Skip to content

AGT 165: Draci sluj Petrohradske skaly EarthCache

Hidden : 5/26/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dračí sluj Petrohradské skály 165

Vítejte na sto šedesátém pátém pokračování geologické série AGT. Silnici, spojující Prahu a Karlovy Vary, projíždíme poměrně často. Jednak do Božího Daru na lyžování, jednak právě do Varů nebo jiných lázní a třeba i do Klášterce za kamarádem Galdrou, který se tento týden v době publikace této cache stal čerstvým dědečkem a tak mu blahopřeji a zdravíme ho (kdo nevíte, je to GeoawareCZ, který tuto cache bude zítra schvalovat). Většinou se však jedná o přímé cesty bez větších zastavení. Když jsme tentokrát jeli na Dacinky event k výročí dvaceti let Geocachingu - zůstalo nám trochu času a příjemné odpolední počasí lákalo k procházce s kočárkem.

Koukli jsme tedy do mapy a... nedaleko nás se nacházela zřícenina hradu Petršpurk s vyhlídkou, nově zrekonstruovanou Svatou cestou a kaplí na vrchu. Původně to měla být jen krásná odpolední procházka, ale skalní útvary a zejména malá jeskyně, kterou jsme cestou zpět našli, nás uchvátila natolik, že i zde zapíchneme pomyslnou vlajku a vložíme další špendlík série AGT... Vítejte v Dračí sluji.


GEOLOGIE

Geomorfologie

Už při pohledu do geologické mapy můžeme zjistit, že toto území bylo formováno již v prvohorách i když v jejich nejmladší části permu a karbonu. V této době na našem území probíhala čilá vulkanická činnost. Její následky můžete pozorovat např. i na dalších keších série AGT... například na AGT 73: Radnický Karbon.

V oblasti Petrohradských skal lze pozorovat několik sopouchů jako např. Ovčí Vrch, Špičník, Spálený Vrch a další. Že se jednalo o silnou tektonickou činnost svědčí dominance žuly, která se řadí mezi hlubinné vulkanické horniny.


Horniny

Podloží je tzv. tiská žula petrohradské části čistecko-jesenického masivu (stř. zrnitá až hrubozrnná biotitická žula).

Tiská žula kadomského stáří (ca 540 Ma) tvoří rozsáhlé, několik km mocné deskovité těleso, které v širším okolí vystupuje na povrch.

Žula zde tvoří dva skalnaté vrcholy a množství dalších skalních výchozů na balvanitých svazích pokrytých hlinitokamenitou sutí.s původním lesním porostem složeným především z lip, borovic, habrů, javorů babyk, buků a dubů.

Jak jsem již uvedl žuly, též granity, jsou hlubinné vyvřelé horniny. Za žuly se považují všechny hlubinné horniny, které obsahují podstatné množství draselných živců, kyselých plagioklasů a křemene. Žuly jsou obvykle do šeda zbarvené s modrým odstínem, známé jsou ovšem také červené žuly. Žuly jsou stejnoměrně zrnité (eugranitické), občas porfyrické. Struktura je hypidiomorfně zrnitá. Hustota žul se pohybuje kolem 2,80 g/cm³. Odlučnost žuly je kvádrovitá někde tlustě lavicovitá, vyskytuje se také sloupcovitá a kulovitá odlučnost, nepravidelně polyedrická odlučnost je typická pro zvrásněné oblasti. Mineralogickými složkami žuly jsou především živce (ortoklas a plagioklas), křemen, slídy (muskovit a/nebo biotit) a amfibol (hornblende). Žula obsahuje také malé příměsi magnetitu, granátu, zirkonu a apatitu. Vzácně obsahuje i pyroxen a velmi vzácně železem bohatý olivín a fajalit.

Žulu dělíme podle mnoha krytérií - nejprokazatelnější je samozřejmě barva - viz. růžová žula (AGT 40: Vatikánský obelisk). Na tomto místě využijeme dělení podle zrnitosti.

Zrnitost žuly vypovídá o tom, jak rychle žula po své fulkanizaci měnila skupenství ze žhavé kapaliny na chladnou pevnou látku. Čím větší jsou zrna - tím byl proces změny skupenství pomalejší.

Barevnost a struktura žuly se může lišit právě podle místa původu.


Mezi stromy vystupují na povrch obří žulové balvany a skály, na vrcholu se nachází hradní zřícenina a torzo barokní kaple.
 

Minerály

Magma, které vytéká z nitra země při vulkanické činnosti s sebou obvykle vynáší i minerály. Zde se setkáváme zejména s Biotitem.

