Skip to Content

This cache has been archived.

TrainTour Reviewer: Dalsi 3 mesice uplynuly, konec dubna-viz autoruv zavazek-je uz daaaavno pryc -> archivovano.
TrainTour, reviewer pro CZ, SK a okoli

More
<

Drahanovice - Cerna vez

A cache by Cele (adopted by ZCh) Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/01/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


DRAHANOVICE - CERNÁ VEŽ

Drahanovice se poprvé pripomínaji r.1322. Nejstarší písemná zmínka o tvrzi pochází z roku 1351. V prvni polovine 15. století byla tvrz poborena husity. V roce 1481 byla opet postavena.
Stvolum, kterí drželi Drahanovice od roku 1520, byly po Bíle Hore konfiskovány a v následujících letech casto menily majitele. V roce 1723 byly Drahanovice natrvalo spojeny s panstvím v Cechach pod Kosírem a tvrz ztratila svuj význam. Budovy tvrze byly postupne zbourány nebo prestaveny a zachovala se jen Cerná vež.

Ctyrboká hranolová ctyrpatrova, tzv. "Cerná vež" gotického puvodu, patrí mezi nejvetší kulturní památky v obci. V dobe svého vzniku na prelomu 13. a 14. století byla o jedno kryté podlaží nižší. Ve zdech byly pouze úzké osvetlovací strílny,z nichž jedna se v zazdení uchovala na severní stene.
Vstup do veže byl prístupný pouze od jihu výstupním otvorem ve výšce 7 metru nad zemí, v úrovni tesne nad dnešním druhým patrem. Prízemí a podzemí veže bylo rešeno silne zúženou, dvojite odstupnovanou šachtou a z ní údajne vybíhala podzemní chodba.

V letech 1567-1590 byla vež renesancne prestavena v obytnou chránenou vež. Bylo pristaveno kruhové šnekové schodište na jižní strane, vytvorena konstrukcne pevná podlaží v nitru veže a prolomeny okna do všech sten. Tretí a nove zvýšené ctvrté patro byly zastropeny trámovými stropy. Vnejšek celého objektu byl pokryt jemným mrížkováním cernobílých sgrafit.

Cerna vez

V dobe barokní, asi na konci 17. století, byl obytný prostor veže rozšíren ješte o místnost v I. patre a v III. patre byl vestaven záchodek.

Její podoba byla kolem roku 1850 pozmenena novým nezvyklým zastrešením - tzv. routovou strechou. V této podobe se dochovala až do dnešní doby.V soucasnosti má Cerná vež pudorys 6x6 metru, tycí se do výšky 28 metru a má 5 podlaží.

Drobnejší opravy Cerné veže byly provedeny již v 60-tých letech minulého století, ale kompletní rekonstrukce probehla díky dotacím Ministerstva kultury, Olomouckého kraje, prostredkum z obce a také z EU až na prelomu 21. století.

Obec Drahanovice si ve dnech 26. - 28.7.2002 pripomnela 680 let od první písemné zmínky o obci. Pri této události byla Cerná vež zprístupnena široké verejnosti.

V prostorách Cerné veže se nachází stálá expozice Vlastivedného muzea Olomouc vztahující se k archeologii a historii obce a jejího okolí. Nejvyšší patro je uzpusobeno jako malá galerie a slouží pro porádání výstav ruzných žánru.

Nove zbudovaný kulturní areál v blízkosti Cerné veže je ideálním místem, jak k odpocinku, tak ke kulturnímu vyžití. V areálu Cerné veže jsou pravidelne porádány ruzné spolecenské akce a setkání, zábavné programy pro deti i dospelé, koncerty a velkoplošná promítání, probíhají zde také svatební obrady.

Návštevní doba : duben - zárí streda, sobota, nedele 9-12 hod. 13-17 hod.


Uvedené souradnice vás zavedou pred Cernou vež v Drahanovicích.

Pro nalezení cache je potreba zjistit následující údaje, které naleznete v blízkosti veže:

Kousek od veže je socha sv. Jana Nepomuckého.

1. Hledejte letopocet ve tvaru - 1 8 A B
(socha vcetne podstavce je z duvodu rekonstrukce pryc, takže alternativní cesta k indiciím A a B je letopocet kdy byla ve II. patre veže vybudována žebrová klenba ve tvaru 1 A 6 B který najdete na webových stránkách Cerné veže)

Na informacní tabuli u schodište do areálu vyhledejte tyto hodnoty:

2. Pocet mesícu realizace opravy veže - 1 C
3. Jednociferné císlo, které je napsáno písmeny - D
4. Pocet schodu, které má schodište ve veži - E FCache najdete na souradnicích

N49°34.K(A) L(C) M(E) , E017°04.N(B) O(D) P(F)

Potrebné hodnoty vyhledejte v tabulce níže.

Napríklad P(F) - F=2 ,hodnotu pro P najdete v rádku P ve sloupci 2 , tj. P=7

Tabulka

Cache je malá krabicka, spíše prerostlá mikro, o prumeru 6 cm a výšce 12 cm, proto pro výmenu používejte jen drobné veci.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.