Skip to content

Klaster / Monastery Multi-cache

This cache has been archived.

Moravian Reviewer: Archivace cache pro neaktivitu autora <br/><br/>

<b>Moravian Reviewer - Reviewer pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj</b>

More
Hidden : 07/31/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

klaster - ceska kanada

Klaster - Ceska Kanada

-- Klášter -- -- Klášter -- -- Klášter --

Prohlídky zajištuje rodina Havlíckova, tel.: +420 384 386 973

V malé vesnicce klášter na ceste z Nové Bystrice do Slavonic byl v letech 1501 - 1507 zbudovaný klášter pavlánu, kterí sem prišli již v r. 1491. Dne 22. cervence 1533 byl klášter vypálen novokrtenci, ale po r. 1626 postaven znovu. Roku 1785 byl Josefem II. klášter zrušena a v r. 1959 zbourán. Další památkou je kostel Nejsvetejší Trojice postavený v l. 1668 - 1682 na míste starého, dle projektu Domenica Orsiho. Tato ojedinelá stavba v kraji byla v l. 1674 - 1675 uvnitr vyzdobena rane barokními štukaturami, jejichž autorem je G. B. Cometa. Unikátní památkou v kostele je Strom života z r. 1720. Kostel je jedinecný také svou prostorovou koncepcí (knežište je otoceno k západu - to je kvuli trem pramenum stékajícím se pod oltárem a vytékajícím ve studánce u kostela). V blízkosti kostela je rašelinná louka.

Nedaleko Nové Bystrice (dnes ve vsi Klášter, asi 4 km od NB) byl v letech 1501 - 1507 pro reholníky, kterí prišli již v r. 1491, zbudován pavlány klášter. Ti meli hledat místo od Alp na východ, kde se sbíhají tri lécivé prameny a toto místo našli práve zde . V roce 1533 byl klášter vypálen a po roce 1626 postaven znovu. Roku 1785 byl Josefem II. klášter zrušen a v r. 1959 zbourán. Pozdeji byl ke klášteru pristaven kostel. Kostel Nejsvetejší Trojice postavený na konci 17. je ciste barokní dílo architekta Giovanniho Domenica Orsiho. V l. 1674 - 1675 byl uvnitr vyzdoben rane barokními štukaturami, jejichž autorem je G. B . Cometa. Kostel postavili mniši poslaní sv. Františkem z Pauly. Podle povesti se mel jmenovat "U trí ryb" a meli z nej videt hladiny 3 rybníku. Našli je práve zde, v prekrásné jihoceské krajine. Unikátní památkou je vyrezávaný Strom života, drevorezba vyrobená z jednoho kusu dreva, vytvorený neznámým autorem a dokoncený v r. 1720. Kostel, který svým významem presahuje jindrichohradecký region dlouhé roky chátral, dnes má novou fasádu. Kostel je citlive zasazen do krajiny, takže vytvárí pusobivou pohledovou dominantu.


Založení Kláštera - jedna z povestí

Když se pavlánský rád dostal do ceských zemí, hledali pavláni místa pro založení klášteru, kostelu a škol. Bylo zapotrebí také na jihu Cech najít vhodné místo pro klášter, kde by byli vychováni mladí mniši pro služby rádu.

Poslal tedy nejvyšší predstavený rádu tri mnichy, aby se po jihu Cech prošli a našli vhodné místo pro jejich zámery. Chodili tedy mniši jihoceskou krajinou, a stále nemohli najít to pravé místo. Když už se jim mnohdy zdálo, že jsou na míste, vždy našli nejakou vadu, proc to nebylo to pravé. Prespávali kde se jen dalo, až se na jednu noc uchýlili do malého statecku. Zde meli velmi starého dedecka, který se jich vyptával, proc tudy chodí a co hledají. Když mu to povedeli, rekl jim, že musí najít místo, kde se ríká "u trí ryb" - z toho místa budete videt hladiny trí rybníku a na malé vyvýšenine potom bude to nejlepší místo pro váš klášter. Ráno vyšli mnichové na svou další cestu a bylo s podivem, jak se jim lehce krácelo, jako kdyby jim nekdo ukazoval smer, kterým se mají ubírat. Už v podvecer, unaveni, zahlédli radu lip, kde se rozhodli že stráví další noc. Lípy stály na malé vyvýšenine v kraji a když tam mnichové došli, s údivem se dívali na hladinu okrouhlého rybníka, který se pred jejich zraky ukázal. Náhle se jeden z nich otocil a povídá: "dívejte se, tamhle je další rybník" a opravdu, pres les po jejich levé strane probleskovala hladina nejakého rybníka. A když se rozhlédli kolem dokola, uvideli v dáli ješte jednu stríbritou hladinu - tretí rybník - místo "u trí ryb". I zaradovali se a uznali všichni, že toto místo je opravdu velmi pekne položené v kraji, a že urcite bude vyhovovat jejich prání postavit zde klášter a kostel pro slávu jejich rádu.Jiná povest uvádí, že mniši meli hledat místo, kde se sbíhají tri lécivé prameny, rostou tri velké lípy a je videt na hladinu trí rybníku.

Možná si ríkáte, že jsou to pouze povesti, ale každá má svuj reálný základ. Pod kostelem opravdu vytéká silný pramen a ve studánce u kostela je zázracná voda, která lécí ocní neduhy.


Multicache

Kratka multicache je umistena v krasnem prostredi Ceske Kanady, nedaleko obce Klaster.
A short multicache is placed in nice neigborhood of Czech Canada, near village Klaster.

Stage 1

Souradnice nás zavedou pred kostel v Klastere, na nemz je umisten dobre viditelny pozlaceny latinsky text. V tomto textu se nachazeji postupne 3 cisla - AB CDEF GHIJ.
Coordinates direct you to first place ahead church in Klaster. On the church you see a long gold latin text. In this text you can find 3 numbers - AB CDEF GHIJ.


Stage 2

Nasli jste cisla? Pokud ano tak pokracujte na:
Do you found numbers? If yes, go to next coordinates:

N 49°01.J+C-G,A+I,A+E
E 015°09.H-C,E-C-G,I-J


Nebojte, neni to daleko. Az naleznete spravne misto, muzete se v letnim horku osvezit. Na miste se nachazi text a v nem 2 letopocty - cislice oznacime KLMN a OPQR.
No fear, it's not far away. On the proper place, you can freshen in heat summer. Beside you can find there another text with 2 styles - KLMN and OPQR.


Cache

K cache to je jen nekolik set metru, kdo chce muze samozrejme pouzit nejkratsi primou cestu na souradnice:
Now it's only few hundred meters, if you want, go direct to following coordinates:


N 49°01.L+Q-K,H+P,D-M
E 015°09.B+L-J,G+Q,G+L


Doufam, ze vam hledani nedalo moc prace, misto se jako ukryt primo nabizelo.
I hope, you found it - i think, it's a natural hiding place.

Cache je hranata kuchynska krabicka s modrym vickem.
Cache is a square kitchen box with blue cover.

Additional Hints (Decrypt)

ebu qbzh, uyrqrw i qhgvar cbq cnaryrz / ubhfr rqtr, va ubyr haqre pbapergr cnary

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)