LIBNÁ - LIEBENAU
Vznik obce se predpokládá ve 14. století, tedy asi o jedno století pozdeji po vzniku blízkých obcí Adršpach a Zdonov. První doložená písemná zmínka o obci Libná je z písemnosti obce Adršpach z roku 1576.
V roce 1910 mela obec 91 domu a 473 obyvatel, pocet klesl po 1. Svetové válce na 390 nemeckých, 15 ceských obyvatel, dalších 5 obyvatel bylo jiné národnosti. Tento pocet nadále klesal a v predválecných i poválecných letech až do roku 1945 mela Libná již pod 400 obyvatel. V roce 1945 již po vyhnání puvodních obyvatel nebyla obec vubec doosídlena a vetšina domu byla rozebrána na stavební materiál. Cas dokonal dílo skázy a co nebylo zboreno, zchátralo. Obec po desetiletích zcela zanikla a její nekdejší existenci dnes pripomínají jen terénní nerovnosti, osirelé ovocné stromy,rybník a zbylé krížky u cesty.
Podle panelu výstavy Zmizelá Libná porádané v rámci Týdne pro Broumovsko 2006
Jelikož byla skoro celá obec srovnána se zemí, urcite stojí za to toto zajimavé místo navštívit. V dolní cásti (u kravína) stojí stále velmi zachovalý památník padlým z 1. sv. války. Dále minete další zachovalé boží muka a ve strední cásti se nachází torzo staré celnice, zarostlý rybnik, socha sv. Jana Nepomuckého. Vpravo od cesty ke kešce se v lese nachází lom na pískovec. Tak 100 m pred keškou je asi jediná zachovalá místní stavba. V tesné blízkosti cache je videt torzo nové celnice - zesílený bok. Více se toho asi postavit nestihlo, protože prišel Mnichov. V okolí obci samé byly v té dobe svádeny boje clenu SOS (stráž obrany státu - složka zrízená pred válkou pro ostrahu hranic, složená z cetníku, financu a po mobilizaci i z vojska) s Freikorpsem, který mel vydatnou podporu za hranicemi.
Co se týce pevností v techto koncinách, tak tady procházela pouze velmi slabá linie LO vz. 36 od Honu pres Brezovou, Teplice, Janovice na Radvanice, doplnená strážními chatami v Teplicích, v Bucnici (recepce kempu) a na Kalousech (jedete li po okruhu tak míjíte její torzo po dlouhém výšlapu z Vlcí rokle smerem na Bišík. Hlavní obranné pásmo bylo soustredeno na Jestrebích horách.
Kousek za hranicemi stojí za návštevu mestecko Schömberg (dnes Chelmsko Slaskie) - na námestí stojící renesancní a barokní domy, které tvorí jeden z nejzachovalejších urbanistických komplexu ve Slezsku, pozoruhodná je též rada roubených tkalcovských domku se štíty a podsínemi, ješte dál je mestecko Kresobor (Krzeszów) - klášter s barokními kostely a kaplemi.
[Last listing update: 6.5.2022]