Skip to content

Praded_1492m Traditional Cache

Hidden : 08/10/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

"Turistická" cache v nadmorské výšce cca 1400m, kousek pod vrcholem Pradedu.
Nalezení kešky v zimě velmi ztěžuje sněhová pokrývka - stezka zmizí a sněhem se často prošlápne jiná, takže i identifikace toho správného stromu je velmi obtížná. A hledejte pak gc třeba dva metry pod sněhem...

Praded - nejvyšší moravská hora s telekomunikacní veží na vrcholu. V spodní cásti veže je restaurace a hotel, za prijatelný poplatek se mužete dostat o 73m výše na vyhlídkový ochoz, odkud za pekného pocasí dohlednete až na Snežku nebo Tatry.
Dostupnost Pradedu je výborná - až na vrchol vede asfaltová cesta.

Soucasná vež z roku 1980, vysoká 146m, nahradila puvodní kamennou vež z roku 1912, vysokou 32m, která se zrítila v kvetnu 1959.
Oblast Pradedu je národní prírodní rezervací, dodržujte prosím pravidla pohybu v ní.
Na cykloturisty ceká parádní mnohakilometrový sjezd na kole z Pradedu až k motorestu Hvezda u Karlovy studánky - výškový rozdíl je pres 600m !! Doporucuji sjezd na kolobezce, je to o poznani vetsí adrenalin :)
Na Hvezde je motorest a záchytné parkovište (placené) s kyvadlovou dopravou busem nahoru na Ovcárnu, interval 30min, střídavě pouští auta nahoru a dolu. Na Ovčárnu smí i omezený pocet aut, ale za nemalý poplatek.
Turisté "pešáci" mají na výber radu turistických stezek na další zajímavá místa Hrubého Jeseníku.

Cache:
malý plastbox, uvnitr logbook a tužka.
Vzhledem k velkému množství turistu a k prísnému ZÁKAZU pohybu mimo vyznacené stezky (jste NPR - národní prírodní rezervaci!) není cache umístena prímo na vrcholu Pradedu, ale o neco níže, na míste, kde ji mužete v klidu vyzvednout, i když bude na ceste k Pradedu mudlu jako na Václaváku. Cache nehledejte dále než 2m od stezky, po zalogování ji peclive zamaskujte.
K "pokladum": v kešce je málo místa, predmety na výmenu musí být opravdu velmi malé, aby bylo možno keš rádne uzavrít.
Upozornení: na Praded se dostanete i s detskym kocárkem, ke kešce už nikoliv.

Perlicka a "bomba" na záver:
Perlickou je to, že Praded je i výtecný žaludecní bylinný likér zlatožluté barvy s horce nasládlou bylinnou, jemne harmonickou vuní a chutí, s príznivým úcinkem na zažívací a nervový systém a tvorbu krvinek. Historie likéru sahající do roku 1877 je nejlepším svedectvím jeho kvality.
A ted ta "bomba": verte neverte, ale je to fakt: mužete si vylézt i na puvodní vež, rozhlédnout se, vyfotit se pred ní - žádná virtuální realita ani zmenšený model, ale holá skutecnost. Pravda, nenajdete ji na Pradedu, nýbrž v Nemecku, kde roku 2004 otevreli Altvaterturm, kopii puvodní veže, ale i tak je to víc než zajímavé.
Více na www.altvaterturm.de + log Sansona (málem FTF).

Preji Vám parádní rozhled z veže a spoustu hezkých zážitku v nejkrásnejších horách CR.

Additional Hints (No hints available.)