Skip to Content

This cache has been archived.

Jedla-bedla: Archivuji tuto keš z duvodu velkého množství mudlu v okolí, ale nebojte se, brzy bude na tomto míste, zrízena keš nová, která jak slibuje její nový autor, nebude tolik na ocích místním mudlum[:D].

More
<

Cerna vez/Black spire - Drahanovice

A cache by Jedla-bedla Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/17/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cerná vež/Black spire - Drahanovice je pozustatek gotické tvrze pocházející z 13. až 14. století a je ojedinelou památkou stavební cinnosti nižší šlechty na strední Morave. Tato stavba o pudorysu 6x6 metru se tycí do výšky 28 metru. Má 5 podlaží ve kterých se nachází stálá expozice Vlastivedného muzea Olomouc vztahující se k archeologii a historii obce a jejího okolí. Poprvé ve své historii byla zprístupnena verejnosti v roce 2002.

Historie
Nejstarší písemná zmínka o drahanovické tvrzi pochází z roku 1351. Cerná vež je její pozustatek. Ctyrpatrová hranatá vež gotického puvodu, základních tvaru a struktury byla sice podstatne zmenena renesancní a empirovou prestavbou, zachovala si však posud vzdornost obranné gotické stavby. V dobe svého vzniku na prelomu 13. a 14. století byla o jedno kryté podlaží nižší a celistvá ve svých zdech, prolomených pouze úzkými osvetlovacími strílnami, z nichž jedna se v zazdení uchovala na severní stene. Vstup do veže byl prístupný pouze od jihu výstupním otvorem, umísteným necelých sedm metru nad zemí, v úrovni tesne nad dnešním druhým patrem. Tato raná obranná forma veže s nesnadno prístupným vstupem, dosažitelným jen vytahovadlem a s neclenenou vnitrní prostorou, se obdobne uchovala u veží v blízkých hradech Šternberku a Sovinci. Prízemí a podzemí veže bylo rešeno silne zúženou, dvojite odstupnovanou šachtou a z jejího nejnižšího bodu údajne vybíhala podzemní chodba. Ochranný zámer zrejme spocíval ve výšce veže a obranná síla se prenášela do jejího nejvyššího podlaží, jak odpovídalo tehdejším druhum a formám útocných i obranných zbraní strelbe z luku a praku, vrhání kamenu a vylévání vrelých tekutin. V této forme se uchovala vež až do husitských válek. V dobe 15. století, kdy snahou šlechty bylo stabilizovat klesající hospodárskou rovnováhu ve vztahu k mestum, byla provádena výstavba a prestavba cetných feudálních sídel, která mela zarucit zvýšenou pohodlností novou životní úroven svých majitelu. V této dobe stavebne neobycejne plodné byla zpustlá drahanovická vež úplne prestavena v obytnou chránenou vež, u níž hledisko obranné se již zmenilo v podradný zájem. Základní výhody raného stredoveku – výška, neprístupnost a uzavrenost veže byly odstraneny prístavbou kruhového šnekového schodište na jižní strane, vytvorením konstrukcne pevných podlaží v nitru veže a jejím rozevrením na venek po prolomení oken ke všem svetovým stranám. Ve II. patre veže byla vybudována r.1567 žebrová klenba, základní formou sice pripomínající gotiku, ale tvarem tvorící krivky, klenby a profilací cihelných tvarovkových žeber již renesanci. Vrcholovou partii klenby tvorí osmiúhelný pískový klenák s reliéfním znakem pánu ze Stvolové a s jemne tesaným ozdobným hvezdicovým okrajem. Tretí a nove zvýšené ctvrté patro byly zastropeny trámovými stropy, spocívajícími na mohutných podvlacích. Vnejšek celého objektu byl pokryt jemným mrížkováním cernobílých sgrafit. V dobe barokní, asi na konci 17. století, byl obytný prostor veže rozšíren ješte o místnost v I. patre a v III. patre byl vestaven záchodek. V roce 1723 byl statek v Drahanovicích natrvalo spojen s panstvím v Cechách pod Kosírem a tvrz ztratila svuj význam. Budovy tvrze byly postupne zbourány nebo prestaveny a zachovala se jen Cerná vež. Její podoba byla kolem roku 1850 pozmenena novým nezvyklým zastrešením - tzv. routovou strechou. V této podobe se dochovala až do dnešní doby.

I stalo se v léte dvoutisícého druhého roku 27. dne mesíce cervence, že lidem zprístupnena byla, poprvé ve své historii, Cerná vež, stojící v obci Drahanovice.
Byla to událost v pravde velkolepá. Trubaci troubili a pruvod procházel obcí od kostela ke veži, v jehož cele nesli dobove odeni muž a žena posvecený prapor a znak obce.Dojda k Cerné veži, u kteréž se malý plácek zelený nachází, vypuklo slavnostní její otevrení.
Starostka obce paní Svatava Lichnovská, a okresní hejtman, pan Otakar Brezina u vchodu do Cerné veže nužkami prestrihli cervenou stuhu, kterou drželi jinoch a dívka, zdatní to potomci hanáckého národa v krojích. Poté padala slova chvály a lidé se radovali.
Zahudli jim Frgálové švarní a Madrigal svými písnemi a tanci zpríjemnil odpoledne. Také rytír a jeho družina tasili své mece k pobavení malých i velkých. A nejen toto videli všichni, i šikovnost našich predku nám pripomnely ukázky starých remesel.
Celý den byl plný slunce a mnoho lidí vstoupilo do prostoru veže, tam stvorena je expozice muzea Olomouckého, kde se ve ctyrech nadzemních a jedné podzemní místnosti nachází doklady o archeologii a historii obce a jejího okolí. Když noc rozprostrela svá krídla, zazáril u veže ohnostroj, jenž tuto slavnost završil.
Tímto okamžikem se zacíná psát nová kapitola v historii této zajímavé památky.
Návštevní doba: duben - zárí streda, sobota, nedele 9-12 hod. 13-17 hod.
Kontakt: 724 178 502 nebo 608 311 792, e-mail: cernavez@volny.cz
Keš je umístena asi 100 metru od veže u schodište smerem k pomníku obetem fašizmu. Kousek výš mužete zhlédnout dve památné lípy.

Additional Hints (Decrypt)

biryi

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.