Skip to Content

<

Jirkov Event Memorial Cache

A cache by galdra adopted MildaPajda Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/5/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoduchá mystery cache, která byla založena na pocest Prvního geoeventu pro krušnohorí a stredohorí, vás zavede k jednomu objektu ve meste Jirkov, který kdysi významne prispel k rešení vážných zdravotních problému lidí zde žijících. Jedná se o vodárnu, dnes již nefunkcní.


This easy mystery cache was founded in honour of The first Geoevent for cachers from Krušné mountains and Czech central mountains. It will guide you to one object in the city of Jirkov, which once significantly contributed to resolution of health problems. It is a water station, functionless on the present.

Historie objektu zacíná v roce 18AB, kdy vedení mesta Jirkova pristoupilo k nutné sanaci, rekonstrukci a položení nového vodovodního potrubí. Poslední desetiletí totiž každorocne Jirkov sužovaly epidemie brišního tyfu. Proto Jirkovští poverili inženýry Rumpela a Niklase z Teplic, aby do Jirkova privedli nezávadnou vodu. Za 120 000 zlatých povolaní odborníci vybudovali spádové vodovodní potrubí z horských pramenu. Znacný podíl na úhrade vysokých nákladu mel jirkovský továrník Konrád Kühne. Skutecne se v Jirkove od té doby brišní tyfus neobjevil. V roce 1911 bylo všeobecne obrovské sucho, proto o rok pozdeji v roce 1912 byla povolána opet Niklasova firma, aby na vybudovaný vodovod pripojila další horské prameny. Nákladem 36 694 korun Niklas vybudoval nad již stojící vodárnou (vodojemem) nový vodojem, který tam stojí dodnes. Vodárna tedy byla soucástí vodovodního rádu, který stahoval vodu z hor. Patrne je však jediným pozustatkem tohoto vodního díla, bylo by proto zajímavé nalézt i stopy po vodovodu. Z horských pramenu je napríklad napájen rybník pod zámkem Cervený Hrádek, asi tri menší rybníky ci spíše vetší tune v obore, rybník "Šaftajk" u Bolebore a další, nekde v této oblasti by tedy bylo možné na potrubí narazit. Dodnes mokradní louka je pod Jindrišskou (sama Jindrišská se však vždy potýkala s nedostatkem vody), ješte nedávno u potoka u silnice pred první prudkou zatáckou smerem od Jirkova stál malý zdený objekt, v nemž se zrejme sbíhaly vetve tohoto potrubí a zároven byla sbírána voda z potoka. Další prameny jsou v masivu na linii hrebenu nad Telšským údolím od Orasína k Jirkovu. Konfigurace terénu napovídá, že tyto zdroje vody zaprícinovaly vznik nekolika rybnícku na celé stráni mezi Vinaricemi a Jirkovem v místech od dnešního Penny Marketu, pres sídlište Vinarická I. až k obci. Pred tremi lety byl zlikvidován poslední z rybnícku v sídlišti Vinarická I. (u Kludského vily pod Horníkem), když je delší deštivé pocasí, tak se ješte obnoví tun za výmeníkem u silnice mezi 2. a 4. ZŠ.

History of the object started in the year 18AB, when a government of Jirkov started necessary sanitation, reconstruction and situated a new water main. Jirkov was plagued by epidemics of a typhoid fever in the last decades. So Jirkov's representatives enrusted engineers Rumpel and Niklas from Teplice with bring unexceptionable water to town. They built water pipeline from mountain springs for 120000 florins. Typhoid fever not appeared in Jirkov after that. It was a big drought in the year 1911, so Niklas firm was called next year to add another springs to the water pipeline. A new water reservoir was built by Niklas above the water station for 36694 crowns. Water station is apparently the only remainder of this water work. So it would be interesting to find some signs of the water pipeline. From the mountain springs is feed for example a pond below the chateau Cerveny Hradek, three smaller ponds in the park, pond Saftajk near Bolebor and other. It could be possible to find water pipeline somewhere in this area.

Na výchozích souradnicích nenaleznete cache, ale výše uvedený objekt a na nem najdete císlo 18AB. Pred zapocetím lovu, si zjistete pár informací o meste Jirkov, predevším o jeho památkách:

You will find thereinbefore object at the starting coordinates, not a cache. You can find number 18AB at this object. Find out some informations about Jirkov (about sights first of all) before your hunt:


1. Dekanský kostel sv. Jiljí byl nove postaven v roce 156C.
1. Decanal church of st. Jilji was newly built in the year 156C.2. Nová zlacená makovice pro mestskou vež byla pripravena v roce 18DE.
2. Newly gilded belfry for a town's tower was prepared in the year 18DE.3. Morový (mariánský)sloup s Pietou byl zhotoven v roce FG95.
3. A plague pillar with a Pieta was made in the year FG95.4. Socha svatého Jana Nepomuckého pochází z roku 1HI8.
4. A statue of saint Jan Nepomucky originate from 1HI8.
Kontrolní soucet císel A až I je 43.
Control sum of all numbers A-I is 43.

Cache naleznete na:
Cache is waiting at these coordinates:


N 50° 3X,YZW´ E 013° 2Q,STR´


Q = G
R = C-D-E
S = H-F
T = A-G-F
W = D
X = I
Y = B
Z = F

Všichni geocachers z eventu prejí hodne zdaru pri lovu této cache.

Successful hunt and good luck wishes all geocachers from the geoevent.Click To Rate This Cache

Additional Hints (Decrypt)

xynfvxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

445 Logged Visits

Found it 407     Didn't find it 3     Write note 16     Temporarily Disable Listing 4     Enable Listing 5     Publish Listing 1     Owner Maintenance 9     

View Logbook | View the Image Gallery of 14 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.