Biotit (neboli tmavá slída) je minerál ze skupiny fylosilikátů typický svou tmavou barvou (černá, hnědá, červenohnědá, zelená, ale velmi vzácně i bezbarvá). Má vynikající štěpnost podle plochy (001) na kterých je až průhledný. Minerál se štípe v lupenech, které jsou pak elastické a dají se při mechanickém tlaku ohýbat. Biotit je jedním ze základních horninotvorných minerálů, který se velmi běžně vyskytuje ve většině hornin. Nejčastějšími příměsemi jsou titan a sodík.

Biotit vzniká převážně krystalizací z magmatu u vyvřelých hornin (žuly, pegmatity, granodioritů, minet atd), či metamorfózou jílovitých minerálů. Krystalizuje do pravidelných pseudohexagonálních tabulek.

Vyskytuje se především v magmatitech (např. v granitech, granodioritech, dioritech, syenitech a trachytech) a v metamorfovaných horninách (svorech a rulách). V podobě velkých tabulek se nachází v pegmatitech. V sedimentárních horninách je přítomen jen výjimečně, neboť není odolný vůči zvětrávání.


Odlučnost

Odlučnost žuly je nejčastěji bloková (někdy označovaná jako kvádrovitá). VV této odlučnosti ji můžete vidět na mnoha místech i zde, kde tvoří samostatné bloky. Ty se postupem zvětrávání mění ve valouny a mohou vytvářet malé jeskyně a jeskyňky.
 


V některých případech se můžeme setkat s lavicovitou, kulovitou a nebo sloupcovou odlučností jako zde na waypointu.
 

Sloupcová odlučnost - efekt varhan

Sloupcová odlučnost je geologický jev, který se projevuje zejména u čediče, ale nejen je....
 

 

A jak vzniká efekt varhan? To je právě ta sloupcovitá odlučnost. Je způsobena smršťováním lávy při jejím chladnutí. Tak jako u bahenních prasklin na dně vypuštěného rybníka dochází při zmenšování objemu chladnoucího čediče k vertikálnímu rozpukání a vzniku pěti až šestihranných sloupů.
 


U lávových výlevů jsou sloupce orientovány kolmo k povrchu (tedy nikoliv jako běžné odkryvy např. vápenců, které jsou horizontálně. Krásnou ukázku sloupcovité odlučnosti můžeme vidět zde na waypointu.


Přístup

No a jak se na místo dostanete? Velmi snadno. Své vozidlo zanechte na WP Parking a pokračujte po červené turistické stezce až na výchozí souřadnice. Stojí to za to a zde se můžete přesvědčit, že i cesta může být cíl. Na závěr doporučuji nevracet se stejnou cestou, ale vzít to dále po červené, z té na nejbližším rozcestí sejít směr vpravo a projít pod skalami PP Háje Petra Bezruče na sever od hradu.

Šťastnou cestu a baterku s sebou.


Otázky a úkoly:

Pro uznání logu zašlete správné odpovědi na tyto otázky a splňte následující úkoly:

1) V jakém časovém období zdejší skály vznikaly?

2) Jak toto místo ovlivnilo složení hornin v místě výchozích souřadnic jiné cache této série AGT 73: Radonický karbon? Možná Vám tato otázka přijde nemístná... proč byste se zabývali jinou keší X km daleko, když teď řešíte tuto, ale geologie není jen věda o kamenech, ale je to v první řadě příběh Země... a jednotlivé věci spolu souvisí stejně jako příběhy lidí a v geologické sérii se přímo nabízí na tyto vztahy poukazovat.

3) S jakými dvěma odlučnostmi žuly se zde můžeme setkat?

4) Jaká je šíře sloupců sloupoucovité odlučnosti na stage?

5) Na výchozích souřadnicích se setkáte s jeskyní, kterou vytvořily bloky žuly. Dojděte úplně na konec jeskyně a řekněte, čím je zakončena. Její konec Vás možná překvapí.

6) Ke svému logu přiložte identifikovatelnou fotografii sebe nebo své GPS (s čitelným nickem) pořízenou s jeskyní u výchozích souřadnic a se skalním blokem, kde je vidět sloupcová odlučnost nedaleko WP.

Vaše odpovědi můžete zasílat přes profil, ale budu raději, když je zašlete přes následující formulář:

ON-LINE FORMULÁŘ
 

Zdroje:

Web: Wikipedie
Web: Geology.cz
Atlas CHKO Pálava od Jan Miklín,
Katedra fyzické geografie a geoekologie,
Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity v Ostravě
Infocedule v místě
Publikace: Geologické rozhledy

Publikace: Geologické zajímavosti České republiky
Publikace: Geology Academy
Jiné: Geologická mapa ČR AVČR rok vydání 2012
Foto: Aleš Novák

 

TATO CACHE JE SOUČÁSTÍ SÉRIE AGT od Alke04

Additional Hints (No hints available.)