Skip to content

Havirovska fosilie / Fossil of Havirov 2.0 EarthCache

Hidden : 4/10/2017
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


O této cache

Tato cache vznikla, jako následovnice původní Earth Cache, jež zde byla.

Myslím si, že je škoda na tento zajímavý objekt neupozornit...

 

Vznik uhlí a úložní poměry v OKR

Uhlí vznikalo v prvohorách, v období nazvaném karbon. V bažinaté krajině rostly mohutné stromovité přesličky, plavuně a kapradí až do výšky 30 m. Zemská kůra byla ve značném pohybu doprovázeném sopečnou činností. Pralesy neustále klesaly do hloubky, byly zaplavovány vodou a pokrývány vrstvami písku a bahna, které se následně stmelovaly v pískovce, slepence, jílovce a břidlice. Dřevitá hmota mezi nimi se v důsledku vysokých tlaků a teplot a dalších příznivých faktorů postupně přeměňovala v uhelnou hmotu, která se zkoncentrovala asi do 400 uhelných slojí, z nichž asi 90 má dobyvatelnou mocnost.

zdroj obrázku: www.dulfrenstat.cz

Uhelné sloje jsou uloženy v ostravsko-karvinském revíru (OKR) v mohutném souvrství. Celková mocnost těchto souvrství přesahuje 3000 m. Nejdříve vzniklo tzv. souvrství ostravské, se slojemi s mocnostmi převážně do jednoho metru, později vzniklo tzv. souvrství karvinské se slojemi až 10 m mocnými (výjimečně při spojení několika slojí do společného souslojí mocnost dosahovala až 20m). V období konce prvohor dochází v důsledku tektonických pochodů a zvrásnění lokálně ke změnám z původního uložení ležmého k uložení strmému až překocenému. V petřvaldské a karvinské dílčí pánvi horotvorné pochody vytvořily řadu tektonických poruch (přesmyky, vrásy, příkrovy). K největším patří Michálkovická porucha a Orlovská vrása. Za zmínku stojí i tzv. Bludovická vymýtina, jejíž bezeslojová existence umožnila, že převážná část Havířova není ohrožena důlními vlivy. V údobí druhohor a třetihor byly karbonské vrstvy vystaveny erozivním vlivům, ale došlo i k usazení několikasetmetrového neprostupného souvrství mořských usazenin nad karbonským souvrstvím. To způsobilo, že dodnes zůstalo v celém karbonském souvrství mnoho metanu. Na styku karbonských vrstev s těmito usazeninami vznikl rozsáhlý písčito – plynový horizont napojený vodou pod značným tlakem, který se vžil v OKR pod názvem detrit. Je velmi nebezpečný a práci v jeho okolí musí být věnována mimořádná pozornost. OKR je součástí Hornoslezské pánve, která se z větší části nachází na jihu území Polska. Z celkové plochy přes 7000 km² do území české republiky zasahuje asi 1550 km².

Zkamenělinu kmene nalezenou při ražbě na Dole Dukla představuje fotografie.

Miroslav Hanus stojí u fosilie ve vestibulu havířovského magistrátu Autor: Libor Běčák

zdroj obrázku: www.examiner.com19.4.2008 přivezli členové klubu přátel hornického muzea do vestibulu havířovského magistrátu největší exponát, který dosud zdobil vestibul hlavní budovy Dolu Dukla.
Vzhledem k likvidaci šachty byly exponáty věnovány městu. Podle primátora Františka Chobota by exponáty dokládající dávnou historii území, na němž město leží, a současně i ukončenou těžbu černého uhlí, mohly mít expozici přímo v budově magistrátu.

Největší kus, zkaměnělý kmen stromu, byl nalezen při těžbě v červnu 2002 ve stropě jednoho z porubů. „Jedná se o stratigrafickou fosilii, která patří ke spodnímu namuru.“ řekl Miroslav Hanus.

zdroj obrázku:www.examiner.com

OTÁZKY A ÚKOLY

Pro uznání tvého logu je zapotřebí odpovědět nebo splnit následující úkoly a ty pak zaslat přes MESSAGE CENTER nebo prostřednictvím mého profilu na můj profil/email. FOUND IT logy můžeš psát ihned po zaslání odpovědí.
V případě nejasností tě budu kontaktovat na tvůj profil / email.
 
Veškeré odpovědi naleznete na infotabuli vedle kamenu (na internetu se mohou lišit).
 

1) V jaké hloubce byl kmen v jednom z porubů v roce 2002 nalezen?

2) Jaké je odhadováno stáří této fosílie? (v řádu miliónu let)

3) Kolik tun uhlí se vytěžilo, během existence dolu Dukla?

4) ÚKOL DOBROVOLNÝ Udělej fotografii sebe nebo svého GPS přístroje u této fosílie.

 

OTEVÍRACÍ DOBA MAGISTRÁTU
Úřední dny a hodiny:
a) pondělí a středa od 8.00 do 17.00 hod.
b) čtvrtek od 8.00 do 14.00 hod.
c) úterý a pátek od 8.00 do 12.00 hod., na objednání


Pokladní hodiny:
a) pondělí a středa od 8.00 do 12.00 a od 12.45 do 17.00
b) čtvrtek od 8.00 do 12.00 a od 12.45 do 14.00

aktuálně na HAVIROV-CITY

 

ENGLISH SUMMARY

for translate big thanks TLAMIK
On April 19, 2008 members of the Mining Museum Friends Club brought the largest exhibit, that previously adorned the lobby of the main building Dukla Mine, to the City Hall lobby Havirov.
The exhibits were dedicated to the city, due to the liquidation of Mines. According to Mayor Francis Chobota the exhibits documenting the ancient history of the area on which the city lies, and also finished hard coal mining, could be exposed in the building of the City Hall.

During mining, in June 2002 was found the biggest piece of fossilized tree trunk in the ceiling of one of the longwall. "This is a stratigraphic fossil, which belongs to the bottom of the namur." said Miroslav Hanus.
 
ISSUES AND CHALLENGES
To recognize your log is needed to answer or fulfill the following tasks and then send via my profile on my email. FOUND IT logs can write immediately after the replies.
In case of doubt, I will contact you by email.

1) How deep was found the trunk in one of the longwall in 2002?
2) What is the estimated age of the fossils? (in millions of years)
3) How many tons of coal were extracted, during the existence of the mine Dukla?
4) VOLUNTARY CHALLENGE
Take a picture of the fossils with you or your GPS device.
 
 
 

Additional Hints (No hints available.)