Skip to Content

This cache has been archived.

Bill22: Po zralé úvaze jsem se rozhodl keš archivovat. Vzhledem k zákazu vstupu není už Detský ráj udržován a celé místo se mení v odpornou džungli kroví a kopriv, kde se bude darit tak maximálne hmyzu a drobným živocichum. Bude tedy vypadat stejne jako pred tím, než zde hrište pan Trejbal vybudoval. Jestli toto je žádaným výsledkem cinnosti civilních i vojenských úredníku, tak jim gratuluji [:(]. Opet o jedno hezké místo méne.

More
<

Detsky raj

A cache by Bill22 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/20/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Detsky raj, hriste pro deti i dospele.

V naší zemi existuje jiste mnoho detských hrišt. Od tech starých sídlištních, sestávajících z obligátní trubkové zemekoule, jedné až dvou polorozbitých houpacek, pískovište s oblibou navštevovaného místními pejsky a nekdy kolotoce až po ta supermoderní, jiste vyhovující všem predpisum Evropské unie a predstavující statisícové náklady. Na okraji Žatce vzniklo detské hrište, které možná nesplnuje na 100 % všechny technické a jiné požadavky, ale zato je detem bližší, protože je z valné cásti z prírodních materiálu a najdeme tu atrakce, jinde nevidené. Toto hrište vlastní pílí, umem, nápaditostí a na vlastní náklady vybudoval a stále jej udržuje a dále rozširuje pan Trejbal. Keší zde umístenou chci vzdát hold jeho nezištné práci, která potešila už mnoho detí z blízka i z daleka.

Doporucuji vzít deti s sebou, kdo zatím nemá, tak na tom rychle zapracovat a také je pak vzít s sebou. Je možné se na místo dostat i s kocárkem.

Auto se dá zaparkovat na malém parkovišti o souradnicích N50°19.757 E013°33.805. Cesta ke hrišti zacíná tamtéž. S kocárkem je potreba popojít na jinou prístupovou cestu o pár desítek metru dále, stací sledovat šipky a nebo prejít na souradnice N50°19.792 E013°33.847.

 

POZOR! Armáda CR k Detskému ráji umístila ceduli „Vojenský prostor, vstup zakázán!“. Kes se ale nachazi mimo pozemek hriste.

13. zárí 2009 - pokracování - prevzato z tisku:

Kdysi místo plné detského kriku a smíchu dnes vypadá opuštene, zanedbane a trochu strašidelne. Rec je o bývalém žateckém Ráji, detském hrišti, které pred lety vybudoval František Trejbal. Sám s nápadem prišel, realizoval ho a o areál se bez nároku na jakoukoliv odmenu vzorne staral. Bývalá skládka se tak stala útocištem rodicu s malými detmi, kterým ve meste jakékoliv vyžití podobného typu chybelo. Atrakce pribývaly, obcas nejak prispela i radnice. Bohužel pan Trejbal vybudoval detské hrište na pozemku armády bez jejího vedomí - jako správce pozemku a bez stavebního povolení. Armáda si toho po letech všimla. Nejjednodušší by bylo, kdyby si hrište pronajalo mesto, bohužel se to nehodilo do plánu mestského úradu. Zacala se stavet hrište uvnitr mesta a radnice se soustredila na ne. O pronájem pozemku Ráje projevila zájem spolecnost vlastnící Žatecké noviny. Bohužel by to bylo za nemalé peníze (!), tak prišla na radu nezisková organizace Žatecký patriot, které by to armáda mohla pronajmout bezplatne. „Zatím je všechno v jednání, ale vlece se to dlouho a vzhledem k tomu, jak hrište pomalu chátrá je otázkou, jestli to bude mít ješte význam," odpovedel zakládající clen sdružení. V soucasné dobe je hrište zarostlé, atrakce se bez péce rozpadají a podléhají pusobení vandalu. „Já už jsem o hrište prestal pecovat, obcas tam posekám trávu, lidi tam porád chodí a ptají se, co se deje. Nekteré z atrakcí jako napríklad perníkovou chaloupku a pár pohádkových postavicek jsem venoval žateckému domu detí a mládeže, kde je využijí na vnitrním dvorku," smutne vypráví F. Trejbal.

Není nad to, když zacne úradovat ten správný úrednický šiml, že?

Looking for place where you could rest and your children could have a fun at the same time, you can find many kinds of playgrounds in our country. From the old housing estate ones consisting of well-known „piped earth“, one or two almost broken see-saws, a sand-pit where you never know whose pet used it just before a while and at last also some creaky  roundabouts, till the very up-to-date and very expensive playgrounds meeting all EU safety rules.

But there is also one place that enthuses without fail children by its variety and the grown-ups by its location (or in the least by number of the seats). It has been built on periphery of Zatec city.

Maybe safety factor of its parts do not entirely fulfil all the EU safety rules, but it is very popular among children as it offers many more kinds of game then usual playgrounds and because it is made especially of native material as wood and stone.

That place was built by man who made it in his spare-time and –which is rare phenomenon in these days- for no pecuniary reward. Mr. Trejbal has built it for many years and continues in its enlarging and maintenance till today.

Placing the cache in this location I would like to pay a tribute to the man, his craft and disinterested work.

I recommend you to take along your children (if you have no children – go in and you should have some soon – and then you can take them along?). The playground is also get-at-able for groups with child in bassinet.

Not far from the playground there is a parking place for six or seven cars, it lies on coordinates: N50°19.757 E013°33.805. The coordinates also indicate the playground entrance. Several meters away there is also way for the basinets, just follow the arrows or go to the coordinates: N50°19.792 E013°33.847.

Additional Hints (Decrypt)

Cbq ovybh irgiv
Haqre juvgr yvzo

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.