hodnota B = 5                                                           

pokud je to komolý jehlan, pak hodnota B = 6                                               

pokud je to koule, pak hodnota B = 7

Hodnotu písmene C zjistíte tak, že obejdete kapli kolem dokola a velmi pozorně spočítáte v zemi zabudovaná nerezová válcová světla k osvětlování kaple v nočních hodinách.

 

Následující výpočty by Vás měly nasměrovat zpět do Bzence. Do areálu s jinou významnou bzeneckou a státem chráněnou památkou !

 

N 48° 58. (A) (B+B-7) (C-A-B)
E 17° 15. (C-B) (B+B) (A-2)

 

Zkontrolujte Vase řesení

 

Cesta dolu a ke keši: Vraťte se zpět na rozcestí pod hradem. Odtud pak pokračujte vlevo po žluté turistické trase přímo dolů do kotliny mezi keře a zahrádky. Postupujte dále dolů cestičkou z kopce. Na kolech to moc nerozjíždějte, po cestě jsou totiž dvoje schody :).

Areál, kde se keška skrývá, je přístupný veřejnosti v období:

říjen - duben (včetně) 9:00 - 18:00 hodin

květen - září 8:00 - 21:00 hodin

 

Přejeme Vám pěkný zážitek z odlovu a nezapomeňte si rozhodně doma dalekohled !  

 

Additional Hints (Decrypt)

i ebuh cbq fgerpubh mriavge an zr arceší n uyíqá zr wršgrexn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